به گزارش اکوایران، با وجود تحولات غیرقابل پیش‌بینی میدانی در جنگ اوکراین، در حالی که این نبرد وارد ششمین هفته خود شده، اکنون طرفی که به پیروزی می اندیشد، روسیه نیست، بلکه اوکراین است. و این افق پیروزی بالقوه، نگاه مفسران و تحلیلگران بین‌المللی را به سمت و سوهای تازه‌ای سوق داده است.

گری کاسپاروف، استاد بزرگ شطرنج روس و قهرمان سابق جهان که از منتقدین شناخته شده ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه است، در مقاله اخیر خود برای روزنامه وال‌استریت‌ژورنال با عنوان «بایدن حقیقت را گفت: پوتین باید برود» نوشت: اگر سردرگمی اخلاقی غرب به روسیه فرصتی برای تجدید قوا بدهد، فدا شدن اوکراین، بیهوده خواهد بود.

گری کاسپاروف| پوتین کیش شده، ماتش کنید

 

تأمل در «پیشنهاد تساوی« حریف

کاسپاروف که در سال 2017، موسسه آمریکایی «تجدید ابتکار دموکراسی» (RDI) را تأسیس کرد (اندیشکده‌ای که هدف خود را ترویج و دفاع از دموکراسی لیبرال در ایالات متحده و خارج از آن معرفی می‌کند)، و در حال حاضر نیز رئیس بنیاد حقوق بشر است، در این مقاله نوشت:

«جنگ همه جانبه روسیه علیه اوکراین وارد ششمین هفته خود می شود و در چند روز گذشته شاهد تغییر لفاظی در اهداف ولادیمیر پوتین بوده ایم. از آنجایی که کرملین در مورد همه چیز دروغ می گوید، شواهد واقعی از عقب نشینی روسیه یا هرگونه تغییر در وضعیت همیشه ضروری است.

با این حال، با تایید مشاهدات میدان نبرد که ارتش روسیه در اهداف اولیه خود ناکام مانده است، به نظر می رسد مسکو اکنون تلاش خواهد کرد تا با یک مذاکره موفق، یک تلاش نظامی فاجعه بار را نجات دهد.

همانطور که نایجل شورت، رقیب سابق من در مسابقات قهرمانی جهان، یک بار در مورد پیشنهادات صلح گفت: "اگر حریف شما به شما تساوی پیشنهاد داد، سعی کنید دلیل این موضوع را بررسی کنید که چرا فکر می کند وضعیت او بدتر است."

این همچنین با تاکتیک معمول آقای پوتین برای گرفتن قلمرو با زور و سپس چرخش به سمت دیپلماسی برای تضمین دستاوردهای خود مطابقت دارد. چه ساختگی باشد و چه تخیلی، فشار اوکراین و متحدانش بر روسیه فقط باید افزایش یابد. خارکف و ماریوپل اکنون شبیه ویرانه‌هایی هستند که آقای پوتین در حلب و گروزنی ساخته است. با این حال، ارائه تسلیحاتی که اوکراین برای توقف توپخانه دوربرد، حملات موشکی و بمباران هوایی به آن نیاز دارد، هنوز توسط ایالات متحده و دیگر کشورهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی مهار شده است.

تحلیل کاسپاروف از شطرنج پوتین 

 

بایدن حقیقت را گفت؛ «پوتین باید برود»

اینکه  رئیس جمهور بایدن گفته است آقای پوتین "نمی‌تواند در قدرت بماند"، باید داستان واقعی باشد، نه جنجالی در مورد گاف یا چیز دیگر. هیچ رهبر جهان آزاد نباید درباره اینکه به صراحت بگوید که اگر آقای پوتین دیگر در روسیه مسئولیت نداشته باشد، دنیا جای بهتری خواهد بود، شکی داشته باشد، و یکی از راه‌های کمک به تحقق این امر این است که آن را بگوییم.

روشن کردن این موضوع که روسیه تا زمانی که آقای پوتین نرود، منفور خواهد بود، بهترین راه برای تضعیف حمایت او در میان نخبگان، فرماندهان نظامی و مردم عادی روسیه است.

ریچارد نفیو: «جنگ تحریم‌ها تازه آغاز شده است»/نقشه جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه

 

شکاف داخلی در کاخ سفید؟

این مشکل زمانی پیش آمد که کاخ سفید تلاش کرد از این اظهارات عقب نشینی کند و آن را یک سخن بی‌مقدمه خواند که منعکس کننده سیاست ایالات متحده در مورد "تغییر رژیم" در روسیه نیست.

این عقب نشینی منجر به افزایش نگرانی‌های من در مورد شکاف داخلی در کاخ سفید شد که احتمالاً بین کسانی که فرصت پرتاب آقای پوتین به زباله‌دان تاریخ را احساس می کنند و کسانی که از هر تغییری در وضعیت موجود می ترسند و ترجیح می‌دهند با شیطانی که می شناسند تعامل کنند، وجود دارد.

ریچارد نفیو: «جنگ تحریم‌ها تازه آغاز شده است»/نقشه جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه

 

به‌روزرسانی دستورالعمل سوخته

مورد دوم بازتاب سال 1991 است، زمانی که رئیس جمهور جورج اچ. دبلیو بوش سخنرانی بدنام خود به نام «مرغ کی‌یف» را که بنا بر گزارش ها توسط کاندولیزا رایس نوشته شده بود، ایراد کرد و به اوکراین درباره عجله برای استقلال از اتحاد جماهیر شوروی هشدار داد. سه هفته بعد اوکراین این توصیه را نادیده گرفت و اعلام استقلال کرد. اتحاد جماهیر شوروی در عرض چند ماه فروپاشید.

دستور العمل به روز شده سال 2022 خواستار نگه داشتن آقای پوتین بر سر میز مذاکره برای توافق هسته ای ایران و عدم دادن جت ها و سایر سلاح های تهاجمی به اوکراین برای پیروزی در جنگ است. هر آنچه از دیگر اعضای ناتو می‌شنوم این است که ایالات متحده به مانع تبدیل شده است و این مستلزم توضیح است.

اجازه دادن به آقای پوتین برای حفظ یک اینچ از خاک اوکراین پس از بمباران غیرنظامیان غیرقابل تصور است. واگذاری مناطق وسیعی از شرق اوکراین به مهاجم در ازای آتش بس تنها به آقای پوتین فرصت می دهد تا برای دفعات بعدی تثبیت و مسلح شود – و همیشه دفعه بعدی وجود خواهد داشت. هیچ توافق صلحی نباید تحریم‌های قوی را که بالاخره با هشت سال تأخیر رسیده است، تضعیف کند.

ریچارد نفیو: «جنگ تحریم‌ها تازه آغاز شده است»/نقشه جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه

 

امپراطوری شیطان

تنها اشکالی که در پایان جنگ سرد وجود داشت، از دست دادن شفافیت اخلاقی بود که توسط شری آشکار و فعلی فراهم شد. به غیر از تعداد انگشت شماری از احمق های مفید، حتی منتقدان رونالد ریگان نیز نمی‌توانستند در صحت لقب او به اتحاد جماهیر شوروی، "امپراتوری شیطانی" در سخنرانی سال 1983 شک کنند.  همان قدر که شنیدن سخنان یک سیاستمدار به این صراحت در این کشور شگفت انگیز بود، شنیدن آنچه که می‌دانستیم حقیقت دارد توسط رهبر جهان آزاد که با صدای بلند بیان شد، برای ما در داخل اتحاد جماهیر شوروی قوت بخش بود.

سن آقای بایدن ممکن است برای برخی نکته منفی باشد، اما او جنگ سرد را به یاد می آورد. گاف یا هرچه، اظهارات او منعکس کننده غرایز دقیق وی بود: «آقای پوتین باید برود».

اما جنگ در اوکراین نیز حواس او را از برنامه‌های داخلی منحرف می‌کند. اما صحبت در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی در ایالات متحده سخت است، زمانی که یک جنگ واقعی هر شب اخبار را هدایت می‌کند.

کاسپاروف

 

ابهام تاکتیکی یا عدم وحدت راهبردی؟

پس چه کسی در واشنگتن به اوکراین حمله می‌کند؟ اگر دولت بایدن می‌خواهد اوکراین پیروز شود، یک نفر در کاخ سفید باید آن را بگوید و آنچه لازم است برای امکان‌پذیر کردن آن انجام دهد. اگر ایالات متحده به آقای پوتین پیشنهاد معامله می دهد یا اوکراین را تحت فشار قرار می دهد تا چیزی کمتر از حاکمیت بر 100 درصد خاک خود را بپذیرد، باید بدانیم. ابهام تاکتیکی می‌تواند مفید باشد، اما فقدان وحدت و یکپارچگی راهبردی و اخلاقی منجر به فاجعه می شود.

همانطور که آرتیس پابریکس، وزیر دفاع لتونی هفته گذشته به من گفت، "ما نه از تانک های روسی، بلکه از ضعف غرب می ترسیم."

روسیه آقای پوتین یک پمپ بنزین ورشکسته است که توسط مافیایی اداره می شود که ترجیح می دهد وقت و پول خود را در لندن و نیویورک صرف کند. ارائه هر گونه هویج به این جنایتکاران جنگی، زمینه را برای بازگشت به مماشات و فسادی که ما را به این مرحله مرگبار رساند، فراهم می کند. همچنین شالوده دفاع جمعی در منطقه را متزلزل خواهد کرد.

ریچارد نفیو: «جنگ تحریم‌ها تازه آغاز شده است»/نقشه جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه

 

ایثار اوکراین برای بیداری جهان

نتیجه در اوکراین نظم جهانی جدیدی را، چه خوب چه بد، تعریف خواهد کرد. تایوان و چین از نزدیک وضعیت را تحت نظر دارند. اتحاد طبیعی شی جین پینگ با دیکتاتور همکارش پس از سرازیر شدن حمایت جهان آزاد از اوکراین، جذابیت کمتری دارد. ایالات متحده می تواند رهبری خود را در جهان آزاد بازگرداند، یا می تواند از پشت رهبری کند در حالی که دموکراسی همچنان در حال از دست دادن سنگرهای خود است.

غرب با پایان یافتن جنگ سرد به خواب رفت. اوکراینی ها همه چیز خود را فدا می‌کنند تا رئیس جمهور بایدن، کاخ سفید و جهان را بیدار کنند».

ریچارد نفیو: «جنگ تحریم‌ها تازه آغاز شده است»/نقشه جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه