تحلیل بازار سرمایه: بازارهای جهانی بعد از انتخاب بایدن

تمامی بازارها منتظر بودند تا سرنوشت یکی از مهم ترین انتخابات قرن معلوم شود. حال با مشخص شدن بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا بازارها واکنش‌های قابل توجهی نشان داده‌اند.

واکنش‌های سیاسی؛ از بازار نفت تا بازار طلا

در بازارهای آسیا غالب شاخص‌ها رشد چشمگیری را داشتند و امید به بهبود شرایط کاملا به چشم می‌آید. در خصوص بازار نفت وضعیت کمی پیچیده است. از طرفی با صحبت بایدن در خصوص پیوستن دوباره آمریکا به پیمان پاریس، پیش‌بینی می‌شود بخشی از عرضه نفت کاهش یافته و در نتیجه قیمت‌ها افزایش یابد. اما از سوی دیگر این امر محتمل است که آمریکا در دوران ریاست جمهوری بایدن به توافقاتی با ایران و ونزوئلا برسد که در نتیجه آن عرضه نفت در سطح جهانی بیشتر شده و باید شاهد کاهش قیمت‌ها به کمتر از چهل دلار باشیم. در خصوص کامودیتی‌ها نیز وضعیت هر کدام متفاوت است. 

در خصوص طلا نگاه به بیشتر به رای گیری مجلس سنا است که هنوز به اتمام نرسیده، زیرا که بسته حمایتی که قرار بود ترامپ آن را به تصویب برساند بر نرخ طلا بسیار تاثیر گذار است. حال با آمدن بایدن سیاست‌های اقتصادی نیز تفاوت بسیاری می‌کند و فعالان افتصادی منتظر شفاف شدن وضعیت سیاسی آمریکا هستند. اما در مس وضعیت بسیار مطلوب است و در حال حاضر به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. امروز در برنامه دیدبان بورس، با کارشناس برنامه مهدی صالحی، به بررسی بازارهای جهانی و وضعیت کامودیتی‌ها پرداخته‌ایم.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد