به گزارش اکوایران، مذاکره کنندگان ارشد ایران و ایالات متحده برای مذاکره بر سر توافق هسته ای عازم وین شدند. 

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات هر دو دولت روز چهارشنبه گفتند ، نمایندگان ارشدشان برای مذاکره در مورد احیای توافق هسته ای 2015 ، عازم وین سفر می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، ناصر کنعانی گفته تهران آماده دستیابی به توافقی است که حقوقش را تضمین می کند. به گفته او، علی باقری کنی،  مذاکره کننده ارشد ایرانی، طی ساعات آتی تهران را ترک خواهد کرد . بنا بر اظهارات او، در این دور از مذاکرات، که طبق معمول با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار می شود ، ایده های ارائه شده توسط طرف های مختلف مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یک مقام  دولت ایالات متحده به رویترز گفته رابرت مالی ، نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور ایران هم برای گفتگو بر سر احیای توافق هسته ای به وین سفر خواهد کرد. 

هفته گذشته ، جوزپ بورل ، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که پیش نویس جدید متنی را برای احیای توافق پیشنهاد کرده که ایران در ازای محدود شدن خود از تحریم های اقتصادی رهایی می یابد.

علی رغم آنکه  پس از 11 ماه مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و دولت جو بایدن در وین در ماه مارس به نظر می رسید توافق در حال نهایی شدن است، اما با بروز اختلافات میان دو طرف گفتگوها با بن بست مواجه شد از جمله موارد مورد اختلاف، تقاضای تهران مبنی بر این است که واشنگتن باید تضمین کند که رئیس جمهورهای آتی  آمریکا مانند ترامپ این قرارداد را ترک نمی کند. با این حال دولت بایدن اظهار داشته که به لحاظ قوانین داخلی چنین تضمینی امکان ناپذیر است.

در ماه ژوئن ، مذاکرات غیرمستقیم با واسطه اتحادیه اروپا بین باقری و مالی با هدف شکستن بن بست در مذاکرات بدون پیشرفت در قطر به پایان رسید.

یک مقام ایرانی به رویترز گفت که مذاکرات در وین «در قالب نشست دوحه» خواهد بود. روز چهارشنبه مورا توئیت کرد: «در راه وین برای بحث در مورد اجرای کامل برجام  بر اساس متن هماهنگ کننده در تاریخ 20 ژوئیه».