به گزارش اکوایران، در عین حال که افزایش قرنطینه ها در چین بدنبال ادامه شیوع کرونا موجب افزایش محدودیت فعالیت های اقتصادی شده، رویارویی غرب و روسیه با قطع گاز نورد استریم وارد فاز تازه یی شده و نگرانی از افزایش قیمت انرژی و فشار مضاعف بر بنگاه های اقتصادی را تشدید کرده است.

با توجه به این چشم انداز، انتظار می رود بازارهای سهام کماکان تحت فشار فروش باشند. بنظر می رسد چالش اصلی هفته متوجه بانک مرکزی اروپا باشد که گزینه هایش هر روز محدود و محدودتر می شود.

تشدید بحران گاز پیش از نشست بانک مرکزی اروپا

با بالا گرفتن بحران انرژی در اروپا بدنبال قطع کامل گاز نورد استریم توسط روسیه، نگرانی از رشد قیمت گاز و فشار بیشتر بر اقتصاد شکننده یورو افزایش یافته است. علاوه بر این، کشورهای گروه هفت قرار است تا سقف قیمتی جدیدی بر نفت وارداتی روسیه وضع کنند تا منابع این کشور برای ادامه جنگ در اوکراین را محدود نمایند. به همین ترتیب معاملات روز دوشنبه در بازارهای مالی اروپا شروع منفی داشت و یورو هم به پایین ترین سطح خود از سال 2002 غرق شد و به کمتر از 99 سنت در برابر هر دلار رسید. این در حالی است که نشست بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه در راه است و انتظار می رود این بانک با افزایش 75 واحدی نرخ بهره یورو را تقویت کند. در حال حاضر شانس افزایش نرخ تا سه چهارم درصد از 50 درصد در هفته قبل تا 75 درصد در روز دوشنبه افزایش یافته است.

مشکل اساسی بانک مرکزی اروپا این است که با توجه به وارداتی بودن گاز، کاهش ارزش یورو گرانی انرژی را تشدید می کند که یکی از اصلی ترین دلایل رشد فزاینده قیمت هاست که به تداوم تورم دامن زده است. ولی از طرف دیگر سیاست های این بانک برای حمایت از یورو و مقابله با رشد قیمت انرژی می تواند هزینه بنگاه های اقتصادی را به شکل دیگری افزایش دهد. با بالا رفتن نرخ بهره، هزینه استقراض رشد می کند، علاوه بر اینکه تقاضا هم با کاهش روبرو می شود و در نتیجه از هر دو طرف، رکود اقتصادی در اروپا تقریبا اجتناب ناپذیر بنظر می رسد و ممکن است بانک مرکزی به نرخ برابری یک به یک یورو در برابر دلار برای مدتی رضایت بدهد.

مسیر نزولی بازار سهام آلمان

شاخص داکس 40 آلمان پس از ثبت قله 16278.3 در نوامبر در یک روند اصلاحی تا نزدیک به 50 درصد از رالی بعد از همه گیری اش که ناشی از سیاست های پولی حمایتی بود عقب نشینی کرده است. این شاخص در معاملات دوشنبه تحت تاثیر قطع گاز ریزش خود را گسترش داده است و اکنون دوباره با فشار سیاست های انقباضی احتمالی و افزایش نرخ بهره به علاوه بحران انرژی و تاریک شدن چشم انداز شرکت ها در سه ماهه چهارم به سمت کف نه ماهه اش در سطح 12427.2 می رود که آخرین بار در اوایل جولای از این شاخص حمایت کرد.

مرتضوی

این سطح حمایتی می تواند در تعیین مسیر آتی بازار سهام بزرگ ترین اقتصاد اروپا که مستقیما تحت تاثیر چالش قطع گاز قرار دارد بسیار کمک کننده باشد. اگر این سطح بشکند ریزش شاخص تا 11388.3 می تواند ادامه یابد.

در غیر اینصورت هم، تا زمانی که فروشندگان قیمت را پایین تر از میانگین 200 هفتگی نگه داشته اند، چشم انداز منفی خواهد بود، مگر اینکه با شکسته شدن سقف 13969.7 خریداران یک حرکت پایدار بالاتر از میانگین 50 هفتگی ثبت کنند تا امیدواری ها از تغییر روند زنده بماند. سناریویی که با توجه به شرایط کنونی چندان محتمل بنظر نمی رسد.