به گزارش اکوایران، وزرای خارجه بریتانیا و رژیم اسرائیل با انتشار یادداشتی مشترک ادعا کردند که هر دو برای جلوگیری از این‌که ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل نشود شب و روز کار خواهند کرد.

تلاش شبانه‌روزی علیه ایران

در شرایطی که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در شهر وین پس از پنج ماه توقف دوباره از سر گرفته شده است، لیز تراس، وزیر امو خارجه بریتانیا و یائیر لاپید، همتای اسرائیلی او، امروز با انتشار یادداشتی در روزنامه دیلی‌تلگراف ضمن اشاره به تلاش برای ارتقای همکاری‌ها، تصریح کرده‌اند که هر دو برای جلوگیری از این‌که ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل نشود، شب و روز کار خواهند کرد.

34

این یادداشت، با تمجید از توافقنامه‌های موسوم به ابراهیم و تاریخی خواندن این پیمان در جهت عادی سازی روابط کشورهای خاورمیانه با تل‌آویو، تاکید کرده بریتانیا همچنان به نقش خود در حمایت از اسرائیل ادامه می دهد تا با شرکای خود در منطقه همکاری نزدیک تری داشته باشد.این یادداشت تصریح داشته که زمان در حال از دست رفتن است و برای خنثی کردن نفوذ تهران در منطقه،  همکاری نزدیک با شرکا و دوستان ضرورت دارد.

ابراز نگرانی شدید بنت 

این یادداشت در شرایطی منتشر شده که مقامات اسرائیل از هیچ تلاشی برای ایجاد اختلال در روند مذاکرات و کوشش برای تحت‌الشعاع قرار دادن آن دریغ نمی کنند. روز گذشته نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم در آستانه از سر گیری مذاکرات در وین، نسبت به کاهش تحریم های ایران ابراز نگرانی کرد. او در جلسه روز گذشته کابینه‌اش ادعا کرد کرد از اینکه قدرت های جهان آمادگی دارند در ازای تضمین «ناکافی» ایران در باره برنامه هسته ای اش تحریم‌ها علیه ایران را کم کنند و اجازه سرازیر شدن میلیاردها دلار به این کشور را بدهند، «بشدت نگران» است.

به گزارش یورونیوز، بنت در سخنان خود که از تلویزیون اسرائیل هم پخش می شد گفت: « این پیامی است که می‌خواهیم به هر شکل ممکن چه به آمریکا و چه به دیگر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات منتقل کنیم.»

37

سفر به اروپا

از سوی دیگر، روز گذشته و درست یک روز پیش از شروع مجدد مذاکرات احیای برجام در وین، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در سفری دو روزه و برای مذاکره با مقامات بریتانیا و فرانسه درباره برجام وارد لندن شد. گفته می‌شود یکی از اهداف اصلی یائیر لاپید دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، و حصول اطمینان از پابرجا ماندن تحریم‌های بانکی علیه ایران است.

وزارت خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تمرکز سفر یائیر لاپید به لندن و پاریس، بر مذاکرات وین خواهد بود و همچنین تعمیق روابط دوجانبه بین اسرائیل و بریتانیا و فرانسه نیز پیگیری خواهد شد. طبق این گزارش یائیر لاپید ابتدا در روز دوشنبه با لیز تراس دیدار خواهد کرد و طی آن چندین سند همکاری امضا خواهد کرد. قرار است بعد از این دیدار کنفرانس خبری برگزار شود. وزیر خارجه اسرائیل همچنین بعد از ظهر روز دوشنبه با بوریس جانسون دیدار و رایزنی خواهد کرد.