کیف پول ارز دیجیتال واتساپ آزمایشی فعال شد

اپلیکشن‌های پیام رسان، پای خود را فراتر از ارسال پیام گذاشتند و ترجیح دادند همگام با تکنولوژی پیش بروند.

اگر در آینده نزدیک دکمه اتچ یا همان گیره کاغذ کنار چت واتساپ خودتان را زدید و علاوه بر گزینه‌های ارسال عکس و داکیومنت و فایل، دکمه‌ پرداخت رمز ارزی هم دیدید تعجب نکنید! چون این اتفاق داره در حال رخ دادن است.

در نسخه جدید واتساپ به صورت آزمایشی در آمریکا گزینه PAYMENT هم کنار ارسال عکس و فیلم قرار گرفته و کاربران می‌توانند با کمک کیف پول دیجیتال NOVI بدون کارمزد، پول هم ارسال و دریافت کنند. آن هم با کمک استیبل کوین USDP که بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده و پشتوانه اش دلار آمریکاست.

توقف بلاکچین تلگرام و رمز ارز گرام

قبل تر هم ایده‌ی تلگرام بلاکچینی با کمک TON و گرام توسط پائول دوروف روسیه‌ای مطرح شده بود، اما رگولیشن‌ کشورهایی مثل آمریکا این اجازه را ندادند و رسما این پروژه متوقف شد.

اما چرا؟

تصور کنید اگر این ویژگی به پیام رسان‌های محبوبی مثل تلگرام یا واتساپ اضافه شود و مردم بتوانند همزمان با ارسال پیام‌هایشان، انتقال پول و ارزش هم داشته باشند، تبدیل به چه رقبایی بزرگی برای سایر پلتفرم‌ها می‌شوند. تصور کنید اگر رمز ارز خاص این پیام رسان‌ها بین مردم جهان محبوب شود، چه تغییر بزرگی در نظام پرداخت جهانی شکل میگیرد. پارادایم شیفتی که همین الان هم توسط بیت‌ کوین ایجاد شده و شاید بخاطر همین مقاومت‌های رگولیشینی تا الان، حجم بازاری معادل طلا ندارد.

تفاوت رمز ارز متمرکز واتساپ با بیت کوین

تفاوت بزرگی بین رمز ارز واتساپ و بیت کوین وجود دارد که نباید فراموش کنیم، بیت کوین غیر متمرکز است، رمزارز واتساپ نه!

شرکت‌های بزرگ پیام رسان که اتفاقا مالک شبکه‌های اجتماعی بزرگ جهانی هم هستند، با کمک تکنولوژی، می‌توانند ترسناک هم بشوند، اگر قرار شود دوباره، همه چیز متمرکز و در اختیار خودشان باشد.

در شبکه‌های به ظاهر اجتماعی امروزی، مردم مالک محتوا و اطلاعات خودشان نیستند. ذات متمرکز این شرکت‌ها، به مدیرانش این اجازه را می‌دهد که محتوای تولید شده را به طور هوشمند سانسور کنند، رفتارهای شما را بررسی کنند و بر همین اساس تبلیغات هوشمند انجام بدهند و به صورت کلی، اطلاعات و دیتاهای شما را در اختیار داشته باشند. اطلاعاتی که اتفاقا در مقیاس بزرگ خیلی ارزشمندند و اگر دست افراد درستی نیفتند، احتمال سو استفاده های بزرگ وجود دارد.

اگر شبکه‌های اجتماعی بر بستر بلاکچین بودند، دیگر سرور خاصی در شرکت خاص و کشور خاص و در اختیار مدیران خاصی وجود نداشت و تک تک موبایل‌های مردم این وظیفه را بر عهده داشتند. شاید رویای پائول فاندر تلگرام هم همین بود، که قدرت‌های بزرگ مانعش شدند.

تغییر فیس بوک به متا ، غول شبکه‌ های اجتماعی

واتساپ در سال ۲۰۱۴ توسط فیس بوک خریداری شده، مثل اینستاگرام که دو سال قبل از آن به تصاحب فیس بوک درآمده بود. فیس‌بوکی که توسط فاندرش ینی زاکربرگ به متا تبدیل شد و الان مالک بزرگترین شبکه‌های اجتماعی دنیاست.

متا در بدو ورود به جهان مجازی متاورس، قرار است وارد دنیای مالی و اقتصادی و پرداخت‌های کاربرانش هم بشود و می‌خواهد طلای جهان واقعی را به شکل رمزدارایی‌به عنوان گام‌های اول به جهان مجازی ببرد. اگر این دنیا همچنان متمرکز باشد و در کنترل عده‌ای خاص، با اینکه آپشن‌های فینتکی خوبی در اختیار ما قرار می‌دهد، ممکن است دنیای ترسناکی برای ما باشد.

پاول دوروف خالق تلگرام بعد از متوقف شدن اید اش توسط رگولاتورها متنی منتشر کرد و از کارآفرینان نسل آینده خواست تا اتفاقی که او و هم نسل‌هاش نتوانستند رقم بزنند را ادامه بدهد و در آینده، جهانی غیر متمرکز، آزاد و برابر خلق کنند.