به گزارش اکوایران، میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین که با مصاحبه‌ها و توئیت‌هایش به سخنگوی غیررسمی مذاکرات بدل شده است می‌گوید در صورت حصول توافق احیای برجام، اجرایی شدن آن ممکن است تا آوریل (اواسط فروردین ۱۴۰۱) به طول بیانجامد.

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، درحالی‌که ایالات متحده هشدار می دهد که پنجره نجات توافق در حال بسته شدن است، این دیپلمات روس تخمین زد که دستیابی به توافق بیش از آنچه قبلاً تصور می‌کرد زمان می‌برد.

میخائیل اولیانوف به روسیا-24 گفت: «اگر مذاکرات با سرعتی که در حال حاضر در حال انجام است ادامه یابد، اصولاً دستیابی به توافق تا پایان فوریه کاملاً واقع بینانه است». وی افزود که «این توافق می تواند تا آوریل اجرایی شود».

این در حالی است که او ماه گذشته گفت که فکر می‌کند می‌توان مذاکرات احیای برجام تا اوایل فوریه به پایان رساند.

ایران و روسیه - مذاکرات هسته‌ای وین - میخائیل اولیانوف - برت مک‌گورک

مذاکره مستقیم؟

اولیانوف مدعی شد که ایران ممکن است «به زودی» مذاکرات مستقیم با آمریکا را آغاز کند و احیای توافق، تحریم‌های واشنگتن را بر صادرات نفت ایران لغو خواهد کرد. به نوشته بلومبرگ او مشخص نکرد که آیا این بدان معناست که توافق جدیدی معافیت‌های تحریمی را برای صادرات نفت ایران بازمی‌گرداند یا به طور کلی تحریم‌ها را لغو می‌کند.

در اوایل این هفته، وزیر امور خارجه ایران و یک مقام ارشد امنیتی احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا را در صورتی که تهران احساس کند یک توافق "خوب" در دسترس است، مطرح کرده‌اند.