به گزارش اکو ایران، فناوری 5G و نسل‌های قدیمی‌ترِ آن، ابزاری برای ارتباط بی‌سیم هستند. برای مثال شما به کمک این فناوری می‌توانید تلفن همراه خود را به برج مخابراتی متصل کنید و از این طریق به اینترنت وصل می‌شوید. شبکه 5G خدماتی را از طریق شرکت‌های مخابراتی و ارتباطاتی فراهم می‌کند.

یکی از نکات قوت شبکه 5G نسبت به نسل قدیمی‌ترِ آن، افزایش (10 برابر شدن) پهنای باند است. افزایش پهنای باند به این دلیل امکان‌پذیر شده که فناوری 5G از موج‌های رادیویی با فرکانس بالا بهره می‌گیرد.

پهنای باند شبیه به عرض بزرگراه است. هرچه بزرگراه عریض‌تر باشد، تعداد خطوط (لاین‌ها) آن بیشتر می‌شود در نتیجه خودروهای بیشتری می‌توانند در آن جابه‌جا شوند. پهنای باند باعث می‌شود 5G نسبت به نسل قدیمی‌تر خود سرعت بیشتری داشته باشد و در عین‌حال بتواند ابزارهای بیشتری را کنترل کند.

سرعت 5G می‌تواند از حدود 50 مگابایت در ثانیه به بیش از یک گیگابایت در ثانیه برسد. اتصال با یک گیگابایت در ثانیه به شما این امکان را می‌دهد که فیلمی با کیفیت بسیار بالا را در زمانی کمتر از یک دقیقه دانلود کنید.

یکی از پرسش‌ها این است که آیا اینترنت 5G می‌تواند اتصال تلفن همراه به اینترنت را در مکان‌های شلوغ، بهبود ببخشد؟ واقعیت این است که افزایش پهنای باند بدون تردید کمک‌کننده خواهد بود. اما حقیقت این است که افزایش تعداد خطوط الزاما به معنای کاهش ترافیک نیست. به هر حال هر روز بر تعداد افرادی که از بزرگراه‌ها یا در اینجا، از باند اینترنت بهره می‌گیرند، افزوده می‌شود. به این ترتیب امکان دارد با اینترنت 5G هم با مشکلاتی مواجه شود.

تحول در اینترنت اشیاء

از دیگر تحولاتی که فناوری 5G ایجاد می‌کند این است که علاوه بر لپتاپ و تلفن همراهتان، سایر ابزارهای هوشمند درون خانه هم می‌توانند بدون واسطه به آن متصل شوند و این بخشی از انقلاب اینترنت اشیا خواهد بود.

فناوری 5G می‌تواند از فرکانس‌های پایین، متوسط و بالا بهره بگیرد که هر کدام مزایا و معایبی دارد. موج‌هایی که طول فرکانس پایینی دارند می‌توانند مسافت طولانی‌تری را طی کنند اما سرعت پایینی دارند. بهره‌گیری از موج‌هایی با فرکانس بالا هم به شما کمک می‌کند اطلاعات را با سرعت بیشتری منتقل کنید اما محدودیت‌هایی در رابطه با مسافت پیش روی شما می‌گذارد.

خدماتی که فناوری 5G در اختیار کاربران قرار می‌دهد نسبت به نسل‌های پیشین بهبود چشمگیری دارد. پیش‌بینی می‌شود با بهبود و تقویت این فناوری، انجام جراحی‌ها از راه دور هم امکان‌پذیر شود.