به گزارش اکوایران، پرونده تورم 1402 با اعلام این نرخ برای اسفند ماه توسط مرکز آمار بسته شد. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی این سازمان، تورم ماهانه کل کشور در اسفند ماه نسبت به بهمن افزایش یافته در حالی که این نرخ به صورت نقطه به نقطه و سالانه کاهشی بوده است.

با فاصله‌گرفتن از کلیات و توجه به جزئیات بیش‌تر مشخص می‌شود که تورم ماهانه خوراکی‌ها که در بهمن ماه منفی شده بود دوباره در اسفند به مدار مثبت برگشته و روی 1.6 درصد ایستاده است. با این حال تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها اُفت مهمی را تجربه کرده و از بالای 30 درصد به حدود 25 درصد کاهش یافته است. این کاهش در نرخ سالانه هم دیده شده به طوری که تورم سالانه خوراکی‌ها از بالای 45 درصد به محدوده 41 درصد وارد شده است.

کالاهای غیرخوراکی نیز تقریبا وضعیت مشابهی را تجربه‌اند با این تفاوت که در این کالاها، تورم ماهانه نیز مانند نرخ نقطه‌ای و سالانه کاهشی شده است.

آخرین تغییرات قیمتی در سال 1402

نرخ تورم یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی است که نشان می‌دهد متوسط قیمت کالا و خدمات در هر مقطع زمانی چند درصد نسبت به گذشته تغییر کرده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که خانوارها در اسفند 1402 برای خرید یک سبد مشخص از کالا و خدمات 2 درصد بیش‌تر از بهمن ماه هزینه کرده‌اند. این درحالی است که تورم ماهانه دی ماه 1.4 درصد بوده است. بنابراین می‌توان گفت که تورم ماهانه کل کشور در اسفند ماه با افزایش روبرو بوده است.

با این حال به نظر می‌رسد افزایش تورم ماهانه اسفند بیش‌تر متاثر از افزایش تقاضا برای اقلام خوراکی در پایان سال و نزدیک‌شدن به سال نو بوده است چرا که نرخ نقطه‌ای و سالانه این شاخص با کاهش مواجه شده است.

به بیان دقیق‌تر، تورم نقطه به نقطه از 35.8 درصد در بهمن ماه به 32.3 درصد در اسفند کاهش یافته است. این نرخ نشان می‌دهد که قیمت یک سبد مشخص از کالا و خدمات در هر ماه چند درصد نسبت به همان ماه در سال قبل تغییر کرده است. به همین ترتیب تورم سالانه نیز از 42.5 درصد در بهمن به 40.7 درصد در اسفند نزول کرده است.

030106

بازگشت تورم خوراکی‌ها از مدار منفی به مثبت

تورم منفی زمانی اتفاق می‌افتد که با کاهش قیمت روبرو باشیم. در بهمن 1402 تورم ماهانه کالاهای خوراکی منفی 0.4 برآورد شده بود. علت این مسئله نیز کاهش قیمت اقلامی مثل مرغ، سبزیجات و حبوبات و میوه‌ها بود. با نزدیک‌شدن به انتهای 1402 و افزایش تقاضای اقلام خوراکی با رسیدن نوروز، تورم ماهانه خوراکی‌ها در اسفند ماه افزایش یافته و به 1.6 درصد رسیده است. با این حال از آن‌ جایی که تورم ماهانه بیش‌تر تحت تاثیر شوک‌های کوتاه مدت است برای قضاوت بهتر درمورد وضعیت قیمت‌ها باید به نرخ‌های نقطه‌ای و سالانه نیز توجه کرد.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در از 31.7 درصد در بهمن به 25.2 درصد در اسفند ماه رسیده است. عقب‌نشینی این نرخ از کانال 30 درصد به کانال 25 درصد نشان می‌دهد که اگر چه قیمت خوراکی‌ها در اسفند سال 1402 نسبت به اسفند 1401 افزایش یافته اما این افزایش با سرعت کمتری رخ داده است.

اتفاق مشابهی برای تورم سالانه خوراکی‌ها نیز افتاده است به صورتی که این نرخ از 45.1 درصد در بهمن به 41.2 درصد در اسفند نزول کرده است.

وضعیت تغییرات تورم برای کالاهای غیرخوراکی نیز تقریبا مشابه با کالاهای خوراکی بوده با این تفاوت که نرخ ماهانه نیز برای این اقلام با کاهش مواجه شده است. به بیان دقیق‌تر، تورم ماهانه خوراکی‌ها که در بهمن 2.3 درصد بوده، در اسفند 0.1 واحد درصد کمتر شده است. نرخ نقطه‌ای این شاخص نیز از 37.9 درصد به 36.1 درصد رسیده است. همچنین، تورم سالانه اقلام غیرخوراکی با کاهش 0.7 واحد درصدی به ایستگاه 40.4 درصد رسیده است.

بنابراین می‌توان مشاهده کرد که کاهش سرعت افزایش قیمت‌ها در کالاهای خوراکی طی اسفند 1402 شدیدتر از کالاهای غیرخوراکی بوده است.

030106