به گزارش اکوایران، با عقب‌نشینی نیروهای تجاوزکار روسیه از جبهه شمالی اوکراین و انتقال بخش بزرگی از آن‌ها به جبهه شرقی، به نظر می‌رسد که تغییری در استراتژی جنگی آن‌ها ایجاد شده است. خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی به تحلیل این تغییر استراتژی روس‌ها در جبهه جنگ با اوکراین پرداخته است. 

نبرد نهایی بر سر قلب صنعتی اوکراین

تحلیل‌گران به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، روسیه در حال تقویت نیروهای خود برای آغاز یک حمله جدید و گسترده به منطقه دونباس در شرق اوکراین است. به اعتقاد آن‌ها این حمله زمینه را برای نبردی طولانی فراهم می‌کند که مطمئناً با تلاش روس‌ها برای محاصره قوای اوکراینی، خسارات سنگینی را به هر دو طرف وارد خواهد کرد.

13

با این حال تحلیل‌گران نظامی در پیش‌بینی طرف پیروز در نبرد برای تسلط بر قلب صنعتی اوکراین -منطقه دونباس- محتاط هستند، اگر چه آن‌ها معتقدند که درگیری‌ها احتمالاً به شدت مرگبار بوده و در نهایت نتیجه آن مسیر جنگ را مشخص می‌کند.

نبرد منجمد در راه است؟

به گفته کنراد موزیکا، مدیر موسسه روچان در لهستان: «احتمالا طی این نبرد دو طرف به قدری متحمل صدمات و خسارات فراوانی شوند، که در نهایت هیچ یک از آن‌ها نتواند یک حمله یا ضدحمله دیگر انجام دهد. در این میان اوکراینی‌ها تا آخرین نفر از سرزمین خود دفاع خواهند کرد و روس‌ها متحمل خسارات قابل توجهی خواهند شد».

14

در این شرایط به اعتقاد او ممکن است یک «نبرد منجمد» ناآرام (وضعیتی که یک درگیری مسلحانه فعال به پایان رسیده اما هیچ پیمان صلح یا چارچوب سیاسی دیگری این درگیری را حل نکرده‌) همراه با تهدید دائمی آغاز یک حمله جدید از سوی مسکو وجود داشته و ماه‌ها ادامه یابد. روسیه کمپین تجاوزکارانه خود را که در ماه فوریه آغاز شد، به عنوان یک «عملیات ویژه» برای تضعیف توانایی‌های نظامی اوکراین و ریشه‌کن کردن ملی‌گرایان خطرناک توصیف می‌کند.

یک نبرد طولانی می‌تواند امیدهای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را برای اعلام یک پیروزی قابل توجه در زمان 9، نقش بر آب کند –هر ساله در روسیه در چنین روزی و هم‌زمان با سال روز  غلبه ارتش سرخ شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم همراه با رژه نظامی عظیمی که رهبر کرملین هر سال بر آن نظارت می‌کند، جشن گرفته می‌شود.

ولودیمیر زلنکسی، رئیس‌جمهور اوکراین که از سوی روسیه به‌شدت مورد حمله قرار دارد، از غرب خواسته تا برای نجات کشورش کمک کند. او از ناتو می‌خواهد که در این کشور منطقه پرواز ممنوع اعلام کند و از غرب برای ارسال هواپیماهای جنگنده، موشک‌ها و راکت‌های ضدتانک بیشتر درخواست کمک کرده است.

نبرد سهمگین در دونباس

مسکو از اواخر ماه میلادی گذشته شروع به خروج نیروهای خود از نزدیکی کیف و شمال اوکراین کرد تا بر تصرف دونباس تمرکز کند. به گفته نیک رینولدز، تحلیلگر جنگ زمینی در اندیشکده روسی در لندن: «حتی بدون رسیدن نیروهای کمکی، تهاجم روسیه به آرامی جنگنده‌های اوکراینی را در برخی از مناطق دونباس عقب رانده و حدود 90 درصد از منطقه لوهانسک را تصرف کرده است».

12

نیروهای اوکراینی در دونتسک (که همراه با لوهانسک منطقه روسی‌زبان دونباس را تشکیل می‌دهند) محکم‌‌تر ایستاده‌اند. اگر چه بخش‌هایی از آن توسط جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در سال 2014 تصرف شد، اما بخش‌های قابل توجهی از آن توسط نیروهای اوکراینی پس گرفته شده است.

مسکو می‌تواند در حالی که با نیروها، تانک‌ها و خودروهای زرهی از شمال و جنوب پیشروی می‌کند، جبهه شرقی اوکراین را با مشت بزند. به گفته تحلیلگران، آن‌ها به دنبال دور زدن و محاصره نیروهای اوکراینی از پشت هستند. به گفته تحلیلگران، اوکراین احتمالاً سعی خواهد کرد از نبرد توسط تانک اجتناب کند و از توپ‌خانه برای هدف قرار دادن خطوط تدارکات و تجهیزات استفاده و تیم‌های مهاجم را برای حمله به کاروان‌ها و خطوط لجستیکی بفرستد.

استراتژیست های اوکراینی از ترس محاصره شدن نیروهای آنها باید دائما ارزیابی کنند که آیا آنها باید جنگنده ها را به عقب بکشند تا از عقب نشینی سریع و آشفته‌ای که در آن ممکن است توسط توپخانه و آتش‌هوایی از هم جدا و یا در هم شکسته شوند یا خیر. به گفته رینولدز از هم گسستن در خط مقدم مشکلات بزرگی را ایجاد می کند. این یکی از مسائلی است که اوکراینی‌ها به شدت به آن فکر می‌کنند.

آیا مایوپل می‌تواند مقاومت کند؟

به گفته رینولدز، ، به نظر می رسد روسیه آماده است تا کنترل کامل شهر بندری محاصره شده ماریوپل، در لبه جنوبی منطقه دونتسک در دریای آزوف را که در آن تفنگداران دریایی خسته اوکراینی به شدت در حال مقاومت هستند، در دست بگیرد.

15

رینولدز گفته: «من فکر می‌کنم متأسفانه کار ماریوپل تمام شده است، مگر این‌که پیشروی روسیه به واسطه تدارکات و روحیه نیروهایشان با مشکل مواجه شود... اگر ماریوپل سقوط کند، راه بزرگی برای پیشروی روسیه آزاد می‌شود».

موزیکا هم گفته که روسیه می‌تواند حمله جدید خود به دونباس را در اوایل این هفته یا هفته آینده آغاز کند، زمانی که نیروهای کمکی از روسیه و بلاروس و همچنین کیف، چرنیهف و سومی در اوکراین اضافه وارد شوند.

شرکت آمریکایی مکسار تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که روز جمعه یک کاروان نظامی روسیه متشکل از خودروهای زرهی و کامیون‌هایی را به طول هشت مایل نشان می‌دهد که توپخانه و کیت پشتیبانی را در شرق شهر خارکف اوکراین به سمت جنوب به سمت دونباس یدک می‌کشند.

فرماندار منطقه دونتسک روز سه‌شنبه گفت به نظر می‌رسد که روسیه در مرحله نهایی تجدید سازمان است و با گلوله‌باران شبانه‌روزی منطقه را مورد حمله قرار می‌دهد.

به گفته موزیکا: «ما شاهد یک نبرد طولانی برای تسلط بر دونباس خواهیم بود. روسیه شانس پیروزی دارد، اما فقط به دلیل برتری در قدرت آتش و تجهیزات و نیروی انسانی، و نه به دلیل برتری عملیاتی».

11