به گزارش اکوایران، گفته می شود والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه، در پی ماموریتی از سوی ولادیمیر پوتین برای بازدید و بررسی خط مقدم جنگ در اوکراین، بر اثر اصابت ترکش زخمی شده است.

شکست شرم آور دیگری برای نیروهای پوتین

بنا بر گزارش دیلی میل، وزیر سابق امور داخلی روسیه مدعی شده که این فرمانده ارشد نظامی پس از اعزام به اوکراین به دستور رئیس جمهور روسیه به اوکراین برای کسب پیروزی، با جراحات ترکش از منطقه جنگی خارج شده است. گفته می شود والری گراسیموف، در ایزیوم در منطقه خارکیف اوکراین که از زمان تهاجم روسیه در مرکز درگیری‌های شدید قرار داشت، زخمی شده است.

بر اساس این گزارش پوتین گراسیموف را به منطقه فرستاده بود تا با هدایت شخص او با افزودن بر شدت حملات، پیشروی در شرق اوکراین را سرعت بخشد. ارتش روسیه پس از ناکامی در برنامه های خود برای تصرف کیف در پایان ماه مارس حملا ت خود را متمرکز بر شرق اوکراین در منطقه دونباس در دونتسک و لوهانسک کرده است.

یک منبع غیررسمی روسی گزارش داده که گراسیموف بدون شکستگی استخوان در یک سوم بالای پای راست دچار اصابت ترکش شده است.او گفته جراحات وارده خطر جانی برای او ندارد. با این حال، جراحت گراسیموف به اندازه‌ای شدید بود که او را از خط مقدم منتقل کرده و به روسیه بازگردانده اند تا تحت معالجه بیشتر قرار گیرد. دیلی میل این مسئله را شکست شرم‌آور دیگری برای نیروهای پوتین توصیف کرده است.

مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هم مجروح شدن رئیس ستاد ارتش روسیه را -تنها یک روز پس از کشته شدن سرلشکر آندری سیمونوف 55 ساله روسی در خارکیف- تائید کرده است. سیمونوف نهمین ژنرال روسیه است که از زمان آغاز تهاجم کشته شده است.

دیدار غیرعادی

نیویورک تایمز هم به نقل از منابع آمریکایی و اوکراینی حضور رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه در خط مقدم شرق اوکراین را تائید کرده است. این روزنامه این بازدید را تلاش برای «تغییر مسیر» جنگ در جبهه شرقی تفسیر کرده است.

photo_2022-05-02_13-10-35

یک مقام اوکراینی به این روزنامه گفته که اوکراینی ها که از این دیدار مطلع شده بودند، برای دستگیری ژنرال گراسیموف در ایزیوم اقدام کرده که در نهایت موفق نشده اند. با این حال این مقام اوکراینی که خواست نامش فاش نشود، گفته که طی این حمله  حدود 200 سرباز، از جمله حداقل یک ژنرال، کشته شدند.

به نوشته نیویورک تایمز، حضور چنین مقام بلندپایه‌ای در خط مقدم امری غیرعادی است و در شرایطی رخ می‌دهد تحلیل‌گران نظامی غربی آن را بی‌نظمی فزاینده در نیروهای روسی توصیف می‌کنند. با وجود آن که روس ها اهداف نظامی خود را در هفته های اخیر محدود کرده اند، مقامات و تحلیلگران غربی می گویند که ارتش روسیه همچنان با مشکلات لجستیکی و هماهنگی میان نیروهای خود دست و پنجه نرم می کند و این در حالی است که با مقاومت شدید اوکراینی ها هم مواجه است.

ایزیوم، شهر متوسطی ​​در شرق اوکراین، به هدفی برای عملیات ارتش روسیه تبدیل شده است. تصرف مناطق شرقی اوکراین موسوم به دونباس، پس از عقب‌نشینی شرم‌آور نیروهای روس از منطقه اطراف کی‌یف، به منزله هدفی تسلی بخش برای کرملین تصور می شود. با این حال پیشرفت در جبهه شرقی نیز به کندی رخ داده است. اگر چه نیروهای روسی توانسته‌اند  برخی از مناطق را تصرف کنند، اما با مقاومت شدید اوکراینی ها برخی دیگر از متصرفاتشان را از دست داده‌اند.

برای بیش از یک ماه پس از شروع جنگ، نیروهای روسی فاقد یک فرمانده مقتدر میدان نبرد بودند که بتواند عملیات را از داخل اوکراین هدایت کند. این مسئله منجر به هماهنگی ضعیف بین واحدها و خدمات مختلف و کشته شدن هزاران سرباز شد. گفته شده تاکنون دستکم 10 ژنرال بلندپایه که برای گره گشایی در عملیات به مواضع خط مقدم رفته بودند، کشته شده اند.

در اوایل ماه گذشته، کرملین سرانجام یک فرمانده کارکشته به نام الکساندر وی. دورنیکوف -که سابقه رزم در سوریه داشته- را برای نظارت بر نیروهای زمینی در اوکراین منصوب کرد.

مقامات آمریکایی معنقدند بازدید مخفیانه ژنرال گراسیموف از جبهه شرقی بر مشکلاتی که نیروهای روسیه در دونباس با آن دست و پنجه نرم می کنند، صحه می گذارد.