به گزارش اکوایران، درحالی‌که شورشیان مورد حمایت روسیه از غیرنظامیان خواسته‌اند منطقه را تخلیه کنند و گشایش آتش در شرق اوکراین تشدید شده است، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از رهبران غربی در مونیخ درخواست کرد «همین حالا روسیه را تحریم کنید، منتظر چه هستید؟». 

همزمان با هشدار مقامات آمریکایی درباره گلوله‌باران در شرق اوکراین به عنوان بهانه‌هایی برای تهاجم روسیه، وزیر خارجه چین خواستار مذاکرات جدید و احترام به "تمامیت ارضی" شد. از سوی دیگر محققان اطلاعات نادرست می گویند روسیه در حال ایجاد بستر آنلاین برای یک عملیات "پرچم دروغین" است.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در فراخوانی که در برخی مواقع به شدت از غرب انتقاد می‌کرد، از متحدان خواست تا تحریم‌ها علیه روسیه را به جای منتظر ماندن برای تهاجم، از هم‌اکنون آغاز کنند.

بحران اوکراین

او همچنین اعلامیه‌های مکرر آمریکا مبنی بر اینکه حمله در داخل کشور اتفاق خواهد افتاد را هدف گرفت. آقای زلنسکی در نشست سالانه کنفرانس امنیتی مونیخ که با وجود هشدارها مبنی بر عدم حضورش در کیف، پایتخت اوکراین، می‌تواند به روسیه فرصت حمله را بدهد، در آن شرکت کرد.

وی گفت: «پس از فروپاشی اقتصاد و اشغال شدن بخش‌هایی از کشور ما به تحریم‌های شما نیازی نداریم».

آقای زلنسکی وضعیت اسفناک کشورش را از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 به تصویر ‌کشید و ضمن تشکر از اتحاد متحدان و ناامید شدن از ناکارآمدی ظاهری آن، معماری امنیتی اروپا را «شکننده» و حتی «منسوخ» توصیف کرد.

اظهارات آقای زلنسکی با تصویری که کامالا هریس معاون رئیس جمهور در اوایل روز از یک اتحاد متحد و نیرومند ناتو نشان داد که در زمانی که امنیت اروپا در معرض "تهدید مستقیم" بود، عزم خود را نشان داده بود، در تضاد بود.

بحران اوکراین

عملیات پرچم دروغین در منطقه جدایی‌طلبان

همچنین سی‌ان‌ان‌گزارش داد که آتش توپخانه روز شنبه به شدت در شرق اوکراین تشدید شد و هزاران نفر از ساکنان منطقه در تخلیه بی نظمی منطقه را ترک کردند، دو تحولی که با فرصت هایی برای آنچه که ایالات متحده هشدار داده است می تواند بهانه ای برای تهاجم روسیه باشد.

جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه که سال‌ها با دولت اوکراین می‌جنگند، بدون هیچ مدرکی تاکید کرده‌اند که اوکراین در حال برنامه‌ریزی یک حمله در مقیاس بزرگ به سرزمینی است که تحت کنترل آنهاست.

بحران اوکراین

رهبران غربی این تصور را به سخره گرفته اند که اوکراین در حالی که توسط نیروهای روسی محاصره شده است، حمله خواهد کرد و مقامات اوکراینی این ادعا را به عنوان "یک دروغ بدبینانه روسیه" رد کردند.

اما رهبران جدایی‌طلب روز شنبه از زنان و کودکان خواستند که از آنجا خارج شوند و مردان توانا برای مبارزه آماده شوند.

تهدید قریب الوقوع جنگ سرد جدید در بحران اوکراین

آنتون ترویانوسکی، خبرنگار نیویورک‌تایمز در مسکو نیز در مقاله‌ای نوشته است که اگر رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به اوکراین حمله کند، یک مبارزه جهانی جدید با غرب را به راه انداخته است. تحلیلگران می گویند که او باید به این فکر کند که آخرین مورد چگونه به پایان رسید.

بحران اوکراین

وی با مقایسه شرایط کنونی با بحران میان آمریکا و شوروی در ابتدای دهه شصت میلادی، نوشته است: برخلاف سال 1962، تهدید جنگ هسته ای نیست، بلکه سایه یک جنگ زمینی بزرگ است که اکنون بر سر اروپا وجود دارد. اما این احساس که روسیه و ایالات متحده وارد نسخه جدیدی از جنگ سرد می شوند - که مدت ها توسط برخی از مفسران دو طرف اقیانوس اطلس مطرح می شد - اجتناب ناپذیر شده است.

دیمیتری سوسلوف، متخصص روابط بین الملل در مدرسه عالی اقتصاد در مسکو گفت: «ما وارد مرحله جدیدی از رویارویی می‌شویم. پس از این بحران، طبیعتاً ما با تمام عواقب ناشی از آن، با صراحت بیشتری تصدیق خواهیم کرد که دشمن هستیم، دشمن».

بازنگری در نتیجه جنگ سرد

در حال حاضر، هیچ کس نمی داند جهان چگونه از این بحران خارج خواهد شد - آیا آقای پوتین در حال اجرای یک بلوف مفصل و پرهزینه است یا واقعاً در آستانه آغاز بزرگترین حمله نظامی در اروپا از سال 1945 است. اما به نظر واضح است که هدف اصلی آقای پوتین بازنگری در نتیجه جنگ سرد اصلی است، حتی اگر به قیمت تعمیق جنگ جدید باشد.

بحران اوکراین

آقای پوتین به دنبال خنثی کردن نظم امنیتی اروپا است که در زمانی که کشورش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ضعیف و آسیب پذیر بود، ایجاد شده بود و قضد دارد نوعی منطقه حائل ژئوپلیتیکی را که حاکمان روسیه در طول قرن ها احساس می‌کردند به آن نیاز داشتند، بازسازی کند. او نشان می دهد که آماده است تا این کار را با ابزارهای دیپلماتیک و همچنین از طریق استفاده از زور انجام دهد.

این بحران قبلاً برای آقای پوتین چند برد تاکتیکی و همچنین خطرات خطرناکی را به همراه داشته است. از زمانی که در بهار گذشته برای اولین بار در مرزهای اوکراین افزایش نیرو ایجاد کرد، توانست توجه واشنگتن را به خود جلب کند - هدفی برای کرملینی که مانند جنگ سرد، رویارویی با ایالات متحده را به عنوان درگیری تعیین کننده خود می بیند. اما اقدامات او همچنین نگرش‌های ضد روسی را برانگیخت و اروپا و ایالات متحده را علیه روسیه متحدتر کرد - چیزی که با توجه به قدرت اقتصادی و سیاسی بسیار بیشتر غرب در جهان، کرملین را نگران می‌کند.

دنیل فرید، یک دیپلمات بازنشسته آمریکایی که هم در دوران شوروی و هم در دوران پوتین با مسکو سروکار داشت، گفت که پیامی برای روس‌هایی دارد که آرزوی روزهای جنگ سرد را دارند، زمانی که کشورشان در گفتار مورد احترام ایالات متحده بود. به هر حال، اتحاد جماهیر شوروی در جنگ سرد اصلی شکست خورد.

آقای فرید در مصاحبه ای گفت: «شما ممکن است آن را پس بگیرید. و برای شما خوب پیش نخواهد رفت».

بحران اوکرانی / مذاکرات