به گزارش اکوایران، فرمانده ارتش و مدیر آژانس امنیت اسرائیل (شین بِت) هفته گذشته از مصر بازدید کردند تا به همتایان مصری خود اطمینان دهند اسرائیل اقداماتی انجام خواهد داد تا در زمان عملیات در شهر رفح در نوار غزه، مصر با هجوم آوارگان فلسطینی روبه‌رو نشود.

به نوشته آکسیوس، این دیدار که توسط عالی‌ترین مقام در ارتش اسرائیل انجام شده، نشان‌دهنده اهمیت آن است زیرا مصر هشدار داده هرگونه آوارگی فلسطینیان به شبه‌جزیره سینا باعث ضربه خوردن روابط این کشور و اسرائیل خواهد شد.

این دیدار همچنین در زمانی انجام شده که نگرانی‌های فزاینده‌ای از سوی آمریکا و مصر وجود دارد که عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح منجر به افزایش چشمگیر جان‌باختگان شود. شهر رفح محل پناه‌گیری بیش از 1/4 میلیون فلسطینی است که بسیاری از آن‌ها از نقاط مختلف غزه به آن پناه برده‌اند.

مقامات اسرائیلی مدعی شده‌اند که هماهنگی با مصر، پیش‌شرط هرگونه عملیات آینده در رفح است. مقامات آمریکایی نیز اعلام کرده‎‌اند که در دیدار یادشده، مقامات اسرائیلی به مقامات مصری درباره چگونگی اجرای عملیات رفح توضیحاتی ارائه داده‌اند که از جمله آن ایده‌های مربوط به جلوگیری از سیل پناه‌جویان فلسطینی به شبه‌جزیره سینا بوده است.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل در روز یکشنبه طرحی را برای تخلیه غیرنظامیان از رفح به کابینه جنگ اسرائیل ارائه کرد. این طرح شامل اجازه دادن به فلسطینیان برای نقل مکان به مناطق شمال خان یونس و جنوب شهر غزه است.