به گزارش اکوایران، «چانگ پنگ ژائو» -بنیان‌گذار شرکت بایننس- به دلیل پول‌شویی به چهار ماه زندان محکوم شده است.

به نوشته گاردین، این حکم طی امروز سه‌شنبه (11 اردیبهشت) برای بنیان‌گذار بایننس -بزرگ‌ترین صرافی رمزارز جهان- توسط دادگاهی در شهر سیاتل آمریکا صادر شد. آقای ژائو در ماه نوامبر به جرم خود یعنی پول‌شویی از طریق پلتفرم بایننس اعتراف کرد و از مدیرعاملی این شرکت کنار رفت و پس از آن در انتظار مشخص شدن حکم خود بود.

بایننس که به عنوان بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان شناخته می‌شود، به انجام فعالیت‌های غیرقانونی مانند پول‌شویی، انتقال پول بدون دریافت مجوز و نقض تحریم‌های آمریکا اعتراف کرده است. وزارت دادگستری ایالات متحده نیز اعلام کرده آقای ژائو در ماه نوامبر به عدم اجرای یک برنامه موثر مبارزه با پول‌شویی در بایننس اقرار کرده بود.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌‎اند که بایننس بیش از یکصد هزار تراکنش مرتبط با فعالیت‌های غیرقانونی و بیش از 1/5 میلیون تجارت ارز مجازی داشته که تحریم‌های آمریکا را نقض کرده‌اند.

بایننس در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و توانست در مدت کوتاهی، بخش عمده‌ای از بازار معاملات ارزهای دیجیتال را تحت کنترل درآورد و عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان را از آن خود کند؛ اتفاقی که باعث شد مدیرعامل این شرکت به یک میلیاردر تبدیل شود. ثروت چانگ پنگ ژائو بیش از ۲۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

شرکت بایننس به پرداخت جریمه‌هایی به ارزش بیش از 4 میلیارد دلار محکوم شده است. این شرکت باید ۳/4 میلیارد دلار به وزارت خزانه‌داری و ۹۶۸ میلیون دلار به اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا پرداخت کند. این در حالی است که آقای ژائو نیز باید ۵۰ میلیون دلار جریمه شخصی بپردازد.

تازه‌ترین قیمت بیت‌کوین و اتریوم

بر اساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت بیت‌کوین در روز سه‌شنبه (11 اردیبهشت) از 59 هزار و 799 دلار تا 64 هزار و 700 دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت 11 شب به وقت ایران، 60 هزار و 121 دلار معامله شده است. تغییر قیمت بیت‌کوین در 24 ساعت گذشته منفی بوده و قیمت آن حدود 2 هزار و 800 دلار کاهش یافته است.

ارزش معاملات بزرگ‌ترین ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته 33/84 میلیارد دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته گذشته حدود 10 درصد کاهش یافته است.

همچنین قیمت اتریوم در همین روز از 2 هزار و 936 دلار تا 3 هزار و 250 دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت 11 شب به وقت ایران، 2 هزار و 942 دلار معامله شده است. تغییر قیمت اتریوم در 24 ساعت گذشته منفی بوده و قیمت آن حدود 230 دلار کاهش یافته است.

ارزش معاملات دومین ارز دیجیتال جهان در 24 ساعت گذشته 16/80 میلیارد دلار بوده و ارزش آن نسبت به یک هفته قبل حدود 9 درصد کاهش داشته است.