نقد و بررسی بازار سرمایه : اثر رسانه‌ها بر بورس

تاثیر رسانه ها در بورس را می توان چون شمشیر دو لبه دانست که هم می تواند به آگاهی سهامداران کمک کند و باعث رشد بازار شود و هم با دادن اطلاعات غلط باعث گمراهی افراد تازه وارد شود

بازیگران خرد متضرر وعده های نادرست

رسانه ها همواره در سطح دنیا اثرات متعددی بر بازار می گذارند. بسیار شنیده ایم که یک رسانه ای با دریافت مبالغ فراوانی باعث رونق در بخشی می شود و تقاضای کاذب برای آن درست میکند. بازار سرمایه ایران نیز از این قائده مستثنی نیست. بسیاری از سهم همانطور که در طول سالیان مختلف دیده شده است، تنها به علت حمایت چند رسانه، رشد های کاذب کرده و از آن طرف بعد از آن که سهامداران اصلی سود خوبی نصیبشان شده است با ریزش سنگین مواجه شده است. در این بین می توان گفت تنها سهامداران خرد بازنده این بازی هستند.

از بهمن سال گذشته که شاخص بورس روند صعودی تاریخی خود را آغاز کرد، کانال ها و رسانه های بورسی نیز به همان نسبت زیاد شدند. این افزایش را هم می توان به فال نیک گرفت و هم آفتی دانست که به جان سهامداران تازه وارد افتاده بود. بسیاری از کسانی که برای اولین بار در بورس مشغول به فعالیت بودند، با اعتماد بالایی به حرف این کانال ها گوش فرا می دانند و گردانندگان آن ها نیز با سیگنال فروشی و ایجاد هیجان در سهامداران پول های کلانی به جیب زدند. امروز در برنامه دیدبان بورس، به همراه کارشناس برنامه امیر فلاحی، به بررسی اثر رسانه ها بر بازار سرمایه پرداخته ایم.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد