به گزارش اکوایران، شرکت‌های هوش مصنوعی چین در تلاش برای ساخت چت‌بات‌هایی در حد چت‌جی‌پی‌تیِ اُپن اِی‌آی با دو چالش بزرگ مواجه‌اند. یکی افزایش محدودیت‌های ایالات متحده بر صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته است. دیگری؟ اطمینان یافتن از پایبندی چت‌بات به اندیشۀ شی جین‌پینگ.

به نوشته استو وو، در وال‌استریت ژورنال، این یکی از آموزه‌های شی، رهبر حزب کمونیست حاکم بر چین است. و در روز دوشنبه مقامات چینی، هنگامی رونمایی از چت‌بات تازه‌ای که بر اساس نظریۀ 14 ماده‌ای آموزش دیده بود که بر ارزش‌های سوسیالیستی و رهبری چین بر تمامی امور چین تأکید دارد، یادآوری کردند که از شرکت‌های هوش مصنوعی انتظار می‌رود رفتار مناسبی داشته باشند.

به‌صورت رسمی، هدف این چت‌پات فراهم آوردن امنیت سایبری و پژوهش دربارۀ فناوری اطلاعات است. این چت‌بات که توسط آکادمی فضای سایبری چین طراحی شده است، داده‌هایش را از هفت منبع استخراج می‌کند. شش‌تایشان پایگاه‌های دادۀّ حرفه‌ای دربارۀ فناوری هستند. دیگری مربوط به آموزه‌ای است که به‌صورت رسمی به‌عنوان «اندیشۀ شی جین‌پینگ در باب سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی برای عصر جدید» شناخته می‌شود.

چین و ایالات متحده بر سر رهبری در زمینۀ هوش مصنوعی رقابت دارند؛ حوزه‌ای از فناوری که وعدۀ افزایش تولید اقتصادی و در عین حال تحول شیوۀ کار افراد را می‌دهد. اما در یک زیرمجموعۀ هوش مصنوعی، شرکت‌های چینی با مشکل مواجه‌اند چون پکن نه فقط گفته‌های چت‌بات‌هایشان را سانسور می‌کند، بلکه داده‌هایی را که از آنها می‌توانند بیاموزند هم سانسور می‌کند.

این چت‌بات که در روز دوشنبه معرفی شد در داخل انستیتو تحقیقاتی فضای مجازی چین آموزش داده می‌شود و معلوم نیست عمومی شود یا خیر. بر اساس اعلامیۀ مقررات‌گذار فضای مجازی چین، افرادی که به این چت‌بات دسترسی دارند می‌توانند دربارۀ فناوری شبکه از آن سؤالاتی بپرسند و این چت‌بات هم می‌تواند به چینی و انگلیسی به آنها پاسخ دهد.

این مقررات‌گذار گفت برای مثال، این چت‌بات می‌تواند گزارش‌هایی دربارۀ وضعیت کنونی توسعۀ هوش مصنوعی ارائه دهد یا تفاوت میان رشد اقتصادی برآمده از فناوری و دیگر اشکال قدیمی‌تر تولید را توصیف کند.

چین در سال 2017 گفت به دنبال این است که تا سال 2030 به قدرت مسلط جهان در تمامی جنبه‌های هوش مصنوعی تبدیل شود. این کشور دستور العمل بالا به پایینی را طراحی کرد که نهادهای آموزشی و شرکت‌ها را تشویق می‌کرد به آن بپیوندند و این نهادها و شرکت‌ها هم اطاعت کردند.

در رقابت با ایالات متحده، چین از مزایایی طبیعی برخوردار است. جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری‌اش داده‌های بسیار بیشتری را در اختیارش قرار می‌دهد تا به این ترتیب سیستم‌هایش را برای اتوموبیل‌های خودران و بینایی رایانه‌ای آموزش دهد، حوزه‌ای که شامل تفسیر اطلاعات از روی تصاویر و ویدیوها می‌شود.

اما برای آموزش چت‌بات‌هایی مثل چت‌جی‌پی‌تی اُپن اِی‌آی، ایالات متحده از یک برتری برخوردار است. سیستم‌های هوش مصنوعی اپن ای‌آی، گوگل و دیگر شرکت‌ها نیازمند حجم وسیعی از اطلاعات هستند تا از آنها بیاموزند. این مسئله باعث قراردادهایی مثل مجوز همکاری محتوایی بین اپن ای‌آی و مالک شرکت خبری وال استریت ژورنال شده که در آنها، ناشر داده‌هایی را ارائه خواهد داد که می‌تواند به بهبود چت‌جی‌پی‌تی کمک کند.

در چین، توسعه دهندگان هوش مصنوعی با محدودیت‌هایی مواجه‌اند. به گفتۀ ربکار آرسِساتی، از تحلیلگران مطالعات چینِ انستیتو مرکاتور، یک اندیشکدۀ آلمانی، درست همانطوری که مقرراتگذار فضای سایبری کشور دسترسی به گوگل، فیسبوک و منابع خبری خارجی را مسدود می‌کند، فهرست از پیش آماده‌ای دارد که چت‌بات‌های هوش مصنوعی فقط از آنها می‌توانند بیاموزند. این مقرراتگذار همچنین مراقب این مسئله است که چت‌بات‌ها از پاسخ به سؤالات مربوط به موضوعات سیاسی حساس پرهیز کند.

آرسساتی گفت «این مدل‌های بزرگ باید ارزش‌های سوسیالیستی اصیل را به کار ببندند. توسعه دهندگان هوش مصنوعی با چالش صف‌بندی سیاسی مواجه‌اند و باید با آن کنار بیایند.»

سال گذشته، وال استریت ژورنال پس از آزمایش یک چت‌بات چینی گزارش داد که این چت‌بات بارها از پاسخ به مسائل سیاسی چین پرهیز کرده و گفته گفت‌وگوها باید آرام و سازنده باقی بمانند.

شواهدی وجود دارد که بر اساس آنها، مقرراتگذاران چینی در حال کم کردن از محدودیت‌های هوش مصنوعی هستند تا به چت‌بات‌ها اجازه بدهند توانایی رقابت بیشتری در سطح جهانی داشته باشند. سال گذشته، مقرراتگذاران قوانین هوش مصنوعی را منتشر کردند که نسبت به پیشنهادهای قبلی لحن ملایم‌تری داشت، نشانه‌ای از اینکه به دنبال یافتن تعادلی میان کنترل گفتمان و دادن فضای نوآوری به شرکت‌ها هستند.

آرسساتی گفت بعضی چت‌بات‌های چینی، برخلاف محدودیت‌ها بر داده‌هایی که می‌توانند بر اساس آنها آموزش ببینند و چیزهایی که می‌توانند بگویند، نشان داده‌اند که می‌توانند جایگزین‌های مناسبی برای چت‌جی‌پی‌تی باشند. او گفت «با توجه به محدودیت‌ها و فقدان دسترسی به مجموعه‌های گسترده‌تر و مجموعه‌های داده‌های آموزشی سانسور نشده، هنوز هم عملکرد خوبی دارند.»

اما او گفت که در بلند مدت، فاصلۀ بین چت‌بات‌های آمریکایی و چینی شاید بیشتر شود چرا که شرکت‌های چینی با مسئلۀ بزرگ‌تر عدم دسترسی به بهترین تراشه‌های هوش مصنوعی مواجه هستند.