به گزارش اکوایران، آخرین آمار تورم تولیدکننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی منتشر شد. مرکز آمار ایران که متولی انتشار این آمار است در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که قیمت تولید دام سنتی در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به پاییز سال گذشته دو برابر شده است.

آماری که می‌تواند در عین نگران کننده‌تر شدن شرایط این فعالان اقتصادی، هشداری برای عرضه گوشت در کشور و قیمت آن در بازار مصرف باشد.

بر اساس این آمار تورم تولیدکننده پرورش گاو و گوسفند به روش سنتی به بالاترین سطح از بهار ۹۲ تا کنون رسیده است. به عبارتی هزینه پرورش هریک از این دام‌ها در در پاییز امسال بالاترین میزان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

تورم پرورش دام در رکورد ۱۱ ساله

بر اساس این آمار تورم تولیدکننده سالانه دامداری سنتی کشور در پاییز ۱۴۰۲ کاهش یافته است. اما با وجود این کاهش همچنان تورم تولیدکننده در این بخش بالا محسوب می‌شود. طبق داده‌ها، تورم نقطه به نقطه در پاییز سال گذشته معادل ۱۰۸.۱ درصد بوده که با کاهش در پاییز امسال به ۱۰۰.۴ درصد رسیده است.

به بیان دیگر قیمت تولید دام در کشور در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته دو برابر شده است. این آمار در دام‌های مختلف متفاوت بوده است.

021201

بر اساس داده‌های این مرکز، قیمت پرورش گاو در کشور به روش سنتی در پاییز امسال ۱۴۴.۹ درصد افزایش یافته است. تورم سالانه آن نیز به سطح ۱۲۴ درصد رسیده است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تورم تولیدکننده پرورش گاو در کشور در بالاترین سطح خود از بهار ۹۲ تا کنون قرار گرفته و رکورد ۱۱ ساله خود را شکسته است.

گزارش این مرکز در یکی از دیگر از بخش‌های دامداری سنتی به تورم تولیدکننده پرورش گوسفند پرداخته است. طبق این گزارش تورم تولیدکننده نقطه به نقطه پرورش گوسفند در پاییز ۱۴۰۲ به سطح  ۱۷۵.۶ درصد رسیده است. به عبارتی قیمت پرورش گوسفند در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ۲.۷ برابر شده است.

همچنین تورم سالانه این بخش نیز در پاییز امسال در سطحی بالاتر از ۱۵۲ درصد ایستاده است. به بیان دیگر میانگین قیمت پرورش این دام در ۱۲ ماه منتهی به پاییز امسال نسبت به میانگین قیمت در مدت مشابه سال گذشته ۱۵۲ درصد افزایش داشته و ۲.۵ برابر شده است.

تورم تولیدکننده تولید این دام نیز در ۱۱ سال گذشته بی سابقه بوده است. به بیان دیگر از بهار ۹۲ تا پاییز امسال بالاترین سطح تورم تولیدکننده در پرورش این دام اتفاق افتاده است.

021201

وضعیت نامساعد تورم تولید دام به روش سنتی در کشور

بر اساس این آمار می‌توان گفت وضعیت تغییرات قیمت تولید دام در کشور نگران کننده شده است. به طوریکه این تغییرات می‌تواند فعالان اقتصادی مشغول در این حوزه را تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر آن بر قیمت گوشت در بازار مصرف کشور اثر بگذارد.