به گزارش اکوایران، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با انتشار قطعنامه‌ای به انتقاد از برنامه اتمی ایران و همکاری تهران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل پرداخت.

بلافاصله در واکنش به این مسئله، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی با غیرسازنده خواندن این اقدام، تاکید کرد  از امروز اقداماتی را که در چارچوب پادمان است آغاز کردیم. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با محکومیت اقدام تعدادی از کشورها در‌ تصویب قطعنامه علیه ایران، آن را «اقدامی سیاسی و غیرسازنده و در ادامه سیاست‌های شکست خورده قبلی برخی از کشورهای غربی و تلاشی برای سوءاستفاده سیاسی از سازوکارهای بین‌المللی علیه کشورهای مستقل» خواند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز در حاشیه اجلاس بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ (SPIEF) در مسکو، در پاسخ به پرسش مدیر عامل خبرگزاری ایرنا درباره قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «از نظر ما ایران به طور کامل به تعهدات خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند بوده و آنها را نقض نکرده است». او افزود: «آمریکا از یک سو به طور یکجانبه از برجام خارج شد و جالب است که می‌خواستند ایران به تنهایی به تعهدات خود پایبند بماند. مسخره است».

رئیس جمهور روسیه در ادامه به تشریح مواضع کشورش در این زمینه پرداخت و گفت: «موضع ما پایبندی به برجام و عدم درخواست تعهدات اضافی بوده است. ما از ایران خواستیم که صبر و شکیبایی خود را حفظ کند و به برجام پایبند باشد، اما من همیشه با خودم فکر می کردم که چگونه می توان برجام را پیش برد؟» رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که ایران به تمام تعهدات مرتبط با برجام پایبند بوده و «حق مشروع استفاده از انرژی هسته ای را دارد که غرب باید آن را بپذیرد».

لی سونگ، نماینده دائم چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پس از تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران برای اعمال فشار بر تهران بابت موضوع هسته ای، تاکید کرد تقابل، موضوع هسته ای ایران را حل نخواهد کرد. سونگ گفت: واقعیت ها بارها و بارها اثبات کرده اند که ایجاد جو تقابل و اعمال فشار موضوع هسته ای ایران را حل نخواهد کرد و فقط به تضعیف همکاری میان آژانس انرژی اتمی و ایران منجر خواهد شد و این امر فضا را پیچیده تر می کند. لی یادآور شد رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل مه سفر موفقیت آمیزی به ایران داشت و از تبادل نظرهای سازنده با طرف ایرانی سخن گفت و هر دو طرف به پیشبرد پادمان های متعهد شده اند. لی همچنین اظهار داشت ایران به تازگی سوگواری ملی را پس از درگذشت رئیس جمهور رئیسی شاهد بوده و قرار است این ماه انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند و بنابراین در چنین شرایطی، اقدام برخی کشورها برای ایجاد تقابل با اهداف سیاسی، در حل و فصل موضوع هسته ای ایران غیرسازنده خواهد بود.

از سوی دیگر،  نماینده ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمیپس از صدور قطعنامه آژانس علیه جمهوری اسلامی ادعا کرد «برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی چالشی جدی برای امنیت بین‌المللی ایجاد کرده است». در بیانیه دولت آمریکا که توسط نماینده این دولت در آژانس قرائت شد با قدردانی از تلاش‌های مدیرکل و دبیرخانه آژانس برای تعامل با جمهوری اسلامی در خصوص مسائل جدی و حل‌نشده افزود: «گزارش‌های دقیق مدیرکل برای درک جامعه بین‌المللی از ماهیت برنامه هسته‌ای ایران و کاستی‌های جدی این کشور در همکاری با آژانس ضروری است». بیانیه آمریکا رویکرد تهران در ارتباط با موضوع هسته‌ای را «بسیار مشکل‌ساز» خوانده و ادعا کرد: «ایران تاکنون همکاری لازم را برای حل و فصل مسائل پادمانی باقی‌مانده از جمله شواهد مربوط به وجود مواد هسته‌ای در مکان‌های اعلام‌نشده، ارائه نداده ضمن این که اظهارات اخیر مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی مبنی بر تهدید به بازنگری در دکترین هسته‌ای و ادعای قابلیت ساخت سریع سلاح‌های هسته‌ای نگران‌کننده است.»

فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز در بیانیه مشترکی از تصویب قطعنامه استقبال کردند و گفتند امیدوارند جمهوری اسلامی ایران «از این فرصت برای حل‌وفصل مسائل مهم استفاده کند، به‌طوری که دیگر نیازی به اقدام اضافی شورا نباشد». این سه متحد اروپایی ایالات متحده در برجام در ادامه بیانیه مشترک خود تاکید کردند که حکومت ایران «باید با آژانس (بین‌المللی انرژی اتمی) همکاری نموده و توضیحات فنی معتبری را ارائه کند».

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در تحلیلی در مورد قطعنامه شورای حکام نوشت: آمریکا و تروئیکای اروپا با تحلیل «‌مغز مگسی» خود در این توهم هستند که از قطعنامه یاد شده به عنوان سنگی در پیش پای جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند و از این ماجرا به عنوان عصای زیر بغل نامزدهای غربگرای ریاست جمهوری ایران استفاده کنند.