به گزارش اکوایران، در شرایطی که آلمان متهم به عدم همراهی با غرب برای تحریم ها علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین است، دولت این کشور اعلام کرده که از طرح جدید تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت می‌کند.

حمایت آلمان از تحریم نفت روسیه

خبرگزاری آلمانی DPA به نقل از دیپلمات‌ها در بروکسل خبر داده که دولت آلمان از طرح اتحادیه اروپا برای اعمال ممنوعیت واردات نفت از روسیه حمایت کرده و خواستار تحریم مسکو شده است. مجارستان، اتریش و اسلواکی و همچنین اسپانیا، ایتالیا و یونان از جمله کشورهایی هستند که ترمز تحریم نفت روسیه به شمار می‌روند.

1

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا در جدیدترین مذاکرات خود، بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه را که عمدتا حاوی تحریم‌های نفتی است، بر روی میز هم پیمانانش قرار داده و آلمان، قدرتمندترین اقتصاد این بلوک اروپایی، هم اعلام کرده که از این تحریم‌ها حمایت خواهد کرد؛ با این حال برلین همچنان معتقد است این توقف صادرات انرژی از روسیه می‌تواند به کاهش رشد اقتصادی آلمان و افزایش نرخ تورم منتهی شود. آلمان به نفت و گاز روسیه به شدت وابسته است و بانک فدرال این کشور هشدار داده، در صورت تحریم انرژی روسیه تولید ناخالص داخلی این  کشور در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته تقریباً دو درصد کاهش خواهد یافت. 

رابرت هابک وزیر اقتصاد آلمان در این رابطه گفته آلمان بخشی از تحریم‌های نفتی را علیه روسیه عملی خواهد کرد. هابک در آخرین اظهار نظرهای خود درباره تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا در اجرایی کردن ششمین دور تحریم‌ها علیه روسیه، گفته که کنار هم پیمانانش خواهد ماند و صادرات بخش انرژی به روسیه را تحریم خواهد کرد.

کاهش وابستگی آلمان به منابع انرژی روسیه

در همین راستا دویچه وله گزارش داده که به نظر می‌رسد از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، آلمان از وابستگی انرژی خود به روسیه کاسته باشد. بر اساس این گزارش، وزارت اقتصاد آلمان در «دومین گزارش پیشرفت در امنیت انرژی» اعلام کرده که این کشور در طول هفته‌های گذشته به ویژه در حوزه نفت و ذغال‌سنگ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در تأمین نیازها از منابع متعدد داشته است. بر این اساس وابستگی به نفت روسیه از ۳۵ درصد در سال گذشته به ۱۲ درصد کاهش یافته و واردات گاز روسیه از ۵۵درصد به ۳۵درصد تنزل کرده است. میزان واردات ذغال‌سنگ نیز از ۵۰درصد به ۸درصد رسیده است.

2

این گزارش عنوان می‌کند که پایان دادن وابستگی به واردات نفت خام روسیه «در اواخر تابستان سال جاری» زمان‌بندی واقع‌بینانه‌ای است. این گزارش افزوده طولانی‌ترین مدت برای رفع وابستگی انرژی، در حوزه واردات گاز است. اواسط ماه آوریل حدود ۳۵درصد از این وابستگی کاسته شد و در ازای آن بر واردات گاز از نروژ و هلند افزوده شد.

طبق ارزیابی این گزارش، در صورت افزودن چند ترمینال شناور گاز مایع (LNG)  و دیگر اقدامات، مانند سرعت بخشیدن به روند توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر، می‌توان انتظار داشت که تا تابستان سال ۲۰۲۴ سهم گاز وارداتی روسیه را در حد امکان به ۱۰درصد رساند.

هابک که عضو حزب سبزهای آلمان است در این رابطه گفته: «تمام گام‌هایی که ما برداشته‌ایم، حاصل تلاش مشترک عظیم تمام دست‌اندرکاران بوده و البته هزینه آن را حوزه اقتصاد و نیز مصرف‌کنندگان حس خواهند کرد». او این اقدام‌ها را برای پرهیز از «باج‌گیری روسیه» ضروری دانسته و افزوده که سرعت بخشیدن به روند چرخش در حوزه انرژی، مبنای اصلی تأمین انرژی با قیمت مناسب، مستقل و مطمئن در آینده است.

مبارزه با امپریالیسم پوتین

در شرایطی که درگیری ها در اوکراین ماه سوم خود را سپری می کند، اولاف شولتز صدراعظم آلمان با این انتقاد هم روبروست که با اتحادیه اروپا در ارسال تسلیحات نظامی سنگین به اوکراین، همکاری نمی کند. صدراعظم آلمان روز یکشنبه بار دیگر انتقادها مبنی بر عدم رهبری آلمان در تلاش‌های غرب برای تأمین سلاح‌های سنگین اوکراین جهت دفع تهاجم روسیه را رد کرد و گفت: «ترجیح می‌دهد محتاط باشد تا تصمیمات عجولانه بگیرد». نتایج آخرین نظرسنجی نشریه پرتیراژ آلمانی بیلدآم‌زونتاگ نشان می دهد که ۵۴ درصد از جامعه آلمان از مدیریت شولتز در هنگام بحران ناراضی‌اند و محبوبیت او به ۳۲ درصد کاهش یافته است.

3

شولتس در سخنرانی مراسم  روز گذشته اتحادیه کارگری آلمان به مناسبت اول ماه مه در دوسلدورف همچنین رئیس‌جمهوری روسیه را متهم کرد با اتخاذ یک سیاست امپریالیستی کشور همسایه خود اوکراین را مورد تهاجم قرار داده است. او گفته این‌که روسیه به راحتی تلاش کند به ضرب زور و خشونت مرزهای را جابه‌جا کند، «امپریالیستی است و ما نمی‌خواهیم چنین چیزی در اروپا داشته باشیم».

او همچنین در نطق خود در پاسخ به مخالفان سیاست دولت آلمان در مورد ارسال تسلیحات به اوکراین گفت به رویکرد پاسیفیستی مخالفت با جنگ در هر شرایطی، احترام می‌گذارد «اما برای شهروندان اوکراینی چندان خوشایند جلوه نمی‌کند که به آن‌ها گفته شود، بروید و در برابر تجاوز پوتین بدون سلاح از خود دفاع کنید. زمان این حرف‌ها گذشته است».