به گزارش اکوایران، سی‌ان‌ان بیزینس در تحلیلی نوشت آسیب‌پذیری‌های بازار رمزارزها و همچنین پیوندهایی که با نظام مالیِ سنتی دارد باعث شده به تهدیدی برای نظام مالی جهان و ثبات آن تبدیل شود.

این روزها بانک‌ها و بسیاری از دیگر نهادهای مالی بیش از پیش به رمزارزها روی آورده‌اند. دلیلش هم تقاضای مشتریان است. اما مشکل اینجاست که رمزارزها نوسان بسیار بالایی دارند.

استقبال بانک‌ها و سایر نهادهای مالی از انجام فعالیت با رمزارزها در نگاه بسیاری از تحلیل‌گران چندان مطلوب نیست. آن‌ها معتقدند این امر می‌تواند ثبات مالی جهان را به خطر بیندازد و دلیلش نوسان بالای این شکل از دارایی‌هاست.

برای مثال در مقطع خاصی از سال 2021 شاهد سه برابر شدن ارزش رمزارزها بودیم. اما دوباره ارزش آن‌ها سقوط کرد. وقتی چنین دارایی‌های پرنوسانی به بازیگران اصلی در دنیای مالی تبدیل شوند، قطعا مخاطراتی به همراه خواهند داشت.

حتی برخی از تحلیل‌گران می‌گویند حضور بازیگران بزرگ مالی نظیر بانک‌های بزرگ در بازار رمزارزها منجر به نوسان بیشتری در این بازار می‌شود و شرایط را وخیم‌تر می‌کند. عده‌ای هم می‌گویند این موقعیت شبیه به بازار مسکن در سال 2008 است که در نهایت جرقه بحران بزرگ مالی را در جهان زد.

در واقع، هشدار اصلی از جانب تحلیل‌گران این است که این بازارها در معرض نوسان بالایی قرار دارند و ریسک زیادی را به دنیای مالی تحمیل می‌کنند. از طرف دیگر، اقدامات قانونی که در مورد رمزارزها صورت می‌گیرد می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

این روزها اهالی بازار در همه نقاط جهان چشم‌انتظار نتیجه ماجرای روسیه و اوکراین هستند. بازار رمزارزها هم در این زمینه تحت تاثیر قرار گرفته‌ است. برای مثال بیت‌کوین واکنش مثبتی نداشته و به عنوان دارایی پرریسک مدام کاهش پیدا کرده و به 39 هزار دلار در صبح روز یکشنبه اول اسفند رسیده‌است.