البته وقتی به تاریخ زمان بیش از ۱۰۰ سال گذشته هم سفر می‌کنیم اتفاق جالبی رقم خورد. پرواز اولین هواپیما بر فراز آسمان ایران در دوره احمدشاه قاجار.

در عین حال به اخبار پرتکرار اقتصاد ایران هم می‌رسیم که ظاهرا تاریخ مصرف ندارند. گرانی و بی‌کیفیتی خودروهای تولید داخل و داستان ادامه‌دار نوسانات دلار.

«سفر در زمان» را پنجشنبه شب‌ها از اکوایران دنبال کنید.

 

 

 

۱۲ دیماه: سراغاز تحریم های هسته ای

سال ۹۰ سراغاز تحریم های هسته ای علیه ایران بود. دوازدهم دی ماه همین سال باراک  اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با امضای مصوبه کنگره ، رسما بانک مرکز ایران را تحریم کرد. بر اساس این مصوبه هر شرکت خارجی که با بانک مرکزی ایران ارتباط داشته باشد جریمه خواهد شد به این معنا که کشورها و شرکتهای خارجی باید بین مبادلات اقتصادی با ایران و تعامل با امریکا یکی را انتخاب کنند. تحریم هایی که پس از امضا در ۱۲ دی ۹۰ از ۶۰ روز بعد لازم الاجرا بود.

 

۱۳ دیماه: قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای اقتصاد در حاشیه بازار انجام می‌شود

خیلی از مشکلات پیرامون مسائل اقتصادی تازگی ندارد و در ادوار مختلف ان را تجربه کردیم. اگر الان بحث جهش قیمتی خودرو یکی از اخبار پرتکرار این روزهاست، یکی دیگر از مقاطعی که این دوره را تجربه کردیم سال ۱۳۸۰ بر میگردد.

در آن زمان اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن برای پاسخ به قیمت بالای خودروهای داخلی و کیفیت پایین به مجلس احضار شد. جهانگیری در پاسخ به این انتقاد پاسخ داد: کیفیت تولید خودرو رو به بهبود است.

جهانگیری درباره قیمت بالای خودرو هم گفته بود: قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای اقتصاد در حاشیه بازار انجام می‌شود، ولی برای آن که همین حاشیه بازار هم کنترل شود، ستادی در وزارت صنایع و معادن تشکیل داده‌ایم که قیمت‌ها را تضمین می‌کند.

 

به ۱۳ دی ماه ۱۰ سال بعد می رویم. دیماه ۹۰ که پیشنهاد تشکیل بازار آتی ارز برای مواجهه با نوسانات ارائه شد. در ان زمان افزایش نرخ دلار غیررسمی طی ۱۰ ماه گذشته با انتقاد کارشناسان اقتصادی مواجه شد تا اینکه برخی از آنها از بانک مرکزی درخواست کردند به جای کنترل دستوری نرخ ارز به دنبال تثبیت آن از طریق ابزارهایی مانند بازار آتی ارز باشد.

 

 

 

۱۴ دی ماه: اولین اولین هواپیما در آسمان ایران به پرواز درآمد

این بار به ۱۰۷ سال پیش می رویم. روزی که اولین اولین هواپیما در آسمان ایران به پرواز درآمد. البته شکل و شمایل این هواپیما با طیاره های امروزی بسیار متفاوت بود. ۱۴ دیماه ۱۲۹۲ و در زمان احمدشاه قاجار نخستین هواپیما بر فراز ایران به پرواز در آمد. خلبان لهستانی که سکاندار این هواپیما بود به محض نشستن در تهران مردم را متعجب کرد. پس از آن این هواپیما به قصر قاجار برده شد و برای مدت زماین پرواز نمایشی اجرا کرد.

به عصر جدید بر می گردیم. ۱۴ دی ماه ۱۳۹۰ روی که سرانجام پس از یکسال حرف و حدیث در خصوص حذف کالابرگ، قائم مقام وقت وزیر صنعت رسما از انحلال سازمان بسیج اقتصادی و بسته شدن پرونده اقتصاد کوپنی خبر داد. سازمانی که در دوران جنگ تحمیلی با هدف توزیع و تصمیم گیری در خصوص کاللابرگ تاسیس شده بود.

 

۱۵ دیماه: نخسیتن سیگارهای خارجی تولید ایران به بازار عرضه می شود

تولید سیگار خارجی در ایران کلید خورد ۱۵ دیماه ۱۳۵۰ اعلام شد اولین ماشین الات ساخت سیگارهای وینستون و مارلبرو به زودی وارد ایران می شود. برنامه ریزی شده بود تا از اول سال ۱۳۶۰ نخسیتن سیگارهای خارجی تولید ایران به بازار عرضه شود.

 

۱۶ دی ماه: حادثه کشتی سانچی

در این روز به تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۶۰ سفر می کنیم. روزی که میزان سپرده های مردم در بانک ها فقط ۱۵۱ میلیارد تومان اعلام شد.

رقمی که فقط در شهریورماه ۹۹ معادل ۳۲۰۰ هزار میلیارد تومان بود. یعنی ۲۱ هزار برابر سال ۱۳۶۰

و ۱۶ دیماه ۱۳۹۶ حادثه تلخ برای کشتی ایران در آبهای چین. حادثه کشتی سانچی. نفتکش ایرانی در نزدیکی سواحل شانگهای آتس گرفت و پس از ۹ روز سوختن غرق شد. در این حادثه تمام خدمه ۳۰ نفر ایرانی و ۲ شهروند بنگلادشی جان خود را از دست داند.

نفتکش سانچی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی بود که قرار بود از بندر عسلویه این محموله به شرکت هانوا توتال برسد.

روحشان شاد

۱۷ دی ماه: شعبه لندن بانک ملی ایران

شعبه جدید بانک دولتی ایران در انگلیس افتتاح شد.

این خبر مربوط به هفدهم دی ماه ۱۳۸۰ یعنی ۱۹ سال پیش است. روابط عمومی بانک ملی در این روز رسما علام کرد بانک ملی ایران برای حضور فعال‌تر در پهنه بانکداری بین‌المللی اقدام به تاسیس بانک مستقل Melli Bank Plc کرد. این بانک تحت قوانین کشور انگلیس فعالی خود را به جای شعبه لندن بانک ملی ایران آغاز کرد.

 

 

و ۱۸ دیماه: سقوط هواپیمای اوکراینی

باز هم حادثه ای تلخ..

یکسال گذشت. سحرگاه ۱۸ دیماه ۹۸ ؛ سقوط هواپیمای اوکراینی پرواز تهران – کیف.

مبدا فرودگاه امام خمینی مقصد ........

مدت پرواز: ۵ دقیقه..!!

ساعت ۶:۱۲ بامداد چهارشنبه ۱۸ دیماه ۹۸ یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرد. اندکی بعد در سال ۶:۱۸ دقیقه پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در حوالی صبا شهر تهران سقوط کرد.

 

این سانحه به فاصله چند روز پس از ترور سردار سلیمانی رخ داد و نیروهای مسلح در حالت آماده باش قرار داشتند. سه روز بعد از سانحه سقوط پرواز تهران کیف یعنی ۲۱ دیماه سال گذشته، ستاد کل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد: پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین هنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفت.