به گزارش اکوایران، بیت کوین بزرگترین رمزارز جهان به حدود ۲۶۰۰۰ دلار کاهش یافت. یعنی بیش از نیمی از ارزش خود از قله قیمتی خود را از  دست داده است. البته عملکرد بیت کوین به مراتب بهتر از سایر ارزهای دیجیتال بوده است ولی در کل این روزها روزهای خوبی برای دارندگان ارزهای دیجیتال نیست.

پاندمی کرونا باعث قرنطینه و تغییر فضای کسب و کار شد. کسب و کار مردم به محل زندگیشان وارد شد و مردم بیشتر به صفحه های رایانه و گوشی های خود چشم دوختند. در چنین فضایی با افزایش سیاست های انبساطی توسط دولت ها و تزریق پول به جامعه شرکت های فناوری و ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفتند و سودهای قابل توجهی را برای دارندگان خود فراهم کردند. در زمان رکود و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها به خاطر بروز کرونا، حجم زیادی از نقدینگی از سراسر جهان به سمت ارزهای دیجیتال گسیل شد و موجب افزایش حباب گونه این دارایی ها شد. 

اینک با نزدیکی به پایان پاندمی و جنگ اوکراین کشورها دچار تورم هستند و با افزایش متوالی نرخ بهره کشور ها و پایان نامعلوم جنگ، ممکن است در آینده مردم از رکود هم رنج ببرند.

در چنین شرایطی با بازگشت مردم به محیط عادی کسب و کار و‌کم شدن وابستگی به رایانه و فضای دیجیتال، سرمایه گذاری در شرکت های فناوری و ارزهای دیجیتال کاهش یافت و ارزش این دارایی ها کاهش یافته است. در  این وضعیت حتی NFT ها که نوعی دارایی غیر قابل معاوضه در دنیای دیجیتال هستند هم تحت تأثیر کاهش قیمت ها قرار گرفته اند. میزان فروش ها در صرافی اوپن سی که بزرگترین بازار معاملاتی ان اف تی است در هفته های اخیر بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

در این میان ولی آنچه که بیش از همه مورد توجه قرار گرفت و موجب ترس معامله گران ارزهای دیجیتال شد اتفاقی بود که برای رمز ارز ترا پیش آمد و بلومبرگ  آنرا مرگ استیبل کوین ترا نامید.

در زمان رونق معاملات ارزهای دیجیتال برخی از تحلیلگران نسبت به ریسک احتمال صفر شدن قیمت ها و از بین رفتن قیمت ها در بازار ارزهای دیجیتال هشدار می دادند. ولی در آن زمان این ریسک بازار نادیده گرفته می شد. استیبل کوین ترا که در میان ده رمز ارز برتر جهان بود در یک ماه گذشته بیش از ۹۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است. این رمز از که در روزهای اوج بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارزش داشته است و سعی در حفظ نسبت یک به یک با دلار داشت ارزش ۳۱ میلیاردی خود را طی یک ماه از دست داده است.

با وجود ارایه پیشنهاداتی برای احیای ترا توسط ایجاد کنندگان آن، آرون براون سرمایه گذار ارزهای دیجیتال به بلومبرگ گفته به خاطر تلاش ها برای احیای ترا ممکن است مرگ نهایی مدتی طول بکشد ولی در نهایت ترا به همان سمت خواهد رفت.

به خاطر ریزش شدید ترا، تتر نیز دیگر استیبل کوین معادل دلار در هفته گذشته دچار فشار فروش شد و دارندگان این کریپتوکارنسی به اندازه دوبرابر نقدینگی دلاری پشتوانه این رمزارز از ترس سرنوشت مشابه ترا نقد کردند و ارزش این رمز ارز تا ۰.۹۹۶ دلار کاهش یافت ولی هم اکنون تتر در محدوده ۰.۹۹۸ دلار قرار دارد. 

بعضی محدوده های فعلی را پایان ریزش قیمت ها در رمزارزها می دانند ولی عمده تحلیل گران میگویند فعلا باید برای خرید در این بازار صبر کرد و خرید در این بازار فعلا تا زمانی که کف قیمتی در این بازار مشخص نیست مانند گرفتن چاقوی در حال سقوط است و می تواند به خریدار ضرر زیادی بزند.