به گزارش اکوایران، درحالی که  از روز دوشنبه مذاکرات هسته ای وین آغاز خواهد شدحسین امیرعبداللهیان،  وزیر امور خارجه ایران روز جمعه، گفت که ایران خواستار «لغو همه تحریم ها در یک فرآیند قابل راستی آزمایی است».

بر اساس گزارش رویترز حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: اگر طرف‌های مقابل آماده بازگشت به تعهدات کامل خود و لغو تحریم‌ها باشند، می‌توان به یک توافق خوب و حتی فوری دست یافت.

امیرعبداللهیان به بورل گفت که ایران علیرغم نقض توافق توسط ایالات متحده با "حسن نیت" در مذاکرات وین شرکت خواهد کرد.

به نوشته رویترز، رسانه های ایرانی به نقل از امیرعبداللهیان نوشتند که «ایران یک توافق خوب و قابل راستی آزمایی می‌خواهد».

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز جمعه گفت که مذاکرات وین درباره بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای 2015 از طریق لغو تحریم‌ها خواهد بود.

رویترز نوشت: تهران و واشنگتن قرار است مذاکرات غیرمستقیم را که از ژوئن متوقف شده است، روز دوشنبه در وین از سر بگیرند. این گفتگوها با مشارکت قدرت‌های بزرگ، با هدف پایبندی کامل دو کشور به توافق سال 2015 است. واشنگتن در سال 2018 این توافق را رها کرد و با اعمال مجدد تحریم‌های شدید اقتصادی ایران را به عبور ازمحدودیت‌های هسته‌ای توافق سوق داد.

تهدید واشنگتن در شورای حکام

از سوی دیگر ایالات متحده روز پنجشنبه تهدید کرد که در صورت عدم افزایش همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه آینده برای محکومیت اقدامات ایران  درخواست تشکیل جلسه فوری شورای حکام را خواهد داد.

در بیانیه ایالات متحده به شورای حکام آمده است: «اگر عدم همکاری ایران فوراً رفع نشود، شورای حکام چاره‌ای جز تشکیل جلسه فوق‌العاده قبل از پایان سال جاری برای رسیدگی به این بحران نخواهد داشت».

به نوشته رویترز ممکن است در صورت استمرار بن‌بست‌ها در ماه دسامبر یک جلسه فوق‌العاده شورای حکام \به احتمال زیاد با هدف تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران برگزار شود. 

به نوشته این خبرگزاری این امر می تواند مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده را که قرار است از روز دوشنبه از سر گرفته شود، به خطر بیاندازد.

بر اساس گزارش رویترز، درحالیکه که شورای حکام 35 کشوری آژانس این هفته نشست فصلی خود را برگزار می کند، تهران در چندین بن‌بست با آژانس بین المللی انرژی اتمی  گرفتار شده است. ایران از اعطای دسترسی به آژانس برای نصب مجدد دوربین های نظارتی در کارگاهی در مجتمع TESA کرج به دلایل امنیتی (با توجه به حمله خرابکارانه تابستان) خودداری می کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خواهان پاسخ‌هایی درباره منشأ ذرات اورانیوم ادعایی یافت شده در سایت‌های ظاهرا قدیمی اما اعلام‌نشده است.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه پس از سفر هفته جاری به تهران گفت که هیچ پیشرفتی در مورد چندین مورد اختلاف نداشته است که مهم‌ترین آنها دسترسی به کارگاه تولید سانتریفیوژ در مجتمع TESA کرج بود.

گروسی

این کارگاه قطعاتی برای سانتریفیوژها، ماشین‌هایی که اورانیوم غنی‌سازی می‌کنند، می‌سازد و در ماه ژوئن مورد حمله خرابکارانه قرار گرفت که در آن یکی از چهار دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نابود، و فیلم دوربین تخریب شده، گم شده است.

گروسی گفت: "ما به نقطه ای نزدیک شده ایم که نمی‌توانم تداوم آگاهی نظارتی را تضمین کنم."

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفت که نمی‌دانم آیا این کارگاه دوباره فعالیت می‌کند یا خیر، اما زمان برای دستیابی به توافق در حال اتمام است.