تحلیل بورس ایران : از دارا یکم تا پالایش

در ابتدای سال بود که دولت خبر از عرضه etf های دولتی داد و قرار بر آن بود که به هر کد ملی فارغ میزان سهمی تعلق بگیرد. اما با اجرای این برنامه مشکلاتهای بسیاری در آن یافت شد.

یک پروژه شکست خورده

با رونق بورس صحبت بر سر عرضه شرکت های دولتی نیز شکل گرفت. در اردیبهشت امسال اولین ETF که سهام باقی مانده دولت در بانک های تجارت، ملت، صادرات و بیمه البرز را شامل میشد راهی بازار شد. اما برای دارای دوم که پالایش نام گرفت  و از باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان بود، حواشی بسیاری ایجاد شد. تا آن جا بنا شد که دولت از قید عرضه آن بگذرد. اما بعد از کش و قوس های فراوان این ETF نیز راهی بازار شد اما بسیاری آن را یک تجربه شکست خورده می دانند. تا امروز سهامدارانی که این صندوق را خریده اند، سودی عایدشان نشده است.

قرار بود به زودی صندوق واسطه‌گری فلزی که شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران‌خودرو و سایپا بود نیز به بازار عرضه شود، اما تا کنون خبری از آن ها نیست. امروز در برنامه دیدبان بورس، به همراه کارشناس برنامه پیمان حدادی به بررسی این صندوق های دولتی و آینده آن ها پرداخته ایم.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد