به گزارش اکوایران، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه ایالات متحده مدعی شده روز دوشنبه دولت روسیه اقدام به آزمایش یک موشک ضدماهواره‌ای کرده است. بر اساس این ادعا، این موشک علیه یکی از ماهواره‌های خود روسیه در فضا به کار برده شده و موجب تولید زباله و به خطر انداختن فضای خارجی شده است.

دورویی روسیه در مخالفت با تسلیحاتی کردن فضا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این مسئله با انتشار توئیتی اقدام روسیه را «یک آزمایش مخرب» خواند و تاکید کرد  اقدام روسیه نشان می‌دهد بر خلاف ادعایش که می‌گوید به دنبال تسلیحاتی شدن فضا نیست، حاضر است پایدار بودن استفاده درازمدت از فضا را با رفتار بی‌مسئولانه خود به خطر اندازد.

15

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته: «این عملیات آزمایشی حاکی از آن است که مخالفت روسیه با تسلیحاتی کردن فضا امری ظاهری است و این کشور در این زمینه دورو است. رفتار خطرناک و غیرمسوولانه روسیه باعث به خطر افتادن پایداری فضای خارجی در بلندمدت شده و به وضوح روشنی نشان می‌دهد ادعاهای روسیه مبنی بر مخالفت با تسلیحاتی کردن فضا غیرواقعی و مزورانه است». او گفته آزمایش موشکی روسیه تهدیدی برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی و نیز دیگر فعالیت‌های فضایی بشری می‌شود.

تولید میدان زباله‌ای با بیش از 1500 قطعه زباله در فضا 

هم‌چنین فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده  (یواس‌اسپیس‌کام) اعلام کرده  اصابت موشک ضد‌ماهواره‌ای آزمایشی به ماهواره روسی باعث ایجاد میدان زباله‌ای با بیش از هزار و پانصد قطعه زباله در مدار زمین شده که عموما به صدها هزار قطعه زباله مداری کوچکتر تبدیل می‌شوند. جان ریموند، فرمانده نیروی فضایی آمریکا، این آزمایش را اقدامی مخرب و رفتاری نامسئولانه در فضا تعبیر و گفته اقدام روسیه، بی‌اعتنایی عامدانه به امنیت، ایمنی، ثبات و پایداری بلندمدت در فضاست و تهدیدی برای بهره‌وری صلح‌آمیز از فضا به شمار می آید. این بیانیه تاکید می‌کند این زباله‌ها برای سال‌ها، و حتی به طور بالقوه دهه‌ها، در مدار باقی بمانند و خطر قابل‌توجهی برای خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر فعالیت‌های فضایی بشر و ماهواره‌های کشورهای دیگر را به همراه داشته باشند.