به گزارش اکوایران، یک سند جدید نشان می‌دهد که ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل چند هفته قبل از حمله 7 اکتبر اطلاعات دقیقی از طرح حماس برای حمله به اسرائیل و اسیر گرفتن داشتند.

در گزارشی از شبکه کان نیوز اسرائیل آمده است که این گزارش با عنوان «آموزش دقیق برای حمله» توسط لشکر غزه ارتش اسرائیل تهیه شده است و در 19 سپتامبر 2023 توزیع شده و به اطلاع مقامات ارشد اطلاعاتی رسیده است.

به نوشته میدل‌ایست آی، این سند اهداف حماس را مورد بررسی قرار می‌دهد و مجموعه تمرین‌هایی را که توسط واحدهای نخبه این گروه فلسطینی انجام شده بود، به تفصیل شرح می‌دهد.

کان می‌گوید این تمرین‌ها شامل حملات شبیه‌سازی شده به پست‌های نظامی و کیبوتزها، ربودن سربازان و غیرنظامیان و همچنین نحوه نگهداری اسیران پس از بازگشت به نوار غزه بود.

حتی گزارش شده که این سند تعداد غیرنظامیان و سربازانی که حماس قصد ربودن آن‌ها را داشت را نیز شرح می‌دهد.

در گزارش این خبرگزاری آمده است: «منابع امنیتی به کان نیوز گفتند که این سند برای رهبری اطلاعاتی، حداقل در بخش غزه، شناخته شده بوده است.»

کان می‌افزاید که مقامات اطلاعاتی اسرائیل تمرین‌های حماس در غزه را زیر نظر داشتند و اقداماتی را که این گروه پس از تصرف پست‌های نظامی و ورود به خاک اسرائیل در نظر داشت انجام دهد را مستندسازی کرده بودند.

در این گزارش آمده است: «مقامات اطلاعاتی اسرائیل که رزمایش را زیر نظر داشتند، در سند مراحل بعدی حمله، پس از نفوذ نیروهای حماس به اسرائیل و تصرف پست‌ها را تشریح کردند و تعیین کردند که دستورات آن‌ها تحویل سربازان اسیر شده به فرماندهان گروهان است. تعداد مورد انتظار گروگان‌ها بین 200 تا 250 نفر است.»

اعتقاد بر این است که تصورات معیوب در نهاد امنیتی اسرائیل و همچنین سهل انگاری احتمالی مقامات ارشد، دلایل اصلی عدم توجه به هشدارهای بخش غزه ارتش بوده است.

اسرائیل دو سال قبل از حمله حماس یک مانع مرزی جدید و پیچیده ساخت که انتظار می‌رفت در کنار اطلاع مقامات امنیتی از برنامه‌های جنبش فلسطینی، چنین حمله‌ای را غیرممکن کند.

در حالی که فشار عمومی در اسرائیل برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره شکست ارتش در جریان حمله حماس همچنان بالاست، انتظار می‌رود که یافته‌ها درباره این شکست در هفته‌های آینده به رئیس ستاد ارتش اسرائیل ارائه شود.

دادگاه عالی اسرائیل روز یکشنبه دستور موقتی را صادر کرد و به ماتانیاهو انگلمن، بازرس حکومتی دستور داد تا تحقیقات خود در مورد شکست‌های ارتش اسرائیل و آژانس امنیتی شین بت در 7 اکتبر را متوقف کند.

یائیر، پسر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از دادگاه انتقاد کرد و مدعی شد که ممکن است پیش از 7 اکتبر «خیانت» رخ داده باشد و پدرش بی‌اطلاع نگه داشته شده باشد.