به گزارش اکوایران، نتایج انتخابات دور اول ریاست‌جمهوری فرانسه نشان داد که امانوئل مکرون و مارین لوپن به دور دوم انتخابات می‌روند و فرانسه شاهد یک فینال تکراری مانند سال 2017 خواهد بود. با این تفاوت که لوپن با عملکرد کمی بهتر از آخرین نظرسنجی‌ها به عنوان نفر دوم به فینال رفت.

در شرایطی که جنگ در اوکراین موج می زند و اتحاد غرب احتمالاً با ادامه جنگ مورد آزمایش قرار می گیرد، عملکرد قوی خانم لوپن، جذابیت پایدار جریان های ملی گرا و بیگانه هراس در اروپا را نشان داد.

احزاب افراطی راست و چپ حدود 51 درصد آرا را به خود اختصاص دادند که نشانه آشکاری از میزان خشم و ناامیدی فرانسه است.

یک فرانسه ضد ناتو و بیشتر طرفدار روسیه در صورت پیروزی نهایی لوپن، نگرانی عمیقی را در پایتخت‌های متحدین ایجاد می‌کند و می‌تواند پاسخ متحدانه فراآتلانتیک به تهاجم روسیه به اوکراین را با مشکل مواجه کند.

انتخابات فرانسه

به گزارش سی‌ان‌ان بر اساس تحلیلی که توسط موسسه نظرسنجی Ifop-Fiducial برای شبکه های تلویزیونی فرانسوی TF1 و LCI انجام شد، مکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه، به نظر می رسد که 28.6 درصد از آرا را از دور اول انتخابات روز یکشنبه کسب کند و او را در رتبه اول قرار دهد.

لوپن، پرچمدار دیرینه راست افراطی فرانسه، با 23.6 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. دوازده کاندید برای تصدی پست برتر رقابت کردند. از آنجایی که هیچ یک از آنها بیش از 50 درصد آرا را در دور اول کسب نکردند، دو نامزد برتر در دور دوم در 24 آوریل با یکدیگر روبرو خواهند شد.

بر اساس گزارش Ifop-Fiducial، این رقابت با بی علاقگی رای دهندگان همراه بود و مشارکت رای دهندگان 73.3 درصد برآورد شد که کمترین میزان در دور اول در 20 سال گذشته است. در حالی که به نظر می رسد مکرون در مسیر پیروزی در دور اول قرار دارد، اما او یک چهره قطبی است که محبوبیت او در دوره اول ریاست جمهوری اش کاهش یافته است.

مکرون در یک سخنرانی پس از بسته شدن رای گیری از رای دهندگان خواست برای دور دوم شرکت کنند.

انتخابات فرانسه

وی گفت: "هیچ چیزی حل نشده است و بحثی که در 15 روز آینده خواهیم داشت برای کشور و اروپای ما تعیین کننده است. من فرانسه ای را نمی خواهم که پس از ترک اروپا، تنها متحدان خود پوپولیست ها و بیگانه هراسان بین المللی را داشته باشد. این ما نیستیم. من یک فرانسه وفادار به انسان گرایی، به روح روشنگری می خواهم."

مکرون به دنبال تبدیل شدن به اولین رئیس جمهور فرانسه است که پس از ژاک شیراک در سال 2002 در انتخابات مجدد پیروز می شود. در حالی که نظرسنجی ها به او برتری ثابتی در عرصه میدانی داده است، رقابت در ماه گذشته به طور قابل توجهی تشدید شد.

نظرسنجی که توسط Ifop-Fiducial یکشنبه منتشر شد نشان داد که مکرون در رقابت دور دوم مقابل لوپن تنها با 51 درصد به 49 درصد برنده خواهد شد. یک حاشیه کاملا شکننده.

حمایت لوپن در هفته های اخیر به طور پیوسته افزایش یافته است. اگرچه او بیشتر به خاطر سیاست‌های راست افراطی‌اش مانند محدود کردن شدید مهاجرت و ممنوعیت حجاب مسلمانان در مکان‌های عمومی شناخته شده است، اما این بار کمپین اصلی‌تری را اجرا کرده است، زبانش را نرم‌تر کرده و بیشتر روی مسائل مربوط به اقتصاد جیبی مانند افزایش هزینه‌های زندگی تمرکز کرده است که نگرانی اصلی رای دهندگان فرانسوی است.

انتخابات فرانسه

لوپن در سخنرانی روز یکشنبه خود متعهد شد که در صورت پیروزی در دور دوم، رئیس جمهور "همه فرانسوی ها" خواهد شد و از کسانی که به مکرون رای ندادند، خواست در دور دوم از او حمایت کنند.

بر اساس تجزیه و تحلیل نتایج اولیه، ژان لوک ملانشون، ژان لوک ملانشون، با 20.1 درصد، در جایگاه سوم قرار گرفت. ملانشون اخیراً از افزایش حمایتی برخوردار بود و به عنوان نامزد احتمالی اسب تیره برای به چالش کشیدن مکرون در نظر گرفته شد.

بر اساس این تحلیل، هیچ نامزد دیگری بیش از 10 درصد آرا را کسب نکرده است. مفسر سیاسی راست افراطی تبدیل به نامزد ریاست جمهوری، اریک زمور، که بر اساس نظرسنجی Ifop تا ماه مارس در میان سه نامزد برتر قرار داشت، با 7 درصد در رتبه چهارم قرار گرفت.

انتخابات فرانسه در سایه پیروزی‌های راستگرایان متحد پوتین در مجارستان و صربستان

سایه سنگین جنگ اوکراین بر انتخابات فرانسه

نیویورک‌تایمز نیز گزارش داد: فرانسوی‌ها رئیس جمهور خود را در دور دوم انتخابات در ۲۴ آوریل انتخاب می کنند، انتخاباتی که برای فرانسه بسیار مهم، برای اروپا کلیدی، و برای رئیس‌جمهور آمریکا همراه با اولویت برنده شدن امانوئل مکرون است. اما رقابت او با لوپن نزدیک و نزدیک‌تر شده است. 

به گزارش نیویورک‌تایمز، فرانسوی‌ها در ماه آوریل قدرتمندترین مقام فرانسه که کنترل قابل‌توجهی بر سیاست داخلی و خارجی در یکی از پرجمعیت‌ترین و با نفوذترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد، انتخاب کنند. جنگ در اوکراین بر پوشش خبری در فرانسه مسلط بوده و تا حد زیادی بر این کمپین سایه انداخته است.

ورود دیرهنگام رئیس جمهور امانوئل ماکرون به کمپین انتخاباتی و تمرکز او بر اوکراین، او را در برابر یک چالش قوی از جناح راست آسیب پذیر کرده است.

و اما جنگ اوکراین به عنوان پس‌زمینه‌ای برای انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، که دور اول آن روز یکشنبه برگزار می‌شود، برجسته شده است.

رئیس جمهور امانوئل مکرون متهم شده است که از موقعیت خود به عنوان یک رهبر دوران جنگ و دیپلمات ارشد اروپا برای اجتناب از رویارویی با مخالفان استفاده می کند و برخی از منتقدان نگران این هستند که این کمپین خنثی فاقد بحث‌های اساسی بوده است.

اما رقابت اخیراً با رشد رقیب اصلی او، مارین لوپن، رهبر راست افراطی در نظرسنجی‌ها با پلتفرمی ضد اتحادیه اروپا، ضد ناتو و طرفدار روسیه که در صورت پیروزی او در سطح جهانی بازتاب پیدا می‌کند، جدی شده است.

FRANCE ELECTION 2022

روز گذشته (شب قبل از انتخابات) راجر کوهن، خبرنگار نیویورک‌تایمز از پاریس گزارش داد: سرانجام امانوئل ماکرون پا به میدان گذاشت. رئیس جمهور فرانسه این آخر هفته وارد عرصه وسیعی شد که در تاریکی فرو رفت و تنها با نورافکن ها و میله های نورانی روشن شد، در مقابل جمعیتی متشکل از ۳۰ هزار هوادار در یک استادیوم گنبدی در حومه پاریس. این یک حضور کاملاً طراحی شده بود - اولین گردهمایی مبارزاتی او برای انتخاباتی که اکنون در حال برگزاری دور اول است - با چیزی شبیه به حال و هوای یک کنسرت راک.

اما آقای مکرون آمده بود تا زنگ خطر را به صدا درآورد. او به جمعیت گفت: «همه چیز قطعی شده است، که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت».

FRANCE ELECTION 2022

کمپین بین‌المللی به جای کمپین انتخاباتی ملی

تلاش دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در اوکراین برای آقای ماکرون وقت گیر بوده است، به طوری که او زمان کمی برای انتخابات فرانسه در اختیار داشته است، آن هم تنها برای بیدار شدن فرانسه از خطر فزاینده ای که می تواند با پیروزی جناح راست ضد مهاجر با سیاست دوستدار مسکو و بدبینی اش به ناتو، ایجاد شود.

کمپین مارین لوپن، رهبر جناح راست که سومین تلاش خود را برای به دست آوردن قدرت انجام می دهد، طی دو هفته گذشته افزایش یافته است، زیرا پس از افزایش بیش از 35 درصدی قیمت بنزین در سال گذشته، تمرکز صبورانه لوپن بر مسائل هزینه های زندگی در میان میلیون ها فرانسوی که در تلاش برای تامین هزینه های زندگی هستند طنین انداز شده است.

FRANCE ELECTION 2022

 

نقش رهبری اروپا در فقدان مرکل

 مکرون به دلیل ایفای نقش میانجی مورد تحسین قرار گرفته است، در حالی که لوپن با چرخشی عجیب علیه پوتین شده و پناهندگان را در آغوش گرفته است.

بر اساس گزارش الجزیره، تا به امروز، 30000 پناهجوی اوکراینی وارد فرانسه شده اند و امانوئل وارگون وزیر مسکن اعلام کرده است که دولت آماده میزبانی از نزدیک به 100000 نفر است.

بر اساس یک نظرسنجی فرانسوی که چند روز پس از آغاز تهاجم انجام شد، 88 درصد گفتند که شوکه شده اند و اکثریت "بسیار نگران" هستند.

این جنگ بیشتر نامزدهای پیشتاز ریاست جمهوری را تحت تاثیر قرار داده است و تحلیلگران می گویند امانوئل ماکرون، که به طور مداوم جانب اروپا را رهبری می کند، از پدیده "گردش پرچم" سود می برد.

رئیس جمهور در دیپلماسی شاتل شرکت داشته و چندین دور گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود داشته است.

پیام‌های انتخاباتی نهفته مکرون در ایفای نقش بین‌المللی

برونو کوترس، محقق در Cevipof Sciences Po، به الجزیره گفت: ماکرون همیشه نقش رئیس دولت را به عنوان یک رهبر تاریخی اروپایی درک کرده است. او به ما پیامی می‌فرستد که در صورت انتخاب مجدد، معیار مهمی از استقلال سیاسی، دفاعی، امنیتی و انرژی از اتحادیه اروپا در مرکز دوره بعدی او وجود خواهد داشت».

به نظر می رسد ماکرون سه سمتی را که در حال حاضر در اختیار دارد – به عنوان رئیس جمهور فرانسه، نامزد ریاست جمهوری و رئیس شورای اتحادیه اروپا – در یک واحد متحد کرده است.

کوترس توضیح داد: «از طریق فعالیت‌های خود به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا در مدیریت جنگ اوکراین، او به ما این پیام را می‌دهد که یک کاندیدای جاه‌طلب ریاست‌جمهوری، یک اصلاح‌طلب است که در صحنه اروپا فعال است. در مورد مدیریت بحران، مکرون نشان داده است که قادر به ارائه راه حل است».

FRANCE ELECTION 2022

تریستان گوئر، تحلیلگر سیاسی در Sciences Po Grenoble، گفت که اقدامات ماکرون با انتظاراتی که رای دهندگان از او دارند همخوانی دارد.

او گفت: «فرانسه سنت طولانی در میانجیگری در درگیری های مهم بین المللی دارد. ماکرون در حال تداوم این نقش دیپلماتیک فرانسه است که برای وجهه عمومی او عالی است. او ترجیح داد به جای اینکه محکم برای انتخاب مجدد خود مبارزه کند، رهبری خود را در صحنه بین المللی به تصویر بکشد. جنگ اوکراین او را به یک استراتوسفر جدید سوق داده است - سطح دولتمردان جهانی».

او بر روی یک پایه قرار گرفته است و خوب دیده می‌شود، اما این نیز می تواند او را در وضعیت نامناسبی قرار دهد، زیرا او به نگرانی هایی که مردم، عمدتاً در جبهه اقتصادی [داخلی] دارند، مانند قدرت خرید و هزینه زندگی، توجه نمی کند».

انتخابات فرانسه

 

اهمیت پیروزی مکرون، آن سوی مرزهای فرانسه

لوک مک گی تحلیلگر CNN نیز نوشت: امانوئل مکرون با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشت. مدت کوتاهی پس از پایان این نشست، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که بین همتای روس خود و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به شرط عدم تهاجم روسیه به اوکراین، میانجیگری خواهد کرد.

روز بعد پوتین دو منطقه اوکراین را مستقل اعلام کرد و تا پایان هفته نیروهای خود را به این کشور اعزام کرد.

از زمان آغاز بحران، مکرون نقش یک دولتمرد اروپا را بر عهده گرفته است و مایل است چندین بار رو در رو و تلفنی با پوتین صحبت کند، به گونه ای که دیگر رهبران جهان یا تمایلی به صحبت کردن نداشند یا به اعتقاد حامیان ماکرون، قادر به انجام آن نباشند. ماکرون چشم انداز بزرگی برای غرب دارد.

پوتین محدودیت های نفوذ خود را آشکار کرده است. منتقدان ممکن است استدلال کنند که زیاده روی ماکرون در تماس با مردی که بایدن او را جنایتکار جنگی توصیف کرده است، به وی مشروعیت می‌بخشد، اما متحدان او می گویند که حداقل باز نگه داشتن خط به مسکو هرگونه ادعایی را که پوتین می تواند مطرح کند مبنی بر منزوی بودن و نداشتن هیچ جایگزین دیپلماتیک غیر از تهاجم از بین می برد. 

انتخابات فرانسه

 

آخرین نظرسنجی‌های پیش از انتخابات

آخرین نظرسنجی از گروه معتبر Ifop-Fiducial نشان داد که خانم لوپن در دور اول رای گیری یکشنبه آینده 21.5 درصد آرا را به دست می‌آورد که تقریباً دو برابر سهم آرای حزب راست افراطی در حال محو اریک زمور با 11 درصد آرا بود، و البته همراه با کاهش فاصله نسبت به آقای مکرون با 28 درصد.

دو نامزد پیشرو در 24 آوریل به دور دوم راه می یابند. این نظرسنجی که برای آقای مکرون نگران‌کننده‌تر است، نشان می‌دهد که او در دور دوم تنها با 53.5 درصد به 46.5 درصد از خانم لوپن برتری دارد. در آخرین انتخابات ریاست جمهوری، در سال 2017، آقای مکرون در دور دوم، خانم لوپن را با 66.1 درصد به 33.9 درصد شکست داد.

 نیکلاس تنزر، نویسنده‌ای که علوم سیاسی در دانشگاه ساینس پو تدریس می‌کند، می‌گوید: «این یک توهم است که در این انتخابات آقای مکرون برنده شده است. با میزان بالای ممتنع، که ممکن است، و میزان نفرت از رئیس جمهور در میان برخی افراد، ممکن است یک شگفتی واقعی وجود داشته باشد. این ایده که لوپن برنده شود غیرممکن نیست».

این تصور یک ماه پیش مضحک به نظر می رسید. خانم لوپن پس از تلاش و شکست در سال‌های 2012 و 2017 به نظر تمام‌شده بود.

FRANCE ELECTION 2022

آقای زمور، یک کارشناس تلویزیونی ضدمهاجر که به سیاستمداری تبدیل شده بود که بیشتر از دونالد ترامپ در مورد او صحبت می‌کرد، خود را در سمت راست به تصویر کشیده بود، همراه با یک طیف سیاسی با بیان اینکه اسلام و فرانسه ناسازگار هستند.

جایگاه آقای ماکرون در نظرسنجی‌های هفته گذشته دو یا سه درصد کاهش یافته است و به دلیل امتناع وی از مناظره با نامزدهای دیگر و هوای عمومی او به خاطر داشتن موضوعات مهم‌تری مانند جنگ و صلح در اروپا، هدف انتقادات فراوان قرار گرفت. 

هفته گذشته، یک کاریکاتور صفحه اول روزنامه لوموند، آقای ماکرون را نشان می داد که تلفن همراه خود را در دست گرفته و از جمعیت در یک تجمع دور می شود، و می‌گوید: «ولادیمیر، من تازه کارم را تمام می‌کنم و با شما تماس می‌گیرم».

FRANCE ELECTION

 

شانس پیروزی مکرون

در 10 آوریل آقای مکرون بار دیگر با رای دهندگان روبرو خواهد شد. این بار او نه چندان بر اساس آرزوهای خود برای مرکزگرای رادیکال، بلکه بر اساس سوابق خود به عنوان یک اصلاح طلب سرسخت، بر اساس دیدگاه خود برای امور جهانی، و به عنوان یک رهبر که به سیاست فرانسه نیرو بخشیده است. به یک معنا، آقای مکرون به نظر می رسد که به زودی می تواند بگوید که سابقه اش ثابت شده است.

مدل انتخاباتی اکونومیست به او شانس 98 درصدی برای حضور در دور دوم در 24 آوریل، و 78 درصد شانس پیروزی مجدد وی در انتخابات را می دهد (البته این رقم اخیراً کاهش یافته است).

900ed3d434052e88ab44ce931190b5dc340cb37f
سمت راست: درصد رأی پیش‌بینی شده در دور دوم بر اساس نظرسنجی‌ها
سمت چپ: شانس پیروزی در دور دوم بر اساس مدل اکونومیست

روایت هشداردهنده برای جهان

اکونومیست در سرمقاله این هفته خود نوشته بود: پیروزی او یک دستاورد قابل توجه خواهد بود. از زمان شارل دوگل در سال 1965، فرانسوی‌ها دوباره رئیس‌جمهوری را انتخاب نکردند که اکثریت مجلس را داشته باشد. با این حال، هر چه بیشتر نگاه کنید، لیبرال‌های بیشتری در سراسر جهان باید آقای مکرون را به عنوان یک روایت هشدار دهنده ببینند.

در سیاست اقتصادی است که مرکزگرایی او بیشترین موفقیت را داشته است. او قبل از روی کار آمدن در سال 2017، استدلال کرد که فرانسه باید به روی جهانی شدن باز باشد، اما بیشتر تلاش کند تا شهروندانش را به مهارت هایی که برای سازگاری با تغییرات نیاز دارند، مجهز کند. اصلاحات نظارتی و کارگری طرفدار بازار او این فلسفه را تجسم می بخشد و منجر به بازگشت چشمگیر در اشتغال و ایجاد مشاغل جدید شده است. او به جای تلاش برای حفظ مشاغل اضافی، آموزش و تحصیلات اولیه را تقویت کرده است. در سطح اروپا، او نیروی محرکه ای در ایجاد NGEU بود، یک صندوق 750 میلیارد یورویی (818 میلیارد دلاری) که به طور مشترک تضمین شده بود تا به اقتصادهای ضعیف اروپا کمک کند تا خود را از چاله ای که کووید-19 آنها را در آن انداخته بود بیرون بیاورد.

با این حال، او در دوره دوم، کارهای زیادی برای انجام دادن دارد. آقای مکرون برای دستیابی به اهرم‌های کنترل دولتی، چه محدود کردن قیمت برق یا مداخله در مدیریت هایپرمارکت‌ها، بسیار مشتاق بوده است. علیرغم همه شایستگی‌های فوق‌العاده‌اش، او نتوانسته امید را به سالمندان فرانسه بازگرداند. اگرچه حامیان او سریعاً به این نکته اشاره می‌کنند که کووید مانع از آن شده است، اما او نتوانسته سیستم بازنشستگی هزارتو را اصلاح کند.

به عنوان یک دولتمرد بین المللی، آقای مکرون به درستی تهدیدی را که چین در حال ظهور و روسیه خشمگین متوجه نظم غربی است، شناسایی کرد. راه حل او تلاش برای تقویت اتحادیه اروپا بود - انجمنی که صدای فرانسه در آن مهم است - حتی اگر این امر باعث تضعیف نهادهایی شود که غرب را به هم پیوند می دهد. او به جای رویارویی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، برای ساخت پل ها بحث کرد. او می خواست برای ایجاد یک همتای اروپایی، ایفای نقش ناتو را کمرنگ جلوه دهد و آن را به «مرگ مغزی» متهم کرد. با این حال، همانطور که جنگ در اوکراین نشان داد، نقش آمریکا در دفاع از اروپا ضروری است. اگرچه تلاش های او برای شکست جهادگران در ساحل شجاعانه و قابل ستایش بود، اما نتایج کمی به همراه داشته است و اکنون در حال فروپاشی است. مراودات او با بریتانیای نابسامان پس از برگزیت، دلخراش بود – و دقیقاً همان چیزی بود که نخست وزیر غیرجدی بریتانیا می خواست.

آقای مکرون بیشتر از همه در تقویت سیاست فرانسه کوتاهی کرده است. او در انتخابات سال 2017 مارین لوپن، ملی‌گرای نوستالژیک را با 66 درصد به 34 درصد شکست داد. اگر او به دور دوم راه پیدا کند، که محتمل است، نظرسنجی‌ها امروز می‌گویند که آقای مکرون تنها با اختلاف 53 درصد به 47 درصد برنده خواهد شد.

d233ff69e72e593d33d5299bb44099ee53f8dc3a

خطر فزاینده راست افراطی

نسبت فرانسوی‌هایی که به نظرسنجی‌ها می‌گویند در دور اول به یکی از نامزدهای راست ناسیونالیست یا چپ ضد سرمایه‌داری رأی خواهند داد، 51 درصد است، اندکی بیشتر از آن‌ میزان که در سال 2017 رای داده بودند.

به عبارت دیگر، پنج سال حکومت توسط پرچمدار مرکزگرایی جهان، حمایت از میانه را در فرانسه کاهش داده است. دلایل زیادی برای این وجود دارد. جنگ و همه‌گیری نیز، سیاست را قطبی کرده است، و نه تنها در فرانسه.

آقای مکرون همچنین گاهی اوقات رای‌دهندگان را با شیوه مشتری مداری خود دفع می‌کند. منتقدان به او لقب «پرزیدنت ثروتمند» می دهند. این برچسب تا حدی به این دلیل است که او مالیات بر ثروت غیرقابل اجرا فرانسه را کاهش داده است، اما بیشتر به این دلیل که رفتارش مانند همان بانکدار بلندپایه‌ای است که زمانی بود.

آقای مکرون همچنین با مشکلی مواجه است که سیاستمداران مسئول همیشه هنگام رقابت با پوپولیست‌ها با آن مواجه هستند. او سیاست‌هایی را ارائه می‌کند که به طرز خسته‌کننده‌ای در واقعیت مستقر هستند. درحالیکه آنها هر چیزی که رأی دهندگان را تحریک می کند، خواه درست باشد یا نه، بلند می گویند.

آخرین دلیل این است که آقای مکرون نسبت به نهادها بی‌توجهی غیر لیبرالی نشان داده است. اگرچه سیاست قدیم معاونان بسیار زیادی داشت، احزاب چپ میانه و راست میانه به نمایش های فرعی در سیاست های ریاست جمهوری تبدیل شده اند. آنچه باقی می ماند، رقابتی است بین آقای مکرون و گروهی از افراط گرایان در چپ و راست.

در نتیجه، نزدیکترین کسی که فرانسه به یک رهبر اپوزیسیون دارد، خانم لوپن است – یک تحسین کننده تاریخی آقای پوتین که قوانین اتحادیه اروپا را با حمایت از شهروندان فرانسوی برای همه چیز، از مسکن گرفته تا شغل، زیر پا می گذارد. شانس 21 درصدی او برای رئیس جمهور شدن به طرز نگران کننده ای بالا است.

در سال 2016، آقای مکرون نوشت: "اگر ما خودمان را در پنج یا ده سال دیگر جمع نکنیم، [خانم لوپن] در قدرت خواهد بود." مرکزگرایان باید از این واقعیت نگران‌کننده که علی‌رغم تمام کارهایی که او انجام داده، سخنان او امروز هم مانند آن زمان درست است، چه تصمیمی بگیرند؟

a73f9c79aef35f3b1e2f63ece2043576fc33aefd