به گزارش اکو ایران به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی، پیش از آغاز مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در 29 نوامبر، درباره تحریم‌های آمریکا علیه تهران و آینده توافق هسته‌ای 2015 گفت‌وگو کردند.

مثلث متحد تهران-پکن-مسکو در مذاکرات

به نوشته بلومبرگ، گفت‌وگوی تلفنی پوتین و رئیسی در روز سه‌شنبه پس از بیانیه چین مبنی بر «توافق گسترده‌ای» با ایران و روسیه در مورد برجام بدون ارائه جزئیات بیشتر صورت گرفت.

جبهه متحد

بلومبرگ مدعی است: این امر حاکی از وجود یک جبهه متحد بین سه کشور پیش از ازسرگیری گفتگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین است که با حضور قدرت های جهانی از جمله اتحادیه اروپا در اواخر نوامبر کلید می‌خورد.

یاسنا حقدسوت و جاناتان تیرونه، نویسندگان گزارش مدعی شده‌اند: «از زمان انتخاب ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محافظه‌کار به ریاست جمهوری ایران در ژوئن و منصوب شدن یک تیم سیاست خارجی محافظه‌کار به رهبری مقاماتی که به شدت از برجام انتقاد می کردند، امیدها به احیای توافق مهمی که ایالات متحده به طور یکجانبه در سال 2018 آن را رها کرد، به طور قابل توجهی کاهش یافته است».

این گزارش می‌افزاید: دشمنان دیرینه نتوانسته‌اند در مورد اینکه آمریکا چگونه باید به این پیمان بازگردد یا اینکه چگونه می‌تواند تضمینی برای ایران فراهم کند که دوباره از آن خارج نخواهد شد، به توافق برسند.

بلومبرگ نوشت: ایران از آمریکا می خواهد تضمین کند که دیگر از توافق هسته ای خارج نخواهد شد. روسیه اعلام کرده است که از درخواست تهران برای «ضمانت عدم خروج آمریکا از توافق در آینده» و «لغو تمامی تحریم هایی که ناقض توافق اولیه است»، حمایت می کند.

خروج از برجام، زمینه‌ساز اتحاد تهران با بلوک شرق

بر اساس بیانیه رسمی، رئیسی به پوتین گفته است که ایران آماده «نهایی کردن توافق همکاری بلندمدت با روسیه برای تقویت روابط اقتصادی» است. وی همچنین بر «تلاش‌های روزافزون» تهران در راستای «گسترش تجارت و اتحاد استراتژیک با روسیه و چین» در واکنش به خروج واشنگتن از برجام تاکید کرد.

در سال جاری، ایران به عنوان آخرین عضو سازمان همکاری شانگهای به روسیه و چین پیوست و میزبانی نشستی درباره افغانستان را برعهده داشت که شامل پکن و مسکو نیز بود.

این خبرگزاری در پایان نوشته است: ایران و روسیه همچنین قرار است در ماه های آینده کمیسیون نظامی مشترکی را در تهران تشکیل دهند تا درباره همکاری های دفاعی گفتگو کنند (مطلب مرتبط: لیست خرید تسلیحاتی ایران از روسیه)