به گزارش اکو ایران، ساعت 1:15 بامداد امروز در بیمارستان قائم رشت آتش‌سوزی شد. این حادثه به مرکز فرماندهی آتش‌نشانی رشت خبر داده شد و در همین راستا ‌نیروهای عملیاتی، امداد و نجات و واکنش سریع به محل حادثه اعزام شدند.

آنطور که مسئولان آتش‌نشانی رشت گفته‌اند حادثه آتش‌سوزی بیمارستان قائم به طور کامل مهار شده است. گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که این حادثه تلفات جانی نداشت، اما طولی نکشید که مقامات از فوت برخی از بیماران خبر دادند.

فوتی‌های آتش‌سوزی بیمارستان قائم رشت

د‌ر تازه‌ترین اظهارات درباره حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان قائم رشت، رئیس علوم پزشکی گیلان گفت: از ۱۴۲ بیمار بستری در بیمارستان آتش‌گرفته قائم رشت، ۹ فوتی داشتیم.

محمدتقی آشوبی امروز، ۲۹ خردادماه در گفت وگو با خبرنگاران، درباره حادثه آتش‌سوزی مهیب بامدادی در بیمارستان ۲۵۰ تختخوابه قائم(عج) رشت، گفت: این بیمارستان در زمان وقوع حادثه ۱۴۲ بیمار بستری داشته است.

او با اشاره به حضور به موقع همه نیروهای امدادی استان از جمله اورژانس در محل حادثه، توضیح داد: پس از دریافت گزارش ۲۳ کد را اعزام کردیم که شامل یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲۳ دستگاه آمبولانس بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انتقال بیماران به بیمارستان های دولتی و خصوصی استان خبر داد و گفت: ۱۱۸ بیمار هم اکنون در سطح استان بستری شدند. از همان دقایق نخست وقوع حریق در بیمارستان، قرارگاه عملیاتی به منظور انتقال، بستری و ادامه درمان بیماران در دستور کار قرار گرفت.

او با بیان اینکه از زمان اطلاع به اورژانس تا صبح امروز همزمان با عملیات اطفا، عملیات انتقال بیماران آغاز شد، گفت: متاسفانه ۹ تن از بیماران جان خود را از دست دادند که علت فوت توسط پزشکی قانونی در دست بررسی است.

رئیس علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: ۲۸ نفر به پورسینا، ۴۴ نفر به رازی، هفت نفر به ولایت، ۱۸ نفر به حشمت، دو نفر به الزهرا، یک نفر به پیروز لاهیجان، ۱۰ نفر به بیمارستان پارس، یک نفر به آریا و سه نفر به صومعه سرا منتقل شدند.

پیش از آن، رئیس کل دادگستری گیلان گفته بود که هشت نفر از بیمارانی که بدحال و در بخش icu بستری بودند، جان خود را از دست دادند.

اسامی جانباختگان آتش‌سوزی بیمارستان رشت

پس از اعلام جان باختن 9 نفر در حادثه آتش‌سوزی، حالا اسامی آنها نیز اعلام شده است: ابوطالب صادقی، زهرا قربان شیرودی، صغری صفری، معصومه اصغرنیا، محمد منتظری، محمدرضا اسدی، شهبانو راحت پیشه، آسیه جعفرزاده و لیلا جعفری.

اعزام ۷ تیم عملیاتی به محل وقوع آتش ‌سوزی 

کمیل پرناک، معاون امداد و نجات هلال احمر استان گیلان با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان بین‌المللی قائم رشت توضیح داد: به محض اطلاع از وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان بین‌المللی قائم رشت، هفت تیم عملیاتی متشکل از ۶ دستگاه آمبولانس به ترتیب ۲ تیم از واکنش سریع استان به محل حادثه اعزام شدند.‌

او ادامه داد: همچنین پایگاه‌های امداد و نجات شهرستان‌های آستانه اشرفیه، رشت، صومعه‌سرا، فومن و شفت و یک دستگاه خودروی پشتیبان و با توان ۳۵ نفر به فرماندهی معاونت امداد و نجات جمعیت گیلان به منطقه اعزام شدند.

شروع آتش‌سوزی از زیرزمین بیمارستان

پیش از آن شهرام مومنی، رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت هم در این مورد گفت: در مجموع ۱۴۲ بیمار انتقال یافتند که ۱۱۰ بیمار توسط عوامل اورژانس و هلال احمر به بیمارستان‌های سطح شهر رشت منتقل شدند. در میان بیماران انتقال یافته، بیماران بدحالی از بزرگسال تا نوزاد در بخش‌های ویژه همچون آی سی یو و سی سی یو بستری بودند.

او با بیان اینکه آتش از طبقه زیرزمین بیمارستان قائم آغاز شد، اظهار کرد: حادثه آتش سوزی بیمارستان قایم رشت به ساعت ۱:۱۳ سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ به مرکز فرماندهی آتش‌نشانی رشت اطلاع داده شد که بلافاصله بیش از ۱۲۰ آتش نشان شیفت و فراخوان شده به وسیله ۳۶ خودروی اطفایی، آبرسان، نردبان و پشتیبان دستگاه تنفسی به محل آتش‌سوزی واقع در بلوار شهید افتخاری اعزام شدند.

مومنی ضمن عملیات مهار آتش‌سوزی به عملیات جست‌وجو و نجات آتش‌نشانان اشاره کرد و گفت: تیم‌های نجات در تمامی طبقات نسبت به تخلیه دود و خروج اضطراری بیماران از تمامی بخش‌ها اقدام کردند که در مجموع ۱۴۲ بیمار انتقال یافتند که ۱۱۰ بیمار توسط عوامل اورژانس و هلال احمر به بیمارستان‌های سطح شهر رشت منتقل شدند و ۳۲ تن از بیماران سرپایی تحویل خانواده هایشان شدند.

این مسئول علت آتش‌سوزی را در دست بررسی دانست و گفت: در میان بیماران انتقال یافته، بیماران بدحالی از بزرگسال تا نوزاد در بخش‌های ویژه همچون آی سی یو و سی سی یو بستری بودند که در زمان خروج همه در سلامت بودند و پیگیر وضعیت فعلی آنها هستیم. مومنی هم‌چنین از مهار کامل این آتش سوزی خبر داد.