به گزارش اکوایران، به نقل از اقتصادنیوز  بیت کوین هم اکنون حدود قیمت 38200 دلار معامله می شود. ارزش معاملات آن با کاهشی چشمگیر، به 18 میلیارد دلار در شبانه روز گذشته رسیده و ارزش بازار آن هم 724 میلیارد دلار شده است. بازدهی هفتگی بیت کوین هم به منفی 10 درصد رسیده و افرادی که طی یک هفته گذشته این ارز را خریده اند، همگی در ضرر هستند.

بیت کوین هم اکنون 41 درصد پایین تر از قله تاریخی 68664 دلاری که در تاریخ 19 آبان 1400 ثبت کرده بود، قرار دارد. عده ای از تحلیلگران دلیل افت بیت کوین را تنش های میان روسیه و اوکراین می دانند و معتقدند هرچقدر احتمال وقوع جنگ میان این دو کشور بیشتر می شود، بیت کوین هم بیشتر افت می کند.

در نتیجه افت چند روز اخیر، دامیننس بیت کوین که نشان دهنده نسبت ارزش بازار بیت کوین در مقابل ارزش سایر ارزها است، کاهش جزئی پیدا کرده و به کمتر از 42 درصد رسیده است.

اتریوم در سراشیبی

اتریوم هم این روزها وضعیت خوبی ندارد و شرایط آن حتی بدتر از بیت کوین بوده است. اتریوم امروز بیشتر از بیت کوین افت کرده و با کاهش 5.5 درصدی، به قیمت حدود 2620 دلار رسیده است.

ارزش معاملات اتریوم بیش از 12 میلیارد دلار در شبانه روز گذشته بوده که حدود 66 درصد ارزش معاملات بیت کوین است. ارزش بازار اتریوم هم به 313 میلیارد دلار رسیده است. بازدهی هفتگی اتریوم عدد منفی 10 درصد را نمایش می دهد.

«لئو» و «ریپل» تنها نمادهای مثبت در میان 50 ارز برتر

طبق روال همیشه، با افت بیت کوین، آلت کوین ها هم لباس قرمز پوشیده اند و افت دسته جمعی داشته اند. در فهرست 50 ارز برتر بازار، بدترین عملکرد را شیبا اینو داشته که طی شبانه روز گذشته بیش از 10 درصد افت کرده است. فانتوم، هلیوم و یونی سواپ هم نمادهای منفی 8 درصدی امروز هستند. تعداد قابل توجهی از آلت کوین ها هم افت منفی 7، 6 و 5 درصد داشته اند.

اما در این بازار منفی، دو نماد مثبت هستند و راهشان را از بقیه جدا کرده اند. لئو با رشد 2 درصدی مثبت ترین نماد در میان 50 ارز برتر بازار است. ریپل هم با رشد کمتر از یک درصد، دومین نماد مثبت است. موضوع مهمی که درمورد ریپل وجود دارد، فعالیت اخیر نهنگ های این ارز است. دیروز اعلام شد که نهنگ هایی که دارای بیش از 10 میلیون ریپل هستند، از آذر ماه تا کنون حدود 700 میلیون دلار خرید جدید در این ارز داشته اند که این دومین انباشت بزرگ ریپل در 5 سال اخیر بوده است.

نکته قابل توجه دیگر درمورد 50 ارز برتر بازار، منفی بودن بازدهی هفتگی تمام آن ها به جز یک نماد است. Klaytn تنها نمادی است که در بازدهی هفتگی همچنان مثبت مانده و 3 درصد رشد داشته. مابقی ارزها دسته جمعی باعث زیان خریداران خود شده اند. بدترین عملکرد را هم «الروند» داشته که 23 درصد افت کرده. پس از آن سندباکس و فلو ایستاده اند که هر کدام 22 درصد کاهش قیمت را نمایش می دهند.

کاهش ارزش بازار تا 1.73 تریلیون دلار

ارزش بازار ارزهای دیجیتال با کاهش 4 درصدی نسبت به روز گذشته، به عدد 1.73 تریلیون دلار رسیده است. ارزش معاملات هم با 6 درصد کاهش به عدد 66 میلیارد دلار رسیده است.

ارزش معاملات دیفای طی شبانه روز گذشته بیش از 9 میلیارد دلار بوده و استیبل کوین ها هم 53 میلیارد دلار معامله شده اند.