به گزارش اکوایران، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده، جو بایدن را «دشمن کشور» خواند.

بنا بر گزارش فرانس24، دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، جو بایدن را «دشمن کشور» نامید و و حمله ماه گذشته اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا را به شدت محکوم کرد. این واکنشی به اظهارات بایدن، رئیس‌جمهور کنونی این کشور تلقی می‌شود که او و هواداران جمهوری‌خواهش و را متهم به تضعیف دموکراسی آمریکا کرده بود.

ترامپ در اولین حضور علنی خود پس از حمله 8 آگوست به اقامت‌گاهش، در یک گردهمایی انتخاباتی در پنسیلوانیا گفت که این تفتیش زیر پاگذاشتن عدالت است و هشدار داد که این مسئله با واکنشی روبرو خواهد شد که تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم. ترامپ مدعی شده: «تاکنون مانند آن‌چه در این چند هفته شاهدش بوده‌ایم، واقعا آزادی آمریکا را تهدید نکرده است. ما شاهد یکی از تکان‌دهنده‌ترین سوء استفاده‌ها از قدرت توسط دولت در تاریخ آمریکا بودیم».

ترامپ در گردهمایی «آمریکا را نجات دهید» در شهر ویلکس بار، به هوادارانش گفت که «سوءاستفاده فاحش از قانون» منجر به «واکنش خواهد شد که هیچ کس هرگز آن را ندیده است». 

او هم‌چنین به سخنرانی هفته جاری بایدن پاسخ داد که در آن گفته بود سلف او و حامیان جمهوری خواهش «نماینده افراط‌گرایی هستند که پایه‌های جمهوری ما را تهدید می‌کند».

بایدن در سخنرانی خود در فیلادلفیا، مهد دموکراسی ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، یورش کم سابقه‌ای را علیه جمهوری‌خواهانی که ایدئولوژی «آمریکای بزرگ را دوباره بسازید» ترامپ را پذیرفته‌اند، آغاز کرد و هوادارن خود را ترغیب کرد تا در آن‌چه او «نبرد برای روح ملت» نامیده بود، به مبارزه برخیزند.

FS33SR62YFOTFOB3S22DCPD5RA

ترامپ این سخنرانی را به شدت محکوم کرد و آن را «بدترین، نفرت انگیزترین و تفرقه انگیزترین سخنرانی یک رئیس‌جمهور آمریکا» خواند. ترامپ گفت: «او دشمن کشور است. شما می‌خواهید حقیقت را بدانید. دشمن کشور اوست». ترامپ که بارها مدعی شده تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 -که طی آن شکست خورد- شده و ادعاهای بی اساس در این مورد زا به عنوان محور برنامه‌های خود قرار داده، در ادامه گفت: «جمهوری‌خواهان در جنبش «آمریکای بزرگ را دوباره بسازید» کسانی نیستند که تلاش می کنند دموکراسی ما را تضعیف کنند. ما کسانی هستیم که سعی می کنیم دموکراسی خود را نجات دهیم. خطری که دموکراسی ما را تهدید می‌کند از جناح چپ رادیکال می‌آید نه از سمت راست».

در ویلکس بار -جایی که ترامپ برای حمایت از نامزد مورد حمایت خود در رقابت‌های سنا، دکتر مهمت اوز، روی صحنه رفت- ادوارد یانگ، یکی از حامی ترامپ گفت که از سخنرانی بایدن منزجر شده است. یانگ به خبرگزاری فرانسه گفت: «او به من اعلام جنگ کرد. او به نیمی از آمریکا اعلام جنگ کرد».

00

ترامپ در تجمعات حزبی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر -که می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل هر دو مجلس کنگره توسط دموکرات‌های حامی بایدن شود- ظاهر می‌شود. اگرچه شخص ترامپ در انتخابات حضور ندارد، بایدن 79 ساله به دنبال تبدیل انتخابات به نوعی همه‌پرسی در مورد سلف خود است تا بدین ترتیب کنترل حزی متبوعش در سنا و مجلس نمایندگان را حفظ کند.

دیدارهای دوئلی بایدن و ترامپ از پنسیلوانیا -ایالت اصلی میدان نبرد- در حالی صورت می‌گیرد که حزب جمهوری‌خواه به دلیل اسنادی که اف‌بی‌آی در املاک ترامپ در مار-آ-لاگو پیدا کرده، تحت فشار قانونی فزاینده‌ای قرار دارد. وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرده اسناد دولتی بسیار محرمانه -از جمله برخی از با عنوان «فوق سری»- در دفتر شخصی ترامپ در جریان این حمله کشف شده است.