به گزارش اکوایران، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با رد اتهامات اسرائیل، غنی سازی نود درصدی اورانیوم در ایران را رد کرد.

اراده سیاسی شرطِ حصولِ توافق

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گفت و گو با فرانس 24 که شب گذشته منتشر شد، با اشاره به دور جدید مذاکرات برای احیای برجام در شهر وین، گفته علی رغم موانع بر سر راه رسیدن به توافق، امکان دستیابی به آن وجود دارد و این مسئله تنها مستلزم اراده سیاسی طرفین است.

او با یادآوری این مسئله که آژانس طرف توافق برجام نبوده و تنها به عنوان بازرس و تضمین‌کننده توافق از نزدیک مذاکرات جاری در وین را رصد می‌کند، ابراز امیدواری کرده که توافق «به زودی» حاصل شود. با این حال او در پاسخ به این پرسش که منظور از «به زودی» طی چند هفته یا چند ماه است، گفت: «نمی‌دانم».

توافق موقتی در کار نیست

گروسی در پاسخ به پرسش درباره شایعات پیرامون «توافق موقت» میان ایران و ایالات متحده -که در ازای لغو برخی تحریم‌های آمریکا، ایران برخی از فعالیت‌های اتمی اخیرش را متوقف سازد- گفت این چیزی نیست که من انتظارش را داشته باشم و در موردش شنیده باشم.

1

به عقیده او،  ایران و آمریکا به دنبال توافق موقت نیستند و خواهان بازگشت به اصل توافق  ۲۰۱۵ هستند و امکان دستیابی به چنین توافقی وجود دارد. به گفته او، ایران قاطعانه خواهان بازگشت کامل به اصل برجام است، بدین ترتیب که تعهدات‌شان را اجرا کنند و انتظار دارند که از مزایای اقتصادی این توافق از جمله دسترسی به بازارهای مالی و مشوق‌های دیگر بهره مند شوند.

تایید آغاز عملیات در فردو 

گروسی هم چنین تایید کرد که ظرفیت تولید غنی سازی در تاسیسات فردو افزایش یافته است. رویترز شب گذشته خبر داده بود که ایران غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-6 را در فردو آغاز کرده است. گروسی تاکید کرده که این نهاد قصد دارد نظارت خود از این سایت هسته‌ای را افزایش دهد؛ مسئله ای که تهران نیز با آن موافقت کرده است. با این حال گروسی ادعا کرده آژانس آن‌گونه که باید بر برنامه اتمی ایران نظارت ندارد و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران مانند پرواز در ابرهای متراکم است و این وضعیت نمی‌تواند برای مدت طولانی‌تری ادامه یابد.

3

او همچنین حمله به سایت تسا در کرج و از کار افتادن دوربین‌های نظارتی آژانس را عملیات خرابکارانه دانسته و گفته آژانس خرابکاری را محکوم می‌کند، با این حال او متهم کردن آژانس به این که در آن دست داشته را مورد انتقاد قرار داده است.

انکار غنی سازی نود درصدی

هم چنین مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گوی دیشب خود گزارش‌ها در خصوص غنی سازی اورانیوم ۹۰ درصدی در ایران را نادرست خواند و گفت که آژانس به عنوان تنها نهاد نظارتی ذی صلاح در این زمینه چنین اطلاعاتی را در اختیار ندارد. او گفته در حال حاضر غنی سازی اورانیوم با غلظت ۹۰ درصد در جمهوری اسلامی وجود ندارد. ما غنی سازی ۵ درصدی، ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی در ایران داریم.

پیش از این و در روز دوشنبه، وب‌سایت خبری اکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی ادعا کرده بود اسرائیل در دو هفته اخیر اطلاعاتی در اختیار ایالات متحده و چند شریک اروپایی قرار داده که بر اساس آن ادعا شده جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی با هدف آماده‌ شدن برای غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصد  است. بر اساس این گزارش تحلیلگران اطلاعاتی اسرائیل مدعی هستند که ایران می‌تواند به زودی این گام چشمگیر را در تلاش برای به دست آوردن چنین اهرم فشاری در مذاکرات وین بردارد.