به گزارش اکوایران، قیمت‌ طلا در روز چهارشنبه (30 خرداد) و به دنبال داده‌های ضعیف فعالیت‌ اقتصادی آمریکا با رشد همراه شد. این گزارش امیدها برای دست‌کم یک‌ مرتبه کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی را زنده نگه داشته است.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا در ساعت 15:26 به وقت ایران با رشد 0/1 درصدی در سطح 2330 دلار به ازای هر اونس قرار گرفت. فلز زرد پیش از آن در روز چهارشنبه با رشد حدود 0/4 درصدی روبه‌رو شده بود.

همچنین داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد میزان خرده‌فروشی در آمریکا در ماه می با رشد اندکی همراه شد و داده‌های ماه آوریل نیز پس از اصلاح به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کردند. این گزارش حاکی از آن است که فعالیت اقتصادی در ایالات متحده در سه‌ماهه دوم ضعیف باقی مانده است.

این داده‌ها نشان دادند احتمال اینکه فدرال رزرو در ماه سپتامبر نخستین کاهش نرخ بهره را کلید بزند، از 61 درصد به 67 درصد افزایش پیدا کرده است.

ریکاردو اوانجلیستا، تحلیلگر ارشد در ActivTrades، اعلام کرده تأثیر اصلی بر حرکت قیمتی فلز زرد همچنان انتظارات بازار در رابطه با سیاست پولی فدرال رزرو است. اگرچه قیمت‌های طلا به آهستگی در حال افزایش هستند، این رشد قیمتی، قابل توجه نیست زیرا بازار در انتظار خبرهای مهم‌تر است.

نرخ‌های بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری فلزات گران‌بهای بدون بازده را کاهش می‌دهد.

اوانجلیستا همچنین گفته: «انتظارات بازار به دست‌کم یک مرتبه کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو اشاره می‌کند که پیش از این،‌ تأثیر آن بر ارزش دلار دیده می‌شود. خرید طلا از سوی دولت‌ها نیز در سطح پایدار باقی مانده است. اگر سناریو به شکل چشمگیری تغییر نکند، انتظار می‌رود قیمت‌ها در بالاتر از سطح حمایتی 2300 دلار باقی بماند.»

پیش‌تر و در روز جمعه، قیمت‌های طلا حدود 1/3 درصد رشد داشت که علت آن نشانه‌هایی از کند شدن رشد تورم در آمریکا در بحبوحه کاهش ارزش سهام‌های اروپایی بود؛ چراکه سها‌م‌ فرانسه به دلیل آشفتگی سیاسی در این کشور، با کاهش ارزش همراه شده‌ است.

در حال حاضر تمرکز بیشتر روی داده‌های هفتگی ادعاهای بیکاری ایالات متحده در روز پنجشنبه و شاخص‌های مدیران خرید در روز جمعه است.

قیمت لحظه‌ای طلا

براساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت لحظه‌ای طلا در روز چهارشنبه (30 خرداد) در ساعت 19:39 به وقت ایران، در سطح 2330 دلار به ازای هر اونس قرار داشت. قیمت فلز زرد طی امروز از 2323 دلار تا 2335 دلار نوسان داشته است.