واجا اعلام کرده که فعالیت‌های این شرکت که به ارزهای دیجیتال هم مرتبط می‌شده، باعث خروج حجم زیادی سرمایه و ارز از کشور شده است و از مردم خواست تا با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و شکل‌گیری شرکت‌های هرمی نوظهور بویژه در ارزهای دیجیتال هشدارها را جدی بگیرند و گزاراشات خود را از طریق ستاد خبری 113 ارسال کنند.

خبرگزاری صدا و سیما ضمن پخش گزارش خبری از یونیک فاینانس اعلام کرد که در در ایران 40 هزار نفر مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند و 80 درصد میلیون‌ها دلار ارز خارج شده از کشور، به جیب لیدرهای خارج نشین شبکه یونیک فاینناس ریخته شده است. پرونده سرشبکه‌های این شرکت هرمی هم در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی در مسیر صدور رای است.

ببینید: کلاهبرداری پانزی چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

یونیک فاینانس در لیست هشدار فینما

شرکت یونیک فاینناس ادعا می‌کرده که در سوییس مستقر است و شرکتی بین‌المللی فعال در بورس‌های بین‌المللی است و با کمک ابزارهای تحلیل خود می‌تواند سود تضمینی 3 درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود تضمین کند. در وب سایت یونیک فاینناس آمده بود که اقتصاد‌دانان و متخصصان سبدگردان و تحلیل‌گر بازار بورس در این شرکت فعال هستند، اما هیچ رد و اثری حتی از مالکان این شرکت و آدرس آن در اینترنت موجود نیست. سازمان نظارت بر بانکداری و بازار مالی کشور سوئیس (Finma) اسم یونیک فاینانس را در لیست هشدار خود قرار داده بود.

 

یونیک-فاینناس

 

کلاهبرداری هرمی و پانزی در ارزهای دیجیتال

سود‌ تضمینی و عضوگیری از مشخصات بارز کلاهبرداری‌های پانزی هستند. اگر این دو عبارت را در کنار درآمد دلاری در شرایط سخت اقتصادی، عکس‌ها و تصاویر خودرو‌های لوکس در شبکه‌های اجتماعی دیدید، باید شدیدا احتیاط کنید. ضرر هم مثل سود بخشی از سرمایه‌گذاری است و اگر افرادی مدعی شدند که صد درصد معاملات آن‌ها به سود ختم می‌شود، شک کنید که شاید راس هرم نشسته‌اند.