به گزارش اکوایران، کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا روز جمعه متعهد شد که از پیروزی گسترده انتخاباتی خود برای بازسازی کشور استفاده کند و گفت که می‌خواهد پس از سال‌ها آشوب و درگیری، تنش را از سیاست خارج کند.

استارمر که بیرون دفتر و محل اقامت جدیدش، شماره 10 خیابان داونینگ، ایستاده بود، پس از پیروزی قاطع حزبش در انتخابات پارلمانی که به 14 سال دولت اغلب پرآشوب محافظه کار پایان داد، به ابعاد این چالش اذعان کرد.

او هشدار داد که هر گونه بهبودی زمان می‌برد و او باید ابتدا ایمان به سیاست را بازسازی کند.

او گفت: «این بی‌اعتمادی فقط با عمل قابل درمان است، نه با حرف زدن. من این را می‌دانم.»

استارمر افزود: «چه به حزب کارگر رای دادید چه ندادید، در واقع، به خصوص اگر رای ندادید، من مستقیماً به شما می‌گویم، دولت من به شما خدمت خواهد کرد. سیاست می‌تواند نیروی خیر باشد. ما این را نشان خواهیم داد.»

او که پشت یک تریبون سخنرانی ایستاده بود، گفت که درک می‌کند که بسیاری از بریتانیایی‌ها پس از سال‌ها رسوایی و هرج و مرج تحت حاکمیت محافظه‌کاران، که در انتخابات روز پنجشنبه به طور کلی رد شده و متحمل یک شکست تاریخی شدند، از سیاست سرخورده شده‌اند.

استارمر گفت که رد آن‌ها نشان می‌دهد که بریتانیا آماده بازنشانی است: «چرا که طوفان‌های تاریخ هر چقدر هم شدید باشند، یکی از نقاط قوت این کشور همیشه توانایی ما برای حرکت به سمت آب‌های آرام‌تر بوده است.»

اکثریت عظیم

به نوشته رویترز، حزب چپ میانه کارگر اکثریت عظیمی را در پارلمان 650 کرسی به دست آورد که باعث استعفای ریشی سوناک در صبح جمعه شد، پیش از اینکه استارمر به دیدار پادشاه چارلز برود و رسماً به عنوان نخست وزیر منصوب شود.

او گفت که هر روز برای بازسازی اعتماد مبارزه خواهد کرد و گفت که بریتانیا «دولتی بدون دکترین خواهد داشت» و بر چیزی تاکید کرد که در طول مبارزات انتخاباتی تکرار کرده بود - اینکه او کشور را اول و حزب را در درجه دوم قرار می‌دهد.

نتیجه انتخابات سیاست بریتانیا را زیر و رو کرده است. حزب کارگر بیش از 410 کرسی به دست آورد، با کسب 211 کرسی جدید. در حالی که محافظه کاران، موفق ترین حزب جهان غرب، 250 قانونگذار را از دست دادند، از جمله تعداد زیادی وزرای ارشد، و نخست وزیر سابق لیز تراس.

httpscloudfront-us-east-2.images (21)

محافظه کاران سوناک بدترین عملکرد را در تاریخ طولانی حزب داشتند و رای دهندگان آن‌ها را به دلیل بحران هزینه زندگی، شکست خدمات عمومی و مجموعه‌ای از رسوایی‌ها، مجازات کردند.

سوناک در بیرون ساختمان خیابان داونینگ گفت: «قبل از هر چیز می‌خواهم به کشور بگویم که متاسفم» و افزود که تا زمانی که حزب برای تعیین جانشین او آماده شود، به عنوان رهبر حزب محافظه کار باقی خواهد ماند.

سوناک گفت: «من تمام توانم را برای این کار گذاشتم، اما شما سیگنال واضحی ارسال کردید که دولت بریتانیا باید تغییر کند، و تنها قضاوت شماست که اهمیت دارد. من خشم، ناامیدی شما را شنیده‌ام و مسئولیت این شکست را بر عهده می‌گیرم.»

جاده سخت پیش‌رو

علی‌رغم پیروزی قانع‌کننده استارمر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اشتیاق کمی برای استارمر یا حزبش وجود دارد. به لطف خصلت سیستم اول و دومی بریتانیا، و همچنین مشارکت کم مردم، پیروزی حزب کارگر با آرای کمتری نسبت به سال‌های 2017 و 2019 به دست آمد.

ارزش پوند و سهام بریتانیا و اوراق قرضه دولتی در روز جمعه اندکی افزایش یافتند، اما استارمر در زمانی به قدرت می‌رسد که کشور با مجموعه‌ای از چالش‌های دلهره آور مواجه است.

بار مالیاتی بریتانیا قرار است به بالاترین حد خود پس از جنگ جهانی دوم برسد، بدهی خالص تقریباً معادل تولید ناخالص ملی است، استانداردهای زندگی کاهش یافته است، و خدمات عمومی در حال فروپاشی است، به ویژه خدمات بهداشت ملی که با اعتصابات مواجه شده است.

استارمر قول داده است که مالیات‌ها را برای «مردم شاغل» افزایش ندهد. به همین ترتیب، او قول داده است که سیاست محافظه‌کاران مبنی بر فرستادن پناهجویان به رواندا را کنار بگذارد، اما با توجه به این که مهاجرت یک مسئله کلیدی انتخاباتی، او تحت فشار قرار خواهد گرفت تا راهی برای جلوگیری از ورود ده‌ها هزار نفر با قایق از فرانسه به سوی کانال مانش بیابد.

استارمر پیشتر در گردهمایی پیروزی گفت: «به شما قول نمی‌دهم که این کار آسانی باشد. تغییر کشور مانند زدن یک دکمه نیست. کار سختی است که نیازمند صبور، مصمم بودن است.»

اولین انتصابات او در تیم وزیران ارشدش جای شگفتی نداشت.

ریچل ریوز به عنوان اولین وزیر دارایی زن بریتانیا، آنجلا راینر به عنوان معاون نخست وزیر و دیوید لامی به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شدند، و همه آن‌ها با حفظ سیاست‌هایی که در زمان اپوزوسیون داشتند.

نتایج انتخابات بریتانیا همچنین رشد حمایت از حزب راستگرای اصلاح، به رهبری نایجل فاراژ را نشان داد که بازتاب نتایج مشابه اخیر در اروپا است که راست افراطی قدرت گرفته است.

اما، بر خلاف فرانسه که در آن حزب تجمع ملی مارین لوپن در انتخابات یکشنبه گذشته به موفقیت‌های تاریخی دست یافت، عموم مردم بریتانیا به یک حزب چپ میانه برای ایجاد تغییر روی آورده‌اند.

استارمر وعده بهبود روابط با اتحادیه اروپا پس از برگزیت را داده است، اما حزب کارگر گفته است که گزینه پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا روی میز نیست.

او همچنین ممکن است مجبور به کار کردن با ترامپ شود. ترامپ پیشتر به فاراژ راستگرا تبریک گفته است.

در حالی که استارمر قول داده است که در داخل کشور تغییر ایجاد کند، همچنین قول داده است به حمایت بی چون و چرای لندن از اوکراین در جنگش علیه روسیه ادامه دهد. در بسیاری از مسائل خارجی، سیاست‌های او مشابه سیاست‌های سوناک است.