به گزارش اکوایران، در حالی که نظرسنجی ها در ایالات متحده حاکی از افول شدید محبوبیت جو بایدن و به تبع آن حزب دموکرات است، این کشور در آستانه برگزاری انتخابات مجلس سنا و فرمانداری دسته ای از ایالات این کشور است. در این شرایط نتایج انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه دلالت بر پیروزی هواداران ترامپ و در نتیجه سیطره بیشتر ترامپیسم بر این حزب است. رونالد براونشتاین، تحلیلگر سیاسی روزنامه آتلانتیک با انتشار یادداشتی با عنوان «آنچه که انتخابات مقدماتی درباره آینده ترامپیسم فاش می کند» نشان داده ترامپیسم در میان جمهوری خواهان دیگر به شخص ترامپ ختم نمی شود و این مسئله در آینده می تواند سرآغاز یک بحران تمام عیار قانون اساسی در این کشور باشد.

سیطره ترامپیسم بر حزب

به رغم تمام گفته‌های مطرح شده پیرامون عملکرد نامزد‌های مورد تایید دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی اخیر جمهوری‌خواهان، نتایج رقابت‌ها دلالت بر یک مسئله داشت: فارغ از آن نفوذ شخص ترامپ، ترامپیسم در حال دیکته سیطره خود بر جمهوری‌خواهان است.

1

نتایج سه‌شنبه گذشته متفاوت از پیش بود. نامزد‌های مورد تایید او برای فرمانداری در پنسیلوانیا و سنا در کارولینای شمالی توانستند دیگر نامزد‌های جمهوری‌خواه را شکست دهند، اما گزینه مورد حمایت او برای فرمانداری آیداهو نتوانست بر فرماندار فعلی غلبه کند. ضمن آن‌که مداخله دیرهنگام ترامپ نتوانست باعث نجات «مدیسون کاتورن» نماینده جوان کارولینای شمالی شود. در رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان برای نامزدی  سنا در پنسیلوانیا هم «مهمت اوز» مورد حمایت ترامپ و «دیوید مک کورمیک» که مورد انتقاد ترامپ بود، با فاصله‌ای نزدیک با یکدیگر در حال رقابت هستند.

همه در پیِ «بازگشت عظمت به آمریکا»

با این حال، مواضع نامزدها از وضعیت نامزد‌های مورد حمایت ترامپ مهم‌تر بوده است. همان‌گونه که در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در اوایل سال جاری هیچ‌کدام از نامزدهای اصلی علیه ناسیونالیسم اقتصادی و نژادی –که ترامپ مروج آن است- موضعی نگرفتند، تاکنون هم هیچ کدام از نامزدها چنین موضعی را اتخاذ نکرده‌اند.

2

در عموم رقابت‌ها، بالاخص برای کسب کرسی سنای پنسیلوانیا، تمامی نامزد‌های اصلی سعی می‌کردند خود را متعهدترین فرد به شعار «عظمت را دوباره به امریکا باز می‌گردانیم» ترامپ نشان دهند و به انحای مختلف ادعا‌های بی‌اعتبار او مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ۲۰۲۰ را تکرار کردند. به اعتقاد بیل کریستول، از رهبران حزب جمهوری‌خواه، اگر قرار بود سال ۲۰۲۲ آزمونی برای سنجش تسلط ترامپ و ترامپیسم بر حزب باشد، تاکنون او بسیار موفق بوده است.

گردش به راست؛ ترامپیسم فراتر از شخص ترامپ

این نشانه‌ای از ادامه حرکت رای‌دهندگان جمهوری‌خواه به سمت جناح راست حزب است. جان برابندر از مشاوران باسابقه جمهوری‌خواه متذکر می‌شود در پنسیلوانیا ترکیب رای‌دهندگان مقدماتی جمهوری‌خواه به شکلی «بسیار چشمگیر» متفاوت از رای‌دهندگان دو دهه پیش حزب بودند. او گفت: «جمهوری‌خواهان یقه آبی، جمهوری‌خواهان از لحاظ اجتماعی محافظه‌کار و جمهوری‌خواهان تی پارتی هستند که بر انتخابات مقدماتی تسلط دارند».

4

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد تمایل حزب جمهوریخواه به سمت ترامپیسم تداوم یافته و ترامپیسم دیگر به شخص ترامپ بستگی ندارد. در گذشته پنسیلوانیا عموما فرمانداران و سناتورهای جمهوری‌خواه میانه‌رو را بر می‌گزید. با این وجود، در سال جاری در انتخابات مقدماتی اخیر جمهوری‌خواهان در پنسیلوانیا حتی یک چهره میانه‌روی واقعی یا یک منتقد ترامپ رای نیاورد. آن‌ها عموما از مخالفان سرسخت سقط جنین پس از حدود شش هفته بارداری، ممنوعیت رای‌های پستی و اعمال سیاست‌های تندروانه علیه مهاجران غیرقانونی است.

نزاع بر سر وفاداری به ترامپ!

انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان برای سنا به عرصه نزاعی مبدل شده که چه کسی می‌تواند بیش‌ترین وفاداری به ترامپ را به نمایش بگذارد. اوز بی‌مهابا به تبلیغ حمایت‌های ترامپ پرداخت و ادعا‌های بی‌اساس تقلب در انتخابات را تکرار کرد. کتی بارنت نامزد سنا از پنسیلوانیا که محافظه کار سرسختی است اصرار داشت که حتی بیش از ترامپ به جنبش «دوباره عظمت را به امریکا باز می‌گردانیم» متعهد است.

3

حتی پس از آن که مک کورمیک توسط ترامپ به عنوان یک «لیبرال جمهوری خواه وال استریت» تحقیر شد، خود را «محافظه کار اول آمریکا» معرفی و وعده داد برای دستور کار ترامپ بجنگد. او هر چند ادعا‌های ترامپ در مورد دزدیده شدن انتخابات را به طور کامل تایید نکرد، اما آن را رد هم نکرد و گفت بی‌نظمی‌های انتخاباتی باعث شده که اکثریت جمهوری خواهان به نتیجه آن انتخابات باوری نداشته باشند.

اوضاع انتخابات مقدماتی سنا در اوهایو هم روند مشابهی داشته است -ایالت دیگری که با زوال جمهوری خواهان میانه رو (از جمله جورج ووینوویچ، جان کاسیچ و راب پورتمن، سناتور بازنشسته) مواجه است. در این ایالت هم نه تنها ونس- نویسنده و سرمایه دار سابق و پوپولیستی به سبک ترامپ- به عنوان نامزد جمهوری خواهان انتخاب شد، بلکه هر پنج رقیب جدی او هم اذعان داشتند اگر ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ میلادی شود از او حمایت خواهند کرد.

روندی که با ترامپ سرعت گرفت

این حاکی از تغییر اساسی در تمایل رای دهندگان حزب جمهوری خواه است که برابندر آن را تشخیص داده بود روندی که از پیش از ترامپ آغاز شد، اما از زمان ظهور او به شدت سرعت گرفته است و جمهوری خواهان بیش‌تر به رای دهندگان غیر دانشگاهی، غیرشهری و محافظه کار مذهبی وابسته شده‌اند که بسیاری از آنان در نظرسنجی‌ها نسبت به تغییرات جمعیتی و فرهنگی در امریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این میان، حزب جمهوری خواه حمایت رای دهندگان تحصیلکرده دانشگاهی و میانه روتر به ویژه آنانی که در بزرگترین مناطق کلانشهری امریکا زندگی می‌کردند را از دست داده است.

میانه روی دور و دورتر

پنسیلوانیا نمادی از این تغییر است. بر اساس ارزیابی صورت گرفته توسط مرکز افکارسنجی فرانکلین و مارشال در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، حدود یک سوم آرای جمهوری خواهان در انتخابات مقدماتی در آن ایالت در مناطق سراسر جنوب شرقی در فیلادلفیا و چهار شهرستان حومه آن به صندوق ریخته شده بود.

7

با این وجود، تا سال ۲۰۱۸ میلادی از آنجایی که ساکنان آن مناطق به تغییر جهت چندین نسلی به سوی حزب دموکرات ادامه دادند، سهم منطقه فیلادلفیا از آرای اولیه حزب جمهوری خواه در آن ایالت به کمی بیش از یک پنجم کاهش یافت. بر اساس این پژوهش همزمان با آن روند بخش‌های عمدتا یقه آبی در اطراف پیتسبورگ در جنوب غربی پنسیلوانیا اندکی سهم خود را از آرای جمهوری خواه افزایش دادند در حالی که شهرستان‌های کم تراکم‌تر در مرکز ایالت به شکل چشمگیرتری سهم خود را از مشارکت در انتخابات افزایش یافته بودند.

طبق نظرسنجی فرانکلین و مارشال در سراسر این ایالت از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ میلادی سهم رای دهندگان جمهوری خواهان ثبت نام شده در پنسیلوانیا که فارغ التحصیل از دانشگاه‌ها بودند اندکی کاهش یافته است. این در حالی است که میزان حمایت فارغ التحصیلان دانشگاهی از دموکرات‌ها به میزان دو برابر افزایش یافته و برای نامزد‌های مستقل یک سوم افزایش را نشان می‌دهد.

هم چنین، سهم جمهوری خواهانی که خود را میانه رو یا لیبرال می‌دانند و از اقدامات سخت گیرانه‌تر در قبال کنترل اسلحه حمایت کرده بودند و یا معتقد بودند سقط جنین باید در شرایطی قانونی باشد تقریبا به نصف کاهش یافته است. در مقابل، سهم جمهوری خواهانی که اسلحه دارند افزایش یافته است. در واقع ما شاهد یک تجدید نظر در یک محور مذهبی و فرهنگی هستیم و این بازتاب دهنده وضعیت کل کشور است.

آینده جمهوری خواهان

این وضعیت چه معنایی برای جهت گیری آینده حزب جمهوری خواه دارد؟ از آنجایی که رای دهندگانی که از ترامپیسم ناراضی هستند عمدتا در کلان شهر‌ها زندگی می‌کنند و تحصیلکردگان دانشگاهی هستند و اکنون از حزب دور شده‌اند هسته اصلی باقی مانده حزب پذیرای استدلال‌های به سبک و سیاق ترامپ است.

9

هر چه انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه نامزد‌هایی به سبک ترامپ ایجاد کند احتمال آن که رای دهندگان راست میانه در انتخابات شرکت کنند کاهش می‌یابد. این امر امید کمی را در کوتاه مدت برای گروه رو به کاهش محافظه‌کاران و جمهوری خواهانی که می‌خواهند شاهد دور شدن حزب از ترامپیسم باشند باقی می‌گذارد.

سارا لانگول بنیانگذار پروژه پاسخگویی جمهوری خواهان ضد ترامپ روز دوشنبه در توئیتی نوشت: «زمانی بود که فکر می‌کردم می‌توانی او را حذف کنی و حزب را نجات بدهی، اما با نگاهی به انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه بدون در نظر گرفتن ۱۸ ماه گذشته واضح است که در سراسر حزب با متاستاز از نوع ترامپی مواجه هستیم و نمی‌توان حزب را نجات داد.»

در حالی که به نظر می‌رسد پیروزی ترامپیسم فعلا در داخل حزب جمهوری خواه تضمین شده باشد، اما روشن نیست که آیا این یک فرمول قابل اعتماد برای پیروزی در انتخابات سراسری خواهد بود یا خیر. با ابراز نارضایتی سه چهارم شهروندان بزرگسال امریکایی از مسیری که امریکا در آن حرکت می‌کند جمهوری خواهان به احتمال زیاد در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر به پیروزی‌هایی دست پیدا خواهند کرد و برندگان حزب به طور اجتناب ناپذیری شامل برخی از نامزد‌های سبک ترامپ می‌شوند.

با این وجود، دموکرات‌ها خوش بین هستند و برخی جمهوری خواهان محتاطانه با موضوع برخورد می‌کنند و معتقدند که نامزد‌های حزب جمهوری خواه مانند ماستریانو و در صورت پیروزی نامزدی، چون اوز برای پیروزی در انتخابات عمومی اشخاصی بسیار افراطی یا بیش از اندازه دچار نقص محسوب می‌شوند و شانس بالایی نخواهند داشت.

با این وجود، بسیار بعید به نظر می‌رسد که انتخابات نوامبر منجر به انکار گسترده نامزد‌های سبک ترامپ شود که منتقدانی مانند کریستول آن را پیش نیاز هر گونه اصلاح در حزب جمهوری خواه می‌دانند. اگر رای دهندگان در ماه نوامبر ترامپیسم را قاطعانه رد نکنند احتمال این که جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۴ بار دیگر ترامپیسم را چه با شخص ترامپ یا نامزد دیگری که دستور کار او را پذیرفته مانند «ران دی سانتیس» فرماندار فلوریدا بپذیرند افزایش می‌یابد.

بهای سنگین بازگشت ترامپیسم

این احتمال پیامد‌های بزرگی برای رقابت بین دو حزب بلکه برای دموکراسی آمریکایی دارد. رای دهندگان انتخابات مقدماتی جمهوری خواه تاکنون نامزد‌هایی را انتخاب کرده‌اند که برخی از آنان نسخه‌های ادعا‌های وحشیانه ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ را بازتاب می‌دهند و وعده داده‌اند که رای دادن را برای رای دهندگان دشوارتر کنند و مانند مورد ماستریانو نشان می‌دهند که ممکن است به دنبال لغو هرگونه امکانی برای پیروزی نامزد‌های حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری باشند. بهای واقعی تسلط ترامپیسم بر جمهوری خواهان ممکن است ایجاد یک بحران قانون اساسی در مقیاسی کامل و تمام عیار در سال ۲۰۲۴ میلادی باشد.

6