علی لاریجانی رئیس پشین مجلس در مراسم آیین رونمایی از کتاب «نبرد مخفی علیه ایران و نیم قرن ناکامی» که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار کرد: این کتاب از کارهای مهم و قابل توجه در فهم تاریخ ایران در قبل و بعد از انقلاب است.

نبرد مخفی علیه ایران» نوشته رونن برگمن  روزنامه‌نگار و از تحلیل‌گران برجسته امور نظامی-امنیتی اسرائیل است او نویسنده ارشد امور امنیتی در روزنامه یدیعوت اخرونوت است.

برگمن در کتاب «نبرد مخفی با ایران»، به تاریخچه‌ای از تقابلات ایران و رژیم صهیونیستی پرداخته که البته بخش عمده‌ای از این کتاب به حزب الله لبنان -به عنوان مهمترین متحد جمهوری اسلامی در جبهه مقابله با این رژیم (از پیدایش تا جنگ 33 روزه) با تمرکز بیشتر بر روی نقش شهید عماد مغنیه- اختصاص دارد.

مقطع پایانی رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی، مقاطع کوتاهی از جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران (با تمرکز بر روی موضوع مک فارلین)، نقش ایران در حمایت از گروه‌های مبارز فلسطینی و البته مسئله هسته‌ای کشورمان ازجمله موضوعاتی است که برگمن در کتاب خود به آنها پرداخته است.

برگمن در این کتاب مدعی است برای اولین بار بسیاری از عملیات مخفی  را فاش کرده است؛ از جمله می توان به افشای جزئیات مربوط به همکاری بین موساد، سیا و اف.ب. آی، و  استخدام یک مامور بلند پایهء سازمان اطلاعات ایران اشاره کرد. در این کتاب ادعا شده مامور جذب شده دربارهء برنامهء هسته ای و همچنین فعالیت های برون مرزی ایران اطلاعات زیادی دارد.

علی لاریجانی با اشاره به ویژگی های این نویسنده اسرائیلی معتقد است آقای برگمن گرچه از تحلیلگران نظامی و امنیتی مشهوری که در روزنامه های اسرائیلی مقاله می‌نویسد و از کارشناسان ارشد نظامی و امنیتی محسوب می‌شود، اما در کتاب مورد نقد، چهره دیگری از خود نشان داده که شاید برای یک محقق صاحب نظر نشان دادن چنین چهره‌ای بسیار مضر باشد.

لاریجانی ادامه داد: اولا مطالب غیرمستند در این کتاب بسیار زیاد است و برای کسی که میخواهد ادعایی راجع به حوادث انقلاب کند، استناداتش باید خیلی روشن باشد در حالی که استناد در این کتاب ندیدیم و بیشتر شاهد داستان سرایی بودیم.

رییس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطالب دروغ، توهین آمیز و به ویژه واژه‌های توهین آمیز را در کتاب برگمن زیاد می‌بینیم، گفت: این کتاب بسیار متکی به داده‌های موساد است، این درحالی است که داده‌های سرویس‌های اطلاعاتی هدایت شده است و این هم از اشکالات این کتاب است که البته برای تاثیرگذاری بر مخاطب شیوه مرسوم این است که بین اطلاعات دروغ و راست، خلط مبحث کنند.

انتشارات دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران کتاب «نبرد مخفی علیه ایران» نوشته رونن برگمن را ترجمه کرده و همزمان  نقد آن با عنوان «نیم قرن تا ناکامی» را به قلم عباس سلیمی نمین در یک کتاب در 850 صفحه به چاپ رساند. لاریجانی اعتقاد دارد: نقد عباس سلیمی نمین به خوبی این خلط مباحث را نشان داده شده است.

لاریجانی در سخنرانی خود گریز هم به مباحث اندیشه ای زده و تاکید کرده ترجمه این کتاب مصداق یکی از راه هایی که ابن سینا برای پیشرفت یک جامعه معرفی کرده است.

 ابن سینا در کتاب نقد شفا برای پیشرفت جامعه سه راه معرفی کرده است. بهره جستن از نظرات نخبگان و روش‌های سایر کشورها که ببینیم پیشرفت آن جوامع چگونه صورت گرفته و اگر سنخیتی با جامعه ما داشت از آن استفاده کنیم از جمله این دو روش است.

لاریجانی با اشاره به راه سومی که ابن سینا برای فهم نیاز جامعه و راه پیشرفت مطرح می‌کند، عنوان کرد: راه سوم ابن سینا این است که از بررسی و نقدها و مخالفت‌های کسانی که با حاکمیت جامعه در تضاد هستند استفاده کرد، یعنی استفاده از نظر مخالفان و دشمنان که نکته بسیار جالبی است. نظر مخالفین را در بررسی نقاط ضعف و قوت به خوبی می‌توان استفاده کرد چراکه از نقد آنها می‌توان نقاط ضعف و قوت را درک کرد.

مشاور رهبر معظم انقلاب با استناد به این موضوع در نقد کتاب رونن برگمن، گفت: اولین نکته ای که در این کتاب متوجه می‌شویم، منزلت انقلاب اسلامی است، برگمن مخالفت شفاف و صریحی با انقلاب دارد، اما به منزلت انقلاب اسلامی اذعان می‌کند.

وی ادامه داد: معارضه اسرائیل با ملت ایران به عمق مسئله استراتژیک روابط مربوطه است که برگمن هم در این کتاب به آن اذعان کند که نتیجه‌اش این است که با دیپلماسی این مسئله قابل حل نیست. امام و انقلاب اسلامی حقیقتا نقشه خاورمیانه را متحول کردند که سخن برگمن هم این است که انقلاب اسلامی مانع بزرگ تحقق خواسته‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه است.

لاریجانی تاکید کرد: به نظر من امروز آنها دریافته‌اند که چگونه باید با انقلاب مقابله کنند به همین علت لازم است که مقامات نظامی و سیاسی کشور توجه بیشتری داشته باشند.

رییس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشرفت امروز و فردای ما در گروی در میدان بودن است، گفت: هرچه مشارکت ملت در امور مختلف بیشتر باشد، این قدرت ملی تبلور بیشتری خواهد داشت و پیشرفت و عدالت واقعی محقق می‌شود و سد اصلی در برابر خواسته‌های دشمن خواهد بود.

مشاور رهبر معظم انقلاب ادامه داد: الان هم در تحرکات منطقه‌ای که با چند کشور عربی رابطه برقرار کردند، به دنبال این هستند که برای خود یک سپهر سیاسی فراهم کند. البته به نظر من این دستاورد آنها ماندگار نخواهد بود و بعید نیست این چند کشور کوچک عربی با طغیان مسلمانان در برابر چنین رفتاری از سوی حاکمانشان مواجه شوند.