به گزارش اکوایران؛ از همان ابتدای کار هم مشخص بود که قرار است دولت یکدست شود و فضای سیاسی آمادگی این مسئله را داشت. هرکسی که برادری خودش را در قبل و یا طول انتخابات به رئیسی اثبات کرده بود، سکاندار یکی از ارکان مهم سیاسی کشور شد.

دانشگاه امام صادق بیشرین ورودی را به دولت داشت از وزیر اقتصاد تا رئیس سازمان بورس. اما نهاد دیگری هم حضور دارد که به نسبت تمام ادوار گذشته توانسته صندلی های مهم دولتی را تصاحب کند.

پیش از این نشریه فارین پالیسی با انتشار یادداشتی با عنوان «هاروارد تهران دولت جدید ایران را تصرف کرد» ضمن گریز به تاریخچه و حضور فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق در دولت‌های مختلف، به بررسی وضعیت دولت جدید در ایران در نسبت با «امام‌صادقی‌ها» پرداخته است.

پردیس دانشگاه امام صادق (ع) که در منطقه‌ای شیک در شمال [غربی] تهران واقع شده، یکی از نمونه‌های چشمگیر معماری مدرن پایتخت است. این پردیس که در ابتدا برای استقرار شعبه‌ای از مرکز مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد در ایران طراحی شده بود، و به عنوان محلی برای آموزش پیشرفته اقتصاد در ایران و تربیت مدیران بر اساس آخرین متدهای علمی و اقتصادی در نظر گرفته شده بود.

دانشگاه امام صادق (ع) که در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد و به عنوان اولین دانشگاهی در ایران تلقی می‌شود که پس از انقلاب فرهنگی –که منجر به تعطیلی تمام دانشگاه‌ها شد تا دانشگاه‌ها را از باقی‌مانده عناصر رژیم پیشین پاکسازی کند- افتتاح شد. در این زمان دانشگاه به آموزش سیاستمداران و حقوقدانان بر اساس موازین اسلامی و با تمرکز بر رشته‌های الهیات، علوم‌سیاسی و حقوق اختصاص یافت. بعدها رشته‌های ارتباطات، مدیریت و اقتصاد هم اضافه شد. تأمین مالی فعالیت‌های دانشگاه از طریق مجاری مختلفی از جمله کارخانه‌هایی که با کمک خیرین ثروتمند تأسیس شده [هم‌چون کارخانه جامعه] و نیز کمک‌های بنیادهای مذهبی هم‌چون آستان قدس رضوی انجام می‌شود.

 

 

بازتاب گرایش‌های مختلف سیاسی

در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، همواره تعداد قابل توجهی از اصلاح‌طلبان نیز وجود داشته است. برای مثال، عبدالله رمضا‌ن‌زاده ، سخنگوی دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی و مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب سابق از جمله دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. این تنوع پیش از این در این دانشگاه -که در آن تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان و حتی چهره‌های مخالف موقعیت‌های برجسته‌ای داشتند- بازتاب بیش‌تری داشت. با این حال سیاست دانشگاه به طور سنتی ضمن استقبال از دیدگاه‌های مختلف سیاسی، در جهت برای آماده‌سازی مدیران آینده برای نظام اسلامی بوده است.

 

حسین، فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق -که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده- از این تغییرات ابراز تاسف می‌کند. او گفت: «این دانشگاه درخشان‌ترین سال‌های خود را در سال‌های بعد از 1995 تجربه کرد، چرا که در ان سال‌ها از شایسته‌ترین اساتید دانشگاه‌های برجسته سراسر کشور برای تدریس دعوت می‌کرد. اساتید دارای مدارج علمی بالایی بودند و دانشجویان هم از نظر مذهبی و ایدئولوژیک تحت فشار کم‌تری قرار داشتند. حتی‌می‌توان ادعا کرد که در آن زمان امام صادق برترین دانشگاه ایران بود».

اما با گذشت زمان، دانشگاه دروس حوزوی را نیز در برنامه درسی دانشگاهی گنجاند. امروزه تقریباً نام تمام رشته‌های این  دانشگاه با عنوان «معارف اسلامی» آغاز شروع می‌شوند -به عنوان مثال، معارف اسلامی و حقوق یا معارف اسلامی  و اقتصاد. برای گرفتن مدرک کارشناسی، دانشجویان باید علاوه بر مطالعه سایر زبان‌های خارجی -مانند انگلیسی و یا فرانسه- باید دوره های زبان عربی و آشنایی با اسلام را نیز بگذرانند.

هویت جمعی شبکه‌ای

با وجود این تغییرات، در طی این سال‌ها هویت جمعی ثابت مانده که توسط دانشگاه و شبکه‌های عمیقی که دانشجویان را با فارغ‌التحصیلان دانشگاه در سراسر نهاد سیاسی پیوند می‌دهد، تحکیم می‌شود. رفاقت و آشنایی‌هایی که افراد در دانشگاه به دست می‌آورند، برای آینده شغلی‌شان مهم‌تر از باورهای ایدئولوژیک‌شان است.

به گقته محسن: «هرجا فرصت شغلی وجود داشته باشد، فارغ‌التحصیلان امام صادق از یکدیگر حمایت می‌کنند و دوستان دانشگاهی شان را دعوت می‌کنند تا مشاغل را تصاحب کنند -هر چند که ممکن است تا حدی دچار اختلاف‌نظر و دیدگاه هم باشند».

محبوب امام‌صادقی‌ها

یکی از مسیرهای مورد علاقه فارغ‌التحصیلان امام صادق (ع) برای ورود به جایگاه‌ها و مناصب، حضور در برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. امام صادقی‌ها –عنوانی که اغلب برای آن‌ها استفاده می‌شود- عموما پیش از این که راه خود را برای حضور در دستگاه‌های اجرایی‌تر سیاستگذاری فرهنگی پیدا کنند، ابتدا بخش‌های خبر موثر را در میان خود دست به دست می کنند (در میان آن‌ها اخیرا پیمان جبلی با حکم رهبری به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شده است).