به گزارش اکوایران، یک افسر ارشد ارتش آمریکا هشدار داد که هرگونه حمله نظامی اسرائیل به لبنان، خطر پاسخ جمهوری اسلامی ایران را در دفاع از گروه قدرتمند حزب‌الله به دنبال دارد و جنگ گسترده‌تری را آغاز می‌‌کند که می‌تواند نیروهای آمریکایی در منطقه را در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژنرال نیروی هوایی سی کیو براون، رئیس ستاد مشترک ارتش، گفت که ایران «بیشتر تمایل خواهد داشت از حزب‌‌الله حمایت کند.»

او افزود که تهران از نیروهای حماس در غزه حمایت می‌کند، اما حمایت بیشتری از حزب‌الله خواهد کرد «به‌ویژه اگر آنها احساس کنند که حزب‌الله به طور قابل توجهی تهدید می‌شود.»

براون هنگام سفر به بوتسوانا برای نشست وزیران دفاع آفریقا با خبرنگاران صحبت کرد.

مقام‌های اسرائیلی تهدید کرده‌اند که در صورت عدم پایان مذاکرات برای دور کردن حزب‌الله از مرز، لبنان را به حمله نظامی خواهند کشاند. همین چند روز پیش، ارتش اسرائیل اعلام کرد که طرح‌های حمله به لبنان را «تأیید کرده»، آن هم در شرایطی که ایالات متحده تلاش می‌کند از تبدیل شدن ماه‌ها حملات فرامرزی به یک جنگ تمام عیار جلوگیری کند.

نتانیاهو یکشنبه گفت که امیدوار است راه حل دیپلماتیک حاصل شود اما گفت که در صورت نیاز مشکل را «به روشی دیگر» حل خواهد کرد. او گفت: «ما می‌توانیم در چندین جبهه بجنگیم و آماده انجام این کار هستیم.»

مقامات ایالات متحده تلاش کرده‌‌‌اند تا یک راه حل دیپلماتیک برای درگیری را میانجیگری کنند. انتظار می‌رود این موضوع در هفته جاری در حالی مطرح شود که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل برای دیدار با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد ایالات متحده از واشنگتن بازدید می‌کند.

عاموس هوخشتاین، مشاور ارشد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته در تلاش برای کاهش تنش‌‌‌ها با مقامات لبنان و اسرائیل دیدار کرد. هوخشتاین روز سه‌‌‌شنبه به خبرنگاران در بیروت گفت که این یک «وضعیت بسیار جدی» است و یک راه حل دیپلماتیک برای جلوگیری از یک جنگ بزرگتر ضروری است.

براون همچنین گفت که ایالات متحده به احتمال زیاد قادر نخواهد بود به اسرائیل در دفاع از خود در برابر یک جنگ گسترده‌تر برابر حزب الله کمک کند آنطور که به اسرائیل در مقابله با رگبار موشک‌‌‌‌ها و پهپادهای ایرانی در ماه آوریل کمک کرد. او گفت که دفع موشک‌های کوتاه‌بردی که حزب‌الله به طور معمول از مرز اسرائیل شلیک می‌کند، دشوارتر است.

او در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده موقعیت نیروی خود را در منطقه تغییر داده است تا اطمینان بیشتری از محافظت از نیروها داشته باشد، گفت که ایمنی نیروها در تمام مدت یک اولویت بوده است و خاطرنشان کرد که از فوریه به بعد هیچ پایگاه آمریکایی مورد حمله قرار نگرفته است.

براون گفت که ایالات متحده به گفتگو با رهبران اسرائیلی ادامه می‌‌‌‌دهد و نسبت به گسترش درگیری‌‌‌‌ها هشدار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. او گفت که یک پیام کلیدی این است که «به مرحله دوم تأثیر هر نوع عملیات در لبنان فکر کنیم، و اینکه چگونه ممکن است انجام شود و چه تأثیری نه تنها بر منطقه، بلکه بر نیروهای ما در مناطق نیز می‌گذارد.»

مقامات پنتاگون گفته‌اند که آستین در تماس تلفنی اخیر خود با گالانت نیز نگرانی‌های خود را در مورد درگیری گسترده‌‌تر مطرح کرده است.

سرلشکر پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، هفته گذشته گفت: «با توجه به میزان شلیک راکتی که از هر دو طرف مرز دیده‌ایم، مطمئناً نگران این وضعیت بوده‌ایم و چه به صورت علنی و چه خصوصی از همه طرف‌ها خواسته‌ایم تا آرامش را در آن مرز برقرار کنند و دوباره، به دنبال راه حل دیپلماتیک باشند.»

جنگ بین دو دشمن به شدت مسلح می‌تواند برای هر دو بازیگر ویرانگر باشد و تلفات گسترده غیرنظامیان را در پی داشته باشد. اعتقاد بر این است که زرادخانه موشکی حزب‌‌الله بسیار گسترده‌تر از حماس است.

تشدید درگیری همچنین می‌تواند باعث دخالت بیشتر گروه‌های متحد ایران در منطقه شود.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، چهارشنبه گذشته در یک سخنرانی گفت که رهبران شبه‌نظامی از ایران، عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورها قبلاً پیشنهاد داده‌اند که ده‌ها هزار جنگجو را برای کمک به حزب‌الله بفرستند، اما او گفت که این گروه در حال حاضر بیش از 100000 جنگجو دارد.