به گزارش اکوایران، در شرایطی که ایالات متحده آماده ارسال پاسخ خود به واکنش ایران در قبال پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام می‌شود، وزیر دفاع اسرائیل گفته به تلاش برای کنار گذاشتن چنین توافقی ادامه خواهد داد.

بنا بر گزارش العربیه، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل امروز (دوشنبه) گفت اسرائیل با توافق هسته‌ای پیشنهادی با ایران مخالف است و «برای از میان بردن آن تلاش خواهد کرد». به گفته گانتز، مفاد توافق تغییر کرده و با تعهدات آمریکا در قبال اسرائیل -که «گزینه‌های مختلف» را برای خنثی کردن این توافق امتحان خواهد کرد- در تضاد است.

اظهارات گانتز در حالی بیان می‌شود که ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، برای ارائه ملاحظات و اعتراضات اسرائیل به توافق به واشنگتن می رود. هولاتا قرار است با همتای آمریکایی خود، جیک سالیوان، برای گفتگو درباره تحولات مذاکرات دیدار کند.

photo_2022-08-22_16-46-56

العربیه به نقل از سایت خبری والا ادعا کرده آمریکا در روزهای اخیر به دنبال آرام کردن اسرائیل بوده و قول داده که حصول توافق قریب‌الوقوع نیست و هیچ امتیاز اضافی در این فرآیند به تهران داده نخواهد شد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، رهبران ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان اخیرا برای گفتگو در مورد تلاش‌ها برای احیای برجام گفت‌وگو کرده‌اند. گفته می شود رهبران غربی در حال بررسی واکنش ایران به پیش نویس نهایی توافق احیا شده هستند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) گفته که پاسخ ایران به پیشنهاد اخیر اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای با آمریکا «معقول» است.

اسرائیل پیش از این ادعا کرده بود که اگر دیپلماسی نتواند برنامه اتمی تهران را تحت کنترل بگیرد و از دستیابی ایران به قابلیت تسلیحات هسته‌ای بازدارد، اقدام نظامی علیه ایران خواهد کرد –این در حالی است که مقامات ایران بارها هر گونه تلاش در راستای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را به طور اکید رد کرده‌اند.

photo_2022-08-22_16-43-05

در همین شرایط لورا روزن، گزارش‌گر المانیتور که به طور نزدیک جریان مذاکرات را پیگیری می‌کند در توئیتر نوشت: «منبع من می‌گوید ایالات متحده احتمالاً تصمیم خود را در مورد پیشنهاد ایران گرفته، اما در حال مشورت با متحدانش هست و یکشنبه با تروئیکا و احتمالاً اسرائیل و غیره هم قبل از ارسال پاسخ گفتگو خواهد کرد».