به گزارش اکوایران، کمیسیون تلفیق در جلسه عصر امروز خود، پیشنهاد دولت در جریان لایحه بودجه 1401 مبنی بر توقف سیاست ارز ترجیحی (دلار 4200 تومانی) را رد کرد. بر اساس توضیحات رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق، علت مخالفت مجلس با دولت در این زمینه، «روشن نبودن طرح دولت برای حذف ارز ترجیحی» و «عدم ارائه طرحی مکتوب و قابل استناد در این باره» بوده است. 

2 (6)

با وجود آنکه دولت خواستار حذف ارز ترجیحی از بودجه سال آینده کشور بود، کمیسیون تلفیق تصویب کرد که ۹ میلیارد دلار با قیمت ارز ترجیحی برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱ اختصاص داده شود. به گفته رحیم زارع، ۹ میلیارد دلار تخصیص داده شده، بدون درنظر گرفتن ارز مربوط به گندم است و مقرر شد با تامین بودجه ای مستقل، با افزایش قیمت خرید از کشاورزان، گندم مورد نیاز توسط دولت از تولید داخل تامین شود.

موضوع ارز ترجیحی از زمان تقدیم لایحه بودجه 1401، یکی از نقاط اختلاف میان دولت و مجلس بود و تصمیم امروز کمیسیون تلفیق نشان می دهد که دولت نتوانست مجلسی ها را با خواسته خود مبنی بر توقف سیاست ارز ترجیحی همراه کند. مجلسی ها در این مدت بارها تاکید کردند که دولت باید طرحی مکتوب و قابل استناد برای حذف ارز ترجیحی به کمیسیون تلفیق ارائه دهد. این کمیسیون،‌ موافقت خود با توقف سیاست حذف ارز ترجیحی را به ارائه برنامه مشخص از سوی دولت ازجمله نحوه پرداخت یارانه از محل منابع حاصل از حذف دلار 4200 تومانی، منوط کرده بود؛ شرطی که به باور کمیسیون تلفیق، دولت نتوانست آن را عملیاتی کند. مصوبه امروز کمیسیون تلفیق مبنی بر اختصاص 9 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱ گواه این مدعا است.

مجلس در حالی در مقابل تصمیم دولت برای حذف ارز ترجیحی مقاومت می کند که در سال گذشته، دولت روحانی را به حذف ارز ترجیحی در نیم سال دوم سال 1400 مکلف کرده و بر اساس همین شرط هم، به موافقت با کلیات لایحه بودجه 1400 تن داده بود.

حالا با تصمیم کمیسیون تلفیق، دیگر خبری از یارانه جدید که قرار بود از محل حذف ارز ترجیحی به مردم پرداخت شود، نیست. پیش از این جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق، مبلغ یارانه جدید را ١١٠هزار تومان به ازای هر نفر اعلام کرده و گفته بود: پس از حذف ارز ترجیحی، مجموع یارانه برای خانواده 4 نفره شامل یارانه‌های «نقدی» و «معیشتی» و نیز «یارانه جدید ١١٠هزار تومانی»، حدود ٨٠٠هزار تومان خواهد بود.