به گزارش اکوایران، آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه آمریکا روز دوشنبه وارد سرزمین‌های اشغالی شد تا از سوی دولت جو بایدن، از تبدیل شدن تنش‌های شدید میان حزب‌الله و اسرائیل به یک جنگ گسترده‌تر جلوگیری کند.

به نوشته میدلیست آی، هوخشتاین با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، تزاچی هانگبی مشاور امنیت ملی، ران درمر وزیر امور استراتژیک و تزاچی براورمن رئیس ستاد ارتش اسرائیل دیدار کرد.

سفر هوخشتاین به اسرائیل بر ضرورت فوری واشنگتن برای جلوگیری از تبدیل شدن جنگ اسرائیل در غزه به یک درگیری گسترده منطقه‌‌ای تاکید می‌کند. آکسیوس گزارش داد که او ممکن است پس از اسرائیل به بیروت سفر کند.

حزب‌الله و اسرائیل از 7 اکتبر تقریباً روزانه به تبادل آتش پرداخته‌اند. جنگ بیش از 86000 لبنانی و 60000 تا 96000 اسرائیلی را از سکونت‌گاه‌هایشان خود آواره کرده است.

اما از زمانی که اسرائیل یک فرمانده ارشد میدانی حزب‌الله را در هفته گذشته ترور کرد، درگیری‌ها به طور قابل توجهی تشدید شده است. 

جنبش لبنانی حزب‌الله، در تلافی بیش از 200 موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد و متعهد شده است که پس از کشته شدن طالب سامی عبدالله، حملات خود را تشدید کند.

حزب‌الله همچنین دامنه حملات خود علیه اسرائیل را تغییر داده است و چندین پهپاد پیشرفته هرمس 900 را سرنگون کرده، موشک‌های ضد هوایی علیه جت‌های اسرائیلی شلیک کرده و حتی یک حمله نمادین به یگان پدافند هوایی گنبد آهنین انجام داده است.

حزب‌الله هفته گذشته اعلام کرد که از 8 اکتبر، یک روز پس از حمله حماس، بیش از 2100 عملیات نظامی علیه اسرائیل انجام داده است.

امل سعد، کارشناس حزب الله و مدرس سیاست در دانشگاه کاردیف، پیشتر به میدل‌ایست‌ای گفت: «حزب‌الله در حال تهاجمی‌تر شدن است و من فکر می‌کنم اسرائیلی‌ها از این موضوع شگفت زده شده‌اند.»

اسرائیل می‌خواهد نیروهای رضوان که حدود 2500 جنگجو دارد، طبق قطعنامه 1701 سازمان ملل به شمال رودخانه لیتانی، در حدود 30 کیلومتری مرز، حرکت کنند. اسرائیل گفته است که این کار را یا از طریق راه حل دیپلماتیک انجام خواهد داد و یا اگر راه‌حل دیپلماتیک شکست بخورد، از طریق یک حمله نظامی بزرگ.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه ژوئن در سفری به منطقه گفت که «بهترین راه»برای کمک به حل جنگ حزب‌الله و اسرائیل «حل درگیری در غزه و برقراری آتش‌بس» است.

حزب‌الله تلاش کرده است که مذاکرات بر سر جنگ را به آتش‌بس در غزه که اسرائیل در برابر آن مقاومت کرده است، مرتبط کند.

جلوگیری از جنگ منطقه‌ای

از 7 اکتبر، یکی از اهداف سیاسی اصلی دولت بایدن جلوگیری از نفوذ جنگ در غزه به خارج از مرزهای این منطقه بوده است.

ایالات متحده نتوانسته از حملات حوثی‌ها در یمن به مسیرهای کشتیرانی تجاری جلوگیری کند، اما به طور کلی از یک جنگ منطقه‌ای همه جانبه اجتناب کرده است.

نزدیکترین جنگ منطقه‌ای خاورمیانه در ماه آوریل و در زمانی بود که جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله اسرائیل به سفارت ایران در سوریه صدها پهپاد و موشک را از خاک خود به سوی اسرائیل پرتاب کرد.

ایالات متحده و متحدانش - از جمله اردن - توانستند برخی از آنها را سرنگون کنند. ایران و ایالات متحده از آن زمان توانسته‌اند با جلسات پشت سر هم تنش‌ها را کم کنند.

یک مقام سابق آمریکایی که با تفکرات دولت بایدن آشنا بود به میدل‌ایست‌ای گفت که نبرد بین اسرائیل و حزب‌الله جدی‌ترین خطر را برای تلاش‌های ایالات متحده برای مهار جنگ ایجاد می‌کند و می‌تواند خطر درگیری مستقیم بین ایالات متحده و تهران را به همراه داشته باشد.

این درگیری همچنین خطراتی را برای تهران و حزب‌الله، که قدرتمندترین نیروی نظامی و سیاسی در لبنان، یک کشور ورشکسته مدیترانه‌ای است، به همراه دارد.

هوخشتاین فرستاده ارشد دولت بایدن به اسرائیل و لبنان است. او در سال 2022 قرارداد تاریخی تعیین مرزهای دریایی بین این دو را میانجیگری کرد که مورد تایید حزب‌الله قرار گرفت.

واسطه‌های اصلی او در این گروه عبارتند از الیاس بوصعب، معاون رئیس پارلمان لبنان و سیاستمداران وابسته به حزب سیاسی شیعه لبنان، امل، مانند نبیه بری.