ابراهیم رئیسی اولین پیام نوروزی را متفاوت آغاز کرد هم به جهت مکان و هم محتوا. او نهاد ریاست جمهوری را ترک کرد و به مسجد جامع خرمشهر رفت مسجدی که نماد ایستادگی در دفاع هشت ساله برابر عراق است. ارسال پیام از آنجا از نگاه رئیسی یعنی تلاش و کار شبانه روزی.

او با دفاع از عملکرد هفت ماهه خود تلاش داد نشان دهد او بر خلاف دولت گذشته به وعده هایش عمل کرده است. بخش متفاوت محتوای پیام دوگانه سازی های بود که با دولت گذشته داشت. میدان و دیپلماسی، مذاکرات و زندگی مردم بخشی از دوگانه سازی ها بود که رئیسی تاکید داشت در دولت او کنار گذاشته شده است.

منتقدان دولت روحانی مدعی بودند او با این دوگانه سازی ها زندگی مردم را به مذاکرات گره زده است.

قرن 15، قرن ایران اسلامی

رئیس‌جمهور، قرن پانزدهم را قرن ایران اسلامی و عصر نقش آفرینی فعال مردم کشورمان خواند و گفت: سال جدید باید برای همه ما آغاز دور جدیدی از کار ثمربخش و پیشرفت‌آفرین باشد.

  ابراهیم رئیسی تقارن عید  نیمه شعبان، ولادت با سعادت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه‌ الشریف) با طلیعه سال نو را به فال نیک گرفت و از خداوند متعال فرج حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه‌ الشریف) را خواستار شد.

نوروز نماد تمدنی ارزش گرا

رئیسی نوروز را، نماد و تبلور تمدنی ارزش‌گر دانست و گفت نوروز تمدنی فرهنگ‌ساز و معنویت‌گرا هست که اوج فرهنگ برآمده از خداپرستی و خانواده‌دوستی و صلح‌گستری است.

او با اشاره به اینکه نوروز امسال لحظه تحویل قرن است اظهار کرد: در نگاه کلی قرن چهاردهم قرن انقلاب اسلامی ملت عزیز ایران بود و این انقلاب در تاریخ درخشان خواهد ماند.

او درباره قرن پیش رو نیز اظهار کرد: إن‌شاءالله قرن آینده، قرن ظهور و اعتلای تمدن اسلامی-ایرانی برآمده از انقلاب شکوهمند اسلامی باشد. قرنی که مردم مسلمان ایران به رهبری امام خمینی(ره) خود را از زیر سلطه استکبار و استبدداد دست‌نشانده رها کرد و استقلال و آزادی را با استقرار مردم‌سالاری دینی در قالب نظام مقدس جمهوری اسلامی نهادینه کرد.

او خطاب به مردم با اشاره به محل ارسال پیام خود گفت:ملت عزیز و قهرمان ایران! اینجا نماد ایستادگی شماست: مسجد جامع خرمشهر.در هشت سال جنگ تحمیلی، شرق و غرب عالم در یک جبهه واحد در برابر استقلال‌خواهی ایران صف کشیده بودند اما امروز برای تعامل با ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند. این عظمت ملت بزرگ ایران است.

رئیسی با اشاره به اینکه ملت ایران از گردنه‌های سخت و پیچ تاریخی با سرافرازی و حفظ استقلال عبور کرد افزود: البته همچنان از کِید دشمن غافل نیست.

به گفته رئیس دولت قرن پانزدهم، قرن ایران اسلامی است. همه اقوام ایرانی اعم از فارس، لر، کرد، آذری، بلوچ، عرب و ترکمن، همه در خدمت به این آرمان ملی حرکت می‌کنند. همه ما یک خانواده هستیم با یک سرنوشت مشترک؛ خانواده ایرانی.

رئیسی درباره عملکرد دولت خود  درهفت ماهی که از آغاز کارش می‌گذرد، گفت این دولت نشان داد مصمم  است به آنچه می‌گوید عمل کند.

کارنامه دولت سیزدهم به روایت رئیسی

او درباره وعده های محقق خود شده دولتش در این دوره گفت:گفتیم کرونا را به توفیق الهی و با کمک مردم مهار می‌کنیم؛ الحمدلله انجام شد.همزمان با مذاکره همه توان خود را برای خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه‌ به کار گرفتیم.گفتیم کشور و اقتصاد را معطل برجام نمی‌کنیم؛ همه دیدند که در عین انجام مذاکره و به‌کارگیری ابزارهای سیاسی و حقوقی برای رفع جنایت تحریم اما تمرکز خود را بر خنثی‌سازی تحریم‌ها قرار دادیم.همه دیدند که از همان ماه‌های اول  چگونه ظرفیت‌های معطل مانده را به لطف خداوند متعال و کمک مردم فعال کردیم.

او با اشاره به اینکه  نشانه‌های رشد و ثبات اقتصادی و افزایش چشمگیر ارزش تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در این مدت پدیدار شده است اظهار کرد: تجارت با همسایگان را به نفع مردم افزایش دادیم.

او درباره یکی دیگر از وعده های دولت به تورم اشاره و عنوان کرد:گفتیم که هدف‌گذاری اصلی دولت، مهار تورم و اعمال سیاست‌های تورم‌زداست؛ به توفیق الهی این حرکت آغاز شده و امروز شیب تورم در سه ماه آخر سال کاهنده شده و آمارها نشان‌دهنده و گواهی بر این مدعاست‌.

او درباره تحقق رونق تولید نیز افزود:گفتیم که چرخ تولید را با قوت به حرکت درمی‌آوریم؛ آمارهای رسمی که هنوز تا پایان سه ماهه سوم است، نشان می‌دهد که رشد اقتصادی به بالای ۵ درصد رسیده است. 

او یکی دیگر از وعده هایش را استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برای سرعت دادن به پیشرفت و آبادانی کشور دانست و گفت: همه شاهد بودند که چگونه برای هموارتر کردن مسیر خدمت‌گزاری دستگاه‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی راه باز شد و همه در کنار هم به خدمت رفتیم.امروز همه نهادهای انقلاب اسلامی با دولت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و همه در کنار مردم قرار دارند.

او با گریزی به دوره حسن روحانی گفت:برخلاف مقاطعی که دائماً مسئولان از تریبون‌ها علیه همدیگر بدگویی و مردم را نگران می‌کردند، با همکاری و هماهنگی قوا و همه نهادها تلاش شد اختلاف‌نظرها به داخل جلسات کارشناسی منتقل شود و تریبون‌های رسمی را به محل تزریق روحیه امید و همگرایی برای حل مشکلات کشور تبدیل کردیم.

نکته دیگری که روحانی در پیام نوروزی خود اشاره کرد مذاکره نکردن در خصوص توان موشکی ایران بود. او اظهار کرد:گفتیم که منافع و امنیت مردم را با هیچ چیز معامله نمی‌کنیم؛ همه دیدند که افزایش توان دفاعی و موشکی و فضایی کشور در اولویت قرار گرفت، چون امنیت کشور در اولویت است.

در ادامه نیز او ابراز امیدواری کرد دولتش، دولت صادق‌الوعدی باشد و به وعده‌های داده شده، در زمان خودش عمل کند.

رئیسی با اشاره به اینکه دولتش با دیپلماسی فعال، تعادل را به سیاست خارجی بازگرداند گفت:بزرگ‌ترین دستاورد کشور در این سال‌ها شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری آمریکایی‌ها بوده که این شکست با مقاومت ملت ایران میسر شد.

رئیسی تاکید دارد  اداره کشور را از مسیر درستی شروع کرده و سرنوشت ملت را در دستان بیگانگان جستجو نکرده است و  دوگانه‌سازی و فاصله‌گذاری که تضعیف‌کننده ملت است را کنار گذاشته است.

رئیسی گریزی نیز به اظهار نظر محمد جواد ظریف وزیر خارجه پشین درباره میدان و دیپلماسی زد و اظهار کرد:ما نشان دادیم که قدرت میدان، به نفع قدرت دیپلماسی است. دیپلماسی می‌تواند در خدمت سلامت باشد. روابط خارجی را در خدمت اقتصاد جامعه به‌کار گرفتیم و این، همان معنای دولت تحول‌گرا و عدالت‌محور است.

بزودی نتایج اقدامات را خواهید دید

رئیسی با اشاره به سفرهای استانی خود گفت:ملت عزیز ایران! می‌دانید که من از رنج‌های شما به‌صورت مستقیم باخبرم. در سفرهای استانی و در ملاقات‌های عمومی با مردم آن را لمس کرده‌ام. برای بهبود معیشت مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم‌.در هفت ماه از کار دولت، تلاش‌های زیادی برای بهبود وضعیت معیشت مردم و کنترل تورم انجام شد و همچنین توجه خاصی به اقشار مختلف داریم و إن‌شاءالله پس از این نیز خواهیم داشت.

او با اشاره به اینکه منشاء بسیاری از مشکلات بیکاری‌ است گفت:در طول مدت شروع به کار دولت، بسیاری از کارگاه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل به مدار تولید بازگشته است‌. در سال جاری إن‌شاءالله مسأله‌ اشتغال مسأله‌ اول ماست. بیکاری منشأ همه مصیبت‌های اقتصادی و اجتماعی است و حمایت از تولید در صدر برنامه‌های دولت خواهد بود.برنامه‌های زیادی در این مدت برای راه‌اندازی پروژه‌های کلان ملی و طرح‌های منطقه‌ای پیگیری شده و در حوزه تولید مسکن، مهار تورم و ایجاد اشتغال اقداماتی انجام شد که إن‌شاءالله به زودی نتایج آن در کشور مشاهده خواهد شد.

رئیسی به مردم قول بدون تردید امسال ملت ایران نتیجه استقامت و ایستادگی خود را خواهد دید؛ کمااینکه در گذشته نیز نتایج استقامت و مقاومت آنها روشن شده است.او ابراز امیدواری کرد: سال جدید سال پایان کرونا در سراسر جهان و خاتمه جنگ و آوارگی در همه کشورهای جهان باشد.

او اولین پیام نوروزی خود را پیام کار و تلاش شبانه‌روزی و بی‌وقفه برای ساختن ایران قوی و پیشرفته عنوان و اظهار کرد:هیچ ملتی و هیچ کشوری بدون کار متراکم و استفاده از حداکثر منابع انسانی و طبیعی به جایی نرسیده است. سال جدید و قرن جدید برای همه ما باید آغاز دور جدیدی از کار مولد، مفید، ثمربخش و پیشرفت‌آفرین باشد.