به گزارش اکو ایران، صبح روز جمعه بود که ایلان ماسک در صفحه توییتری خود اعلام کرد، تسلا، شرکت تولید کننده خودروهای برقی از این به بعد در معاملات خود دوج‌کوین را برای پرداخت به رسمیت می‌شناسد و آن را می‌پذیرد.

این میلیاردر آمریکایی که مدیرعامل شرکت‌های اسپیس ‌ایکس و تسلا است، با توییت‌های خود درباره رمزارزها اثرات زیادی روی این بازار گذاشته‌است. او در توییتی گفته که خودش صرفا از روی کنجکاوی، بیت‌کوین، اتریوم و دوج‌کوین خریداری کرده‌ است. از نظر بسیاری، توییت‌های او به نوعی دستکاری بازار محسوب می‌شود.

البته انجام معامله در تسلا به کمک دوج‌کوین با شروطی همراه است. برای مثال، کاربران باید کیف پول دوج‌کوین داشته باشند تا بتوانند این ارز دیجیتالی را به تسلا انتقال دهند. همچنین، امکان دارد تایید پرداخت در شبکه دوج‌کوین تا شش ساعت طول بکشد.

بازار رمزارزها در سلطه میلیاردر آمریکایی

این نخستین بار نیست که شرکت تسلا با پذیرش رمزارز، نوساناتی در این بازار ایجاد کرده ‌است. سال گذشته هم این شرکت اعلام کرد مشتریان می‌توانند از طریق بیت‌کوین پرداخت خود را انجام دهند. همان اتفاق، ارزش 1.5 میلیارد دلاری برای بیت‌کوین به همراه داشت.

اما نکته اینجاست که ماسک چند وقت بعد به بهانه نگرانی‌های زیست ‌محیطی بابت مصرف برق بالای بیت‌کوین، پذیرش آن را متوقف کرد. گفته می‌شود که استخراج یا همان ماین کردن بیت‌کوین با مصرف بالای انرژی همراه است.

ظاهرا دوج‌کوین انرژی کمتری مصرف می‌کند. ماسک هم سال گذشته اعلام کرد برای بهبود بهره‌وری معاملات در شبکه دوج‌کوین با توسعه‌دهندگان این شبکه همکاری خواهد کرد. اما آیا واقعا ماسک به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی این کار را خواهد کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد ماسک بارها و بارها با حرف‌ها و توییت‌هایش، بازار رمزارزها از جمله دوج‌کوین را دستکاری کرده ‌است. ارزش دوج‌کوین پس صعودی که داشت، دوباره دچار نوسان شد و اکنون در روز شنبه به حدودا 19 سنت رسیده ‌است.