به گزارش اکوایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود ادعا کرده است که ایران به‌سرعت سانتریفیوژهای اضافی در سایت فردو نصب کرده و کار روی نصب آبشارهای بیشتر در سایر سایت‌های غنی‌سازی را آغاز کرده است.

به نوشته رویترز، دیپلمات‌های خارجی این تصمیم را به عنوان یک اقدام تلافی‌جویانه محدود در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس دانسته‌اند.

رویترز در روز چهارشنبه نیز مدعی شده بود دیپلمات‌ها اعلام کرده‌اند که ایران در پاسخ به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود در دو سایت زیرزمینی فردو و نطنز را گسترش داده است.

گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به کشورهای عضو ارسال شده، به توضیح اقداماتی که ایران تاکنون انجام داده، پرداخته است. در این گزارش همچنین آماده تنها گام‌های ملموس تاکنون در هر یک از سایت‌های زیرزمینی آن، در فردو برداشته شده است.

در گزارش آژانس که به رویت رویترز رسیده، آمده است: «در 9 و 10 ژوئن (20 و 21 خرداد)، ایران به آژانس اعلام کرد 8 آبشار هر کدام حاوی 174 سانتریفیوژ IR-6 ظرف سه تا چهار هفته آینده در واحد یک تأسیسات هسته‌ای فردو نصب خواهند شد.»

گزارش آژانس با اشاره به یکی از پیشرفته‌ترین مدل‌های سانتریفیوژ ایران بیان کرده: «در 11 ژوئن (22 خرداد)، آژانس تأیید کرد که ایران نصب سانتریفیوژهای IR-6 در دو آبشار در واحد یک تأسیسات هسته‌ای فردو را تکمیل کرده است. نصب سانتریفیوژهای IR-6 در چهار آبشار دیگر نیز در جریان بوده است.»

رویترز ادعا کرده در حالیکه ایران از مدت‌ها قبل قصد داشت 8 آبشار سانتریفیوژ را در واحد یک فردو نصب کند، ایران به جای نصب سانتریفیوژها، فقط "زیرساخت های لازم" را برای آبشارها آماده کرده بود.

ایران همچنین به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که 18 آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m را در تأسیسات نطنز نصب خواهد کرد. آژانس در گزارش خود اعلام کرده تهران اطلاعاتی درباره زمان انجام این اقدام در اختیار نگذاشته است.