به گزارش اکوایران،  همزمان با ادامه رایزنی‌ها برای احیای توافق هسته‌ای 2015 ایران (موسوم به برجام)، ایالات متحده بر حفظ نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه این کشور تاکید کرد.

بنا بر گزارش فرانس24، پیش از این ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز پنجشنبه در جلسه استماع کنگره گفته بود که به نظر شخصی او، نیروی قدس نباید از فهرست تروریستی خارج شود –مسئله‌ای که یکی از شروط مهم تهران برای احیای توافق است.

در این شرایط، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، جمعه شب در برایر این سوال که آیا این نظر موضع دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را منعکس می کند، این مسئله را تائید کرد.او خطاب به خبرنگاران گفته که رئیس‌جمهور با رئیس‌ ستاد مشترک هم‌عقیده است که نیروی قدس سپاه باید در لیست تروریستی باقی بماند.

در حالی که دولت بایدن به مدت یک سال در تلاش برای احیای توافق بوده، مذاکرات با ایران در مورد این موضوع خاص به مشکل خورده است. تهران خواستار حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست مذکور است. این مسئله خشم برخی از سیاستمداران ایالات متحده، به ویژه در اپوزیسیون جناح راست را برانگیخته و فشارهای جدید را علیه دولت بایدن موجب شده است.

بنا بر گزارش فرانس24، این واقعیت که به نظر می‌رسد میلی و اکنون دولت ایالات متحده، بین سپاه پاسداران به طور عام و نیروی قدس که بازی‌گری عمده در پویش‌های خاورمیانه به شمار می‌رود، تفکیک قائل شده‌اند، می‌تواند اشاره به پیشنهاداتی برای سازش از سوی آمریکا اشاره داشته باشد. بر این اساس، حذف سپاه از لیست سیاه با حفظ نیروی قدس در آن از لحاظ نظری امکان پذیر است.

راب مالی، مذاکره کننده آمریکایی در پایان ماه مارس گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حتی در صورت حذف این گروه از فهرست مذکور، تحت تحریم‌های آمریکا باقی می‌ماند و موضع ایالات متحده در مورد آن بدون تغییر باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد پورتر روز جمعه از این موضوع حمایت کرد و گفت که «از 107 مورد [تحریم] دولت بایدن در رابطه با ایران، 86 مورد به طور خاص افراد مرتبط با سپاه و وابستگان آن را هدف قرار داده‌اند».

در این شرایط، در حالی که تاکنون به نظر می‌رسید آمریکا در حال حرکت به سمت حذف سپاه پاسداران از فهرست است، اما پورتر در سخنان خود تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران «در این مرحله نه قریب‌الوقوع و نه قطعی است».