به گزارش اکوایران، دیپلمات ارشد ایالات متحده و وزیر دفاع این کشور طی اولین سفر رسمی مقامات آمریکایی به اوکراین از زمان تهاجم روسیه به خاک این کشور در دو ماه پیش، متعهد شدند که کمک نظامی بیش‌تری از جمله تسلیحات پیشرفته و بازگرداندن نمایندگان ایالات متحده به کیف را ارائه کنند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و لوید آستین، وزیر دفاع، اواخر روز یک‌شنبه با ولودومیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و سایر مقامات ارشد در کیف، دیدار کردند. این سفر که به صورت زمینی و از مرز لهستان ترتیب داده شده، برای نشان دادن حمایت غرب از اوکراین طراحی شده است.

مقامات آمریکایی به رویترز گفته‌اند این وزرا قول کمک جدید به ارزش 713 میلیون دلار به دولت زلنسکی و دیگر کشورهای منطقه که از تجاوز بیشتر روسیه در هراس هستند، داده‌اند.

بلینکن پیش‌تر در توییتر خود نوشته بود: «ما از مقاومت مسیحیان ارتدوکس در اوکراین در برابر جنگ تجاوزکارانه پوتین الهام گرفته‌ایم، و این در حالی است که جنگ در شرق بر جشن های مذهبی عید پاک ارتدوکس سایه انداخته است».

دیدار مقامات آمریکایی درچنین سطح بالایی تغییر در این مناقشه‌ را برجسته می‌کند. روسیه از زمان آغاز عملیات تهاجم در 24 فوریه نتوانسته هیچ شهر مهمی را تصرف کند و پس از شکست در تصرف کیف، نیروهای خود را در جنوب و شرق متمرکز کرده است -جایی که حمله‌ای را آغاز کرده که زلنسکی آن را نبرد دونباس نامیده است.

photo_2022-04-25_11-47-16

زلنسکی پیش از دیدار با هیئت آمریکایی در توییتر از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و ایالات متحده برای رهبری در حمایت از اوکراین تشکر کرد. پیش از آن هم زلنسکی در یک سخنرانی احساسی در کلیسای جامع 1000 ساله سنت سوفیا کی‌یف به مناسبت عید پاک ارتدکس، گفت که کشورش بر «زمانه تاریک» غلبه خواهد کرد.

از سوی دیگر مقرر شده دیپلمات‌های آمریکایی در هفته های آینده به اوکراین بازگشته و واشنگتن سفیر جدید خود را معرفی کند.

ایگور ژوکوا، دستیار زلنسکی روز یک‌شنبه به ان‌بی‌سی نیوز گفته، پیش از دیدار بلینکن و آستین، مقامات اوکراینی فهرستی از تسلیحات مورد نیاز فوری از جمله سیستم‌های ضدموشکی، سیستم‌های ضدهوایی، خودروهای زرهی و تانک‌ها را تهیه کردند.

ایالات متحده و متحدان ناتو آمادگی فزاینده‌ای برای تامین تجهیزات سنگین‌تر و سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته‌تر نشان داده‌اند. بریتانیا قول داده که خودروهای نظامی بفرستد و در حال بررسی نحوه ارسال تانک‌های بریتانیایی به لهستان است.

روزنامه تایمز هم امروز (دوشنبه) به نقل از معاون اجرایی کمیسیون اروپا، والدیس دامبروسکیس، گزارش داد که اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی «تحریم‌های هوشمند» علیه واردات نفت روسیه است.