به گزارش اکوایران، در ادامه مناقشات اخیر بر سر حاکمیت بر جزیره تایوان، سفیر ژاپن در پکن توسط وزارت خارجه کشور چین احضار شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، در واکنش به اظهارات شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن که گفته بود در صورت حمله چین به تایوان، کشورش ژاپن و ایالات متحده نمی توانند در برابر این حمله ساکت بنشینند، وزارت امور خارجه چین سفیر ژاپن در پکن را برای یک «جلسه اضطراری» احضار کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، هوآ چونینگ، دستیار وزیر خارجه چین در دیدار با هیدئو تارومی، سفیر چین، اظهارات آبه را »اشتباه» و نقض هنجارهای اولیه در روابط چین و ژاپن خواند.  به گفته هوآ، اظهارات آبه «علناً حاکمیت چین را به چالش کشیده و از نیروهای استقلال طلب تایوان به صورت گستاخانه ای حمایت کرد». بر اساس این بیانیه: «چین قاطعانه با این امر مخالف است».

در واکنش به این مسئله، هیروکازو ماتسونو، سخنگوی دولت ژاپن، طی یک نشست مطبوعاتی در توکیو در روز پنجشنبه و در پاسخ به سوالی درباره این احضار گفت ژاپن با اقدام چین مخالف است، زیرا دولت ژاپن  در موقعیتی نیست که درباره اظهارات افرادی که در دولت مسئولیتی ندارند، اظهار نظر کند. به گفته ماتسونو، سفیر ما هم معتقدست که لازم است چین بفهمد افرادی در ژاپن هستند که چنین نظراتی دارند و ژاپن نمی تواند دیدگاه های یکجانبه چین را در این زمینه بپذیرد.

1

آبه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مجازی که توسط یک اندیشکده تایوانی سازماندهی شده بود، سخنرانی می کرد،  گفته بود که تهاجم مسلحانه به تایوان خطری جدی برای ژاپن به همراه خواهد داشت. آبه که سال گذشته از سمت نخست وزیری کناره گیری کرد، رئیس بزرگترین جناح حزب حاکم لیبرال دموکرات است و همچنان در درون حزب تأثیرگذار است.

جزیره تایوان در طول بیش از هفتاد سال گذشته بطور مستقل اداره شده، اما پکن آن را یک استان جدا شده می داند. در سال های اخیر تنش ها بر سر این مسئله بالا گرفته است و در ماه های اخیر باعث شده دولت های چین و آمریکا در قبال این مسئله مشاجرات لفظی تندی علیه یکدیگر داشته باشند.