به گزارش اکوایران، وزیر امور خارجه روسیه ضمن تاکید بر به پایان رسیدن مذاکرات احیای برجام در شهر وین از موضع جمهوری اسلامی در قبال جنگ اوکراین تقدیر کرد.

تاکید بر افزایش همکاری ایران و روسیه با احیای برجام

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه، در دیدار با هم‌تای ایرانی‌اش گفته که توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران به خط پایان رسیده است. لاوروف در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که راهی مسکو شده است، گفته: «من مطئنم که چشم‌انداز [روابط ایران و روسیه] بسیار چشم‌گیرتر [از قبل] خواهد بود، از جمله با در نظر گرفتن این که کار برای احیای توافق هسته‌ای برجام به خط پایان رسیده و توافق برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران به پایان رسیده است».

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شده دو کشور در حال تهیه اسناد جدیدی برای رسمی کردن سطح جدیدی از همکاری‌های طراحی شده فی‌ مابین هستند. لاوروف گفته علی رغم «عوامل شناخته شده» که هدف آنها تحت فشار قرار دادن همکاری‌های دو کشور است، «روابط تجاری میان ما به طور پیوسته با سرعتی بی‌سابقه در حال رشد است و درسال گذشته با افزایش نزدیک به 80 درصد و از 4 میلیارد دلار گذشت».

دیپلمات ارشد روسی هم‌چنین، با اشاره به عملیات [حمله] نظامی روسیه در خاک اوکراین از تهران به دلیل «موضع بی‌طرف خود در مورد آنچه در حال وقوع است«، ابراز قدردانی کرد.

حسین امیر عبداللهیان هم در این دیدار تاکید داشته: «صرف نظر از هرگونه تحول بین‌المللی، توسعه مناسبات با کشور همسایه روسیه، برای جمهوری اسلامی ایران مهم است«. او با اشاره به نقش دولت روسیه در طی مذاکرات وین خطاب به لاوروف گفته:» «از تلاش‌های سازنده همکاران شما در وین برای کمک به نزدیک شدن به توافق رفع تحریم‌های ایران سپاسگزاریم«.

توپ در زمین کیست؟

در شرایطی که به نظر می‌رسید مذاکرات وین بر سر احیای برجام به نقطه پایانی رسیده، جمعه گذشته با اعلام هماهنگ‌‌کننده مذاکرات، گفت‌وگوها به طور موقت متوقف شد و مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌هاشان بازگشتند. طرف غربی تقاضای جدید روسیه مبنی بر دریافت تضمین برای معافیت ایران از تحریم‌های غرب علیه روسیه را دلیل این امر می‌دانند. در مقابل ایران و روسیه ارداه طرف غربی و بالاخص آمریکا را مسبب این مسئله معرفی کرده‌اند.

روز گذشته، سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران ایالات متحده را مسئول توقف مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای برجام خواند و همزمان از مواضع روسیه در این مذاکرات تمجید کرده است. او گفته «فروکاستن آن چه در وین اتفاق می‌افتد به یک درخواست روسیه، خواست آمریکاست». او تاکید داشته: « مسئولیت وضعیت فعلی که الان در آن هستیم با آمریکاست. اگر امروز آمریکا پاسخ دهد می‌توانیم به وین برگردیم. درخواست روسیه باید در کمیسیون مشترک بحث شود. رویکرد روسیه تا به امروز سازنده بوده و در بین مذاکره کنندگان در وین در ۱۱ ماه گذشته نزدیک ترین و حمایت گونه ترین بوده است... مقامات روس در گفت‌وگوهای خصوصی و در کمیسیون مشترک این را اشاره کردند که مانع هیچ توافق خوبی نمی‌شوند. اجازه ندهید روایت‌های دیگر این وضعیت را به گونه دیگری تصویر کند».