به گزارش اکوایران، در شرایطی که از روز جمعه مذاکرات احیای برجام در شهر وین متوقف مانده، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده مسکو تضمین‌های کتبی از واشنگتن دریافت کرده که تحریم‌های روسیه بر سر اوکراین مانع همکاری در چارچوب برجام نخواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه، در دیدار امروز خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مسکو اظهار داشته توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران به خط پایان رسیده و خواستار از سر گیری هر چه سریع‌تر مذاکرات در وین شده است. به گفته لاوروف، روسیه حتی در شرایط تحریم‌های غیرقانونی نیز با ایران همکاری خواهد کرد و آمریکا نسبت به عدم تاثیر تحریم‌ها بر روابط میان روسیه و ایران ضمانت داده است.

این در حالی است که ساعاتی پیش از این سخنان،  کرملین به صراحت به غرب هشدار داده بود که آمریکا و متحدانش باید منافع مسکو را در توافق هسته‌ای با ایران در نظر بگیرند. به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، تحریم‌های غرب علیه روسیه که پس از تجاوز نظامی این کشور به اوکراین اعمال شده، «مستقیماً بر منافع کشور ما در چارچوب آن توافق تأثیر می‌گذارد». او گفته بود: «بنابراین تحریم‌های روسیه [در جریان مذاکرات وین] باید در نظر گرفته شود. این جنبه جدیدی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و باید مورد توجه قرار گیرد.» در چنین وضعیتی وزیر امور خارجه روسیه گفته که روسیه تضمین‌های مورد نظر دولتش را به صورت کتبی از غرب دریافت کرده است.

این سخنان در شرایطی اظهار شده که درست در زمانی که به نظر می‌رسید مذاکرات وین بر سر احیای برجام به نقطه پایانی رسیده، جمعه گذشته با اعلام هماهنگ‌‌کننده مذاکرات، گفت‌وگوها به طور موقت متوقف شد و مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌هاشان بازگشتند. طرف غربی تقاضای جدید روسیه مبنی بر دریافت تضمین برای معافیت ایران از تحریم‌های غرب علیه روسیه را دلیل این امر می‌دانند. در مقابل ایران و روسیه اراده طرف غربی و بالاخص آمریکا را مسبب این مسئله معرفی کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان هم که به منظور دیدار و گفت‌ وگو با همتای روس خود،  به مسکو رفته در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف ضمن تشکر از میهمان نوازی لاوروف چشم‌انداز روابط دو کشور روسیه و ایران را مثبت خواند و گفت که ارتباطی بین بحران اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد و روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود. وی افزود: چنانچه در مورد خطوط قرمز با آمریکا به توافق برسیم روسیه کمافی‌السابق در کنار ایران خواهد بود. امیدواریم آمریکا در دقایق پایانی دست از رویه خود بردارد و به توافق نهایی برسیم.

وزیر امور خارجه ایران گفته جمهوری اسلامی یک کنشگر مستقل است و هیچ مانع خارجی نمی‌تواند مانع همکاری ایران و روسیه یا مانع همکاری ایران و کشورهای دیگر شود. امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنانش گفت که تهران راه حل بحران اوکراین را در راه‌ حلی سیاسی می داند و جنگ را راه حل نمی‌بیند اما ریشه آن را درک می‌کند. وی افزود: مخالف جنگیم و همزمان مخالف وضع تحریم هستیم چرا که خود قربانی وضع یکجانبه تحریم‌ها هستیم.